Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - kiedy jest niezbędna?

Przepisy na temat cyrkulacji ciepłej wody

Przepisy mówią jasno, iż instalacja ciepłej wody użytkowej powinna być zastosowana, gdy jej całkowita objętość przekracza 3 litry. Zwykle mamy do czynienia z rurkami o małej średnicy. Natomiast przeprowadzenie ich przez cały dom powoduje, że w większości przypadków ten współczynnik zostaje osiągnięty.

Wygoda i oszczędności wody

Kolejną przesłanką skłaniającą do zamontowania instalacji ciepłej wody użytkowej, jest niezmierna wygoda. Oczekiwanie na pojawienie się ciepłej wody z kranu, deszczownicy lub słuchawki prysznicowej, skraca się do minimum. Dzięki temu nie musimy czekać zbyt długo, by móc wziąć kąpiel, umyć naczynia, a także by wykonać wiele innych czynności przy użyciu ogrzanej wody.

Oszczędność czasu nie jest jedyną korzyścią wynikającą z montażu instalacji ciepłej wody użytkowej. W oczekiwaniu na pojawienie się ciepłej wody przy tradycyjnych instalacjach, mamy do czynienia z dużym marnotrawieniem wody zimnej. Zwykle na moment pojawienia się strumienia ciepłej wody musimy poczekać od kilkunastu sekund do nawet 1 minuty. Oznacza to marnotrawienie od 7 do nawet 20 litrów podczas jednorazowego oczekiwania na ciepłą wodę. Sprawdź także, co warto wiedzieć na temat pompy ciepła.

Schemat cyrkulacji ciepłej wody użytkowej

Schemat cyrkulacji bez pompy

Nie zawsze zastosowanie instalacji cyrkulacyjnej będzie miało sens. Jeżeli bateria wodna jest zintegrowana bezpośrednio z podgrzewaczem, budowa całej instalacji nie będzie potrzebna. W sytuacji, kiedy punktów poboru ciepłej wody użytkowej będzie znacznie więcej, wtedy należy wprowadzić instalację ciepłej wody użytkowej.

Najprościej tłumacząc, jest to połączenie przy pomocy rur wszystkich punktów poboru ciepłej wody z podgrzewaczem. Rury powinny mieć równoległe położenie względem rur, w których przepływa zimna woda. Rury prowadzące zimną wodę powinny znajdować się poniżej rur z ciepłą wodą, dzięki czemu temperatura w poszczególnych przewodach nie zostanie zmieniona.

Tradycyjnym sposobem układania rur jest metoda trójnikowa. Jednak coraz częściej instalatorzy skłaniają się przy wykorzystaniu metody rozdzielaczowej. W ten sposób unika się stosowania skomplikowanych elementów, takich jak trójniki i kształtki, które znajdują się w trudno dostępnych miejscach. W przypadku awarii najczęściej konieczne jest skucie posadzki, by dostać się do przecieków.

Schemat cyrkulacji z pętlą cyrkulacyjną

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej z wykorzystaniem pętli cyrkulacyjnej, znacznie skraca czas dopływu ciepłej wody do konkretnych punktów poboru. Przy wyborze tego schematu trzeba liczyć się z większymi wydatkami. Jednak przy odczuwalnej oszczędności zużytej wody, jest to inwestycja wyróżniająca się bardzo szybkim zwrotem.

Schemat cyrkulacji ciepłej wody użytkowej zawiera w sobie takie elementy jak: zasobnik ciepłej wody użytkowej, pompa cyrkulacyjna, termostat, sterownik pompy cyrkulacyjnej, a także przewód powrotny cyrkulacji. Rury układane są w kształcie pętli cyrkulacyjnej, z której doprowadzane są już bezpośrednie przewody łączące pętlę z konkretnymi punktami poboru ciepłej wody.

Montaż pętli cyrkulacyjnej bez pompy nie zda egzaminu. Ponieważ jej zadaniem jest utrzymanie ciągłości obiegu ciepłej wody w instalacji. Dzięki temu urządzeniu mamy zapewnioną ciepłą wodę w punktach poboru wody, która płynie bezpośrednio od podgrzewacza.

Schemat cyrkulacji ciepłej wody w domu może być różny w różnych budynkach. Schemat instalacji nie jest szczególnie skomplikowany
Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - schemat instalacji i porady

Należy zachować odpowiednią temperaturę czynnika, która nie powinna przekroczyć 65 stopni Celsjusza. W innym przypadku możemy doprowadzić do uszkodzenia pompy cyrkulacyjnej. Im bardziej będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń stawianych przez producenta, tym większe szanse mamy na długą eksploatację urządzenia.

Najczęściej pompy cyrkulacyjne wyposażone są w mosiężny lub stalowy korpus. Bardzo popularnym urządzeniem są pompy wyposażone w wirnik silnika. Urządzenie posiada stojan chroniony specjalną osłoną wykonaną ze stali nierdzewnej. Konstrukcja wtedy pozbawiona jest standardowej dławnicy.

Przy wyborze pompy cyrkulacyjnej, warto kierować się nowoczesnym panelem sterowania. Do nich zaliczają się urządzenia wyposażone w elektroniczną regulację obrotów. Chociaż wśród pozostałych pomp wymienia się także wielobiegowe oraz jednobiegowe.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej w różnych budynkach

Schemat cyrkulacji w bloku

Budownictwo mieszkaniowe w przypadku budynków wielorodzinnych, nałożone ma na siebie bardzo rygorystyczne przepisy wchodzące w skład prawa budowlanego. Tak się dzieje również w przypadku planowania instalacji ciepłej wody użytkowej. Schemat musi gwarantować zarówno komfortowe oraz bezpieczne użytkowanie ciepłej wody.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej w bloku musi spełniać przepisy znajdujące się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku. Rozporządzenie dotyczy warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Polecane produkty do uzdatniania wody - sprawdź ceny

Według tego rozporządzenia należy zachować niski poziom energii, która wykorzystywana jest do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Natomiast urządzenia grzewcze powinny wykazywać się jak największą efektywnością energetyczną.

W rzeczywistości przepisy prawne nie dotyczą tylko samej instalacji grzewczej oraz schematu cyrkulacji ciepłej wody użytkowej. Efektywność energetyczna rozumiana jest również jako dokładna izolacja termiczna budynku. To właśnie z tego powodu, wiele spółdzielni mieszkaniowych zdecydowało się na ocieplenie ścian zewnętrznych, a także wymianę okien. Sprawdź także, czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu.

Schemat cyrkulacji w budynku jednorodzinnym

Budowa instalacji zapewniającej cyrkulację ciepłej wody użytkowej jest kosztownym, ale osiągalnym przedsięwzięciem. Niestety w wielu domach jednorodzinnych, mimo montażu pętli cyrkulacyjnej oraz pompy, nie są one efektywnie użytkowane.

Oznacza to, że obieg ciepłej wody działa bez pompy, lub urządzenie jest włączone przez cały czas. W ten sposób albo nie możemy korzystać z pętli cyrkulacyjnej tak jak należy, lub tracimy z tego powodu bardzo dużo energii elektrycznej. Dlatego należy zainstalować dodatkowo sterownik zegarowy pompy cyrkulacyjnej. Jest to urządzenie pozwalające na dokładne ustawienie, w jakich momentach cyrkulacja ciepłej wody użytkowej powinna być uruchomiona. Dzięki temu ograniczymy zbędne zużycie energii elektrycznej lub też całkowite wyłączenie pompy cyrkulacyjnej.

Cyrkulacja ciepłej wody użytkowej - podsumowanie

Niezależnie od tego, czy mieszkamy w bloku bądź w budynku jednorodzinnym, instalacja pętli oraz pompy cyrkulacyjnej odgrywa ważną rolę. Jest to dla nas większy komfort w użytkowaniu z ciepłej wody, generujący przy okazji bardzo duże oszczędności. Tak jak w przypadku spółdzielni mieszkaniowych schemat cyrkulacji ciepłej wody użytkowej jest narzucony przez przepisy prawne, tak w domach jednorodzinnych mamy większą swobodę. Warto jednak zdecydować się na takie rozwiązanie ze względu na większy komfort, a także domowy budżet.

ikona podziel się Przekaż dalej