Co zrobić z radioaktywnymi przedmiotami znalezionymi podczas remontu?

Jak wspomniano we wstępie w trakcie remontu można natknąć się na różnego rodzaju przedmioty, które są radioaktywne. Co z nimi zrobić? Przede wszystkim należy zmierzyć poziom promieniowania jonizacyjnego, co można zrobić samodzielnie przy użyciu licznika Geigera. Tego typu urządzenie jest bardzo proste w obsłudze, a kupić je można m.in. pod linkiem: https://www.srtech.pl/licznik-geigera. Pomiar pozwoli bowiem sprawdzić to, jak silne promieniowanie wytwarza dany przedmiot, a co za tym idzie, czy zagraża ludzkiemu zdrowiu. Warto bowiem mieć świadomość, że większość tego typu przedmiotów obecnie jest nieszkodliwych, ponieważ ich poziom aktywności przez lata został zniwelowany do bezpiecznych poziomów. Znajdując jednak przedmioty, których poziom promieniowania przekracza obowiązujące normy należy jak najszybciej oddalić się z miejsca zagrożenia, by następnie powiadomić o tym fakcie odpowiednie służby. W efekcie przedmioty te trafią do Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Promieniotwórczych, gdzie zostaną w odpowiedni sposób zutylizowane.

Załącznik:
co-zrobic-z-radioaktywnymi-przedmiotami-znalezionymi-podczas-remontu.jpg

Czym jest promieniowanie jonizujące?

Co sprawia, że niektóre przedmioty mogą być radioaktywne? Otóż, odpowiada za to promieniowanie jonizujące, czyli rodzaj energii uwalnianej przez atomy. Przemieszcza się on na dwa sposoby, a mianowicie w postaci fal elektromagnetycznych (promieniowanie gamma lub rentgenowskie) lub cząstek (neutrony, promieniowanie beta lub alfa). W efekcie niestabilne pierwiastki, czyli radionuklidy rozpadają się, a emitowany w ten sposób nadmiar energii jest promieniowaniem jonizującym. Jak już wspomniano do pomiaru jego poziomu wykorzystuje się licznik Geigera, a jednostka miary jest w tym przypadku siwert (Sv).

Źródła promieniowania jonizującego

Jak już wspomniano źródłem promieniowania jonizującego mogą być przedmioty znalezione w trakcie remontu, które przez długie lata zalegały na strychu, czy w piwnicy. Warto oczywiście mieć świadomość, że poziom promieniowania większości z nich nie zagraża obecnie naszemu zdrowiu podobnie jak w przypadku stężenia promieniowania, które emitują np. spożywane przez nas chętnie banany. Istotne jest także to, że promieniowanie jonizujące emitowane jest nie tylko poprzez działalność człowieka (np. poprzez aparat rentgenowski), ale posiada również źródła naturalne, którym jest powietrze, woda, czy gleba. Co więcej, rozkład geologiczny jest nierównomierny, co sprawia, że w niektórych rejonach świata poziom promieniowania jest nawet 200 razy większy niż gdzie indziej.

Podsumowując należy stwierdzić, że znajdując radioaktywne przedmioty w trakcie remontu należy zbadać poziom emitowanego przez nie promieniowania. Podejrzewając, że może być wysokie lub stwierdzając ten fakt należy powiadomić odpowiednie służby.

Artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej