Co zrobić ze zużytymi tonerami do drukarki?
Wyrzucasz je do kosza? To błąd! Tusze i tonery należą do odpadów chemicznych i mogą być bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia i środowiska naturalnego. Dowiedz się, jak prawidłowo utylizować tonery i dlaczego jest to niezwykle ważne.
Dlaczego utylizacja tonerów jest ważna?
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że właściwym miejscem do wyrzucenia zużytych tonerów są żółte kosze, przeznaczone do zbiórki metali i tworzyw sztucznych. Nic bardziej mylnego! Co prawda, sam wkład wykonany jest zwykle z plastiku, jednak w pozostałościach tuszu znajdują się niebezpieczne substancje, takie jak polimery czy związki chelatowe które mogą spowodować skażenie gleb, wód, a nawet negatywnie odbić się na zdrowiu ludzi i zwierząt. Każdego roku w Polsce sprzedaje się od 100 do 200 tysięcy tonerów, a tylko połowa z nich trafia do recyklingu lub utylizacji. Dbając o wyrzucanie ich w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach, przyczyniasz się do zmniejszenia ilości elektrośmieci, które z roku na rok stają się coraz większym problemem dla świata.
Jak przebiega proces utylizacji tonerów?
Recykling tonerów odbywa się wyłącznie w specjalistycznych przedsiębiorstwach, w których zachowane są szczególne procedury bezpieczeństwa. Kasety są sortowane, a następnie poddawane procesowi rozdrobnienia, usuwania resztek proszku drukującego, a następnie jego neutralizacji. Tak przerobiony proszek może być ponownie wykorzystany np. jako dodatek do asfaltu. Kolejnym krokiem jest wyodrębnienie tworzywa sztucznego i poddanie go procesowi flotacji oraz oddzielenie gum i metali, które za pomocą linii separacyjnych, są oczyszczane z resztek drewna i gumy, by ostatecznie trafić do silosów mieszających, w których wzbogacane są dodatkami poprawiającymi ich właściwości. Z tak przygotowanych materiałów produkuje się regranulat wybranego tworzywa sztucznego. Po dodaniu odpowiednich barwników surowiec trafia do ekstrudera, w którym jest ponownie mieszany i uplastyczniany na gorąco. Na tym etapie oddzielane są także ostatnie zanieczyszczenia. W granulatorze płatki cięte są na niewielkie fragmenty i schładzane wodą. Po jej odprowadzeniu gotowy granulat przekazywany jest do laboratorium, gdzie w wyniku testów sprawdzane są jego właściwości fizyczne i chemiczne. Efektem końcowym jest materiał przeznaczony do produkcji nowych kaset tonerowych.
Ile to kosztuje?
Wycena utylizacji jest dokonywana indywidualnie, a cena jest wypadkową kilku czynników – ilości, jakości i kompletności przekazywanych materiałów. Warto pamiętać, że zawiera ona koszty specjalistycznego transportu, które z reguły są wyższe niż standardowe przesyłki kurierskie.
Masz zużyte tonery i chcesz oddać je do recyklingu? Wypełnij formularz i dowiedz się więcej https://www.recyklingtonerow.pl/ .
artykuł sponsorowany