Zajęcie pensji przez komornika

Czasami niestety zdarza się tak, że długi, obojętnie czy zaciągnięte na bieżące potrzeby, czy większe wydatki, zaczynają nas przygniatać. Niespłacanie rat na czas skutkuje najczęściej tym samym – wierzyciel wystosowuje wniosek o egzekucję. Komornik otrzymuje w nim bardzo dokładne dane osoby zadłużonej, ma także dostęp do informacji ZUS. Dlatego w szybkim tempie dowiaduje się, jakie jest miejsce pracy zadłużonego i może zacząć działać.

Wystarczy pismo do pracodawcy z kancelarii komornika, by ten został zobowiązany prawnie do zajęcia wynagrodzenia za pracę. Jest to łatwiejsze niż zajęcie komornicze mienia ruchomego czy nieruchomego. Dopiero po fakcie pracownik dowiaduje się, że komornik zajął pensję i od teraz będzie otrzymywał tylko część należnego wynagrodzenia. Reszta zostanie przeznaczona na spłatę zobowiązań. Co wtedy?

Co, jeśli komornik zajął wynagrodzenie?

Jeśli komornik zajął wynagrodzenie, jest kilka sposobów działania. Przede wszystkim warto zachować spokój i zacząć współpracować z komornikiem. Ugoda jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba tylko przestać postrzegać komornika, jako człowieka, który ma złą wolę. Tak naprawdę wykonuje on tylko swoją pracę i chce pomóc zarówno wierzycielowi, jak i osobie zadłużonej. Jest więc duża szansa, by dogadać się i znaleźć optymalne rozwiązanie.

Wszystko zależy od tego, jak wcześniej układały się relacje z wierzycielem i komornikiem. Bardzo często wierzyciele lub komornicy wysyłają wezwania do zapłaty czy próbują skontaktować się z wierzycielem, by wynegocjować jakiś plan spłat zadłużenia. Wiele osób odsuwa rozwiązanie spraw w czasie, a im szybciej się za to zabierzesz, tym lepiej. Jeśli przed zajęciem pensji dostałeś pismo z sądu, w którym była informacja o prowadzonym postępowaniu komorniczym, i już doszło do zajęcia wynagrodzenia, niewiele można zrobić. Jeśli jednak nic nie wiedziałeś o postępowaniu sądowym, szanse są bardzo duże.

Co zrobić aby komornik zszedł z pensji

Jeśli komornik już zajął pensję w wyniku sprawy sądowej, o której wiedziałeś i prawidłowo powiadomiono cię o egzekucji, jedyną opcją jest ugoda. Możesz spróbować dogadać się z komornikiem lub bezpośrednio z wierzycielem. Dobrym argumentem na twoją korzyść może być sporządzenie harmonogramu spłat. Wykazanie dobrej woli może naprawdę pomóc. Oczywiście nie oznacza to, że twoje długi odejdą w zapomnienie, ale być może uda ci się wynegocjować mniejsze raty, niż wysokość zajętej pensji. Możesz także postarać się o zmniejszenie wysokości długu, co także często się udaje, zwłaszcza jeśli możesz od razu spłacić większą część zadłużenia, co zaspokoi potrzeby wierzyciela. Nie próbuj ominąć spłaty długu, na przykład zatrudniając się na czarno. Zadłużenie nadal będzie istnieć, więcej – nadal będzie rosnąć, ponieważ odsetki naliczają się z każdym miesiącem!

Jeśli jednak negocjacje nie pomogą, warto przemyśleć inne możliwości. Jedną z nich jest wzięcie kredytu na oddłużenie, który pomoże spłacić ci wierzyciela. Niektóre banki dają taką możliwość. Trzeba jednak zachować ostrożność – stąd już tylko jeden krok do popadnięcia w spiralę długów. Nie ulega jednak wątpliwości, że lepiej spłacać kredyt dla banku o niewysokich ratach, niż mieć zajętą dużą część pensji. Zajęcie komornicze zniknie w momencie, kiedy spłacisz całą należność. Sprawdź także ten artykuł: Jak kupić działkę na licytacji komorniczej?

Możesz także zastanowić się, czy wszystkie formalne aspekty zostały spełnione. Jeśli dług był przedawniony, nie musisz go już płacić. Termin przedawnienia wynosi 6 lat, a w przypadku długów związanych z działalnością gospodarczą – 3 lata (Kodeks cywilny, artykuł 118). Przedawnienie liczy się tylko, jeśli do ostatniego dnia roku kalendarzowego wierzyciel nie skierował sprawy do sądu. Kolejną przesłanką, na podstawie której można anulować zajęcie komornicze, jest nieprawidłowy sposób zawiadomienia o prowadzonej sprawie. Jeśli informacje z sądu do ciebie nie dotarły, możesz wystąpić z wnioskiem o umorzenie postępowania. W tych przypadkach wskazana jest pomoc prawnika.

Zajęcie komornicze: czy komornik może zająć całe wynagrodzenie?

Oczywiście, że nie! Komornik nie ma prawa zająć całej pensji, ale niestety może zabrać z niej całkiem sporo. To sprawia, że na koncie zostaje niewiele środków do życia. Na koncie musi ci pozostać przynajmniej minimalne wynagrodzenie netto. W każdym roku jest aktualizowane i w 2023 roku wynosi 2709,48 zł. Jeśli tyle zarabiasz, komornik nie może zająć twojej pensji w ogóle.

Są tylko dwa przypadki, kiedy może być inaczej, ale nawet wtedy egzekucją nie zostaje objęte całe wynagrodzenie. W razie szczególnych zaległości ze spłatą, komornik może zająć połowę wynagrodzenia. Jeśli dług wynika z niepłacenia alimentów, może to być nawet 60% wynagrodzenia! Wtedy jest obojętne, czy na koncie pozostaje kwota minimalna, czy nie.

ikona podziel się Przekaż dalej