Cyklinowanie drewnianego parkietu nie jest takie trudne

Wszystko o cyklinowaniu parkietów

Cyklinowanie parkietu polega na usunięciu starych powłok lakierniczych oraz zniszczonej warstwy drewna. Po zakończeniu cyklinowania podłoga nabiera pierwotnego wyglądu. Sam proces nie jest zbyt skomplikowany, jednak wymaga użycia dobrej cykliniarki. Dlatego większość osób decyduje się powierzyć cyklinowanie parkietu doświadczonym fachowcom. Osoby planujące samodzielne wykonanie prac mogą bez problemu wypożyczyć odpowiednie urządzenia. Niektórzy próbują nawet wykonać cyklinowanie parkietu przy użyciu zwykłego papieru ściernego. Niestety jest to bardzo czasochłonne rozwiązanie, które nie przynosi optymalnych efektów. Usługi parkieciarskie nie są już tak drogie, dlatego warto skorzystać z pomocy bardziej doświadczonych fachowców.

Cyklinowanie desek warto przeprowadzać stopniowo. Parkiety szlifujemy przy użyciu papierów ściernych o różnej granulacji. Na końcu wykorzystujemy drobnoziarnisty materiał, który sprawia, że parkiety nabierają gładkości. Po zakończeniu prac trzeba dokładnie odpylić i oczyścić nawierzchnie. W następnej kolejności przychodzi czas na lakierowanie parkietu bądź olejowanie. Metoda zabezpieczania klepek zależy od naszych preferencji i rodzaju zastosowanego drewna. Lakierowanie parkietu tworzy dodatkową barierę ochronną, a ponadto pozwala na stworzenie ciekawych efektów (np. lakierowanie parkietu preparatem na wysoki połysk, lub z dodatkowym półprzezroczystym barwnikiem). Alternatywą dla lakieru jest olejowanie. Dobrze przeprowadzone olejowanie sprawia, że preparat ochronny wnika głęboko w strukturę drewna i zabezpiecza je od środka. Parkiety posiadają matowe wykończenie i są nieco trudniejsze do utrzymania w czystości. Olejowanie powinno być wykonywane raz na kilka lat. Dzięki temu chroni parkiety i zapewnia im bardzo dużą żywotność.

Cyklinowanie desek nie zawsze jest opłacalne. Stare, zniszczone parkiety wymagają wielu procesów szlifowania, a głębokie ubytki muszą być dodatkowo maskowane. W tym wypadku usługi parkieciarskie mogą być dużym wydatkiem. Dlatego warto ocenić, czy nie opłaca się wykonać montaż nowej nawierzchni podłogowej.

Zapraszamy do działu poniżej jeśli interesuje Cię lakierowanie parkietu, olejowanie, montaż nawierzchni podłogowych i usługi parkieciarskie. Podpowiemy Ci jak zabezpieczyć parkiety i jak sprawić, żeby nabrały ponadczasowego wyglądu. Na dole strony znajduje się lista powiązanych tematów.

Sprawdź też cennik cyklinowania parkietów w całej Polsce.