Rodzaj grzałki

Pierwszym parametrem, na który należy zwrócić uwagę jest rodzaj grzałki. W dostępnych na rynku czajnikach dostępne są ich dwa rodzaje – spiralna oraz płytowa. W pierwszym przypadku grzałka jest wyraźnie widoczna we wnętrzu czajnika. Jest to coraz rzadziej spotykane rozwiązanie, ponieważ użytkowanie takiego czajnika jest bardziej kłopotliwe. Jednorazowo należy np. zagotować taka ilość wody, aby zakryła ona grzałkę. Ponadto element grzewczy jest bardziej narażony na osiadanie kamienia, dlatego ten rodzaj czajników charakteryzuje się krótszą żywotnością.

Alternatywnym rozwiązaniem są natomiast czajniki wyposażone w grzałkę płytową. Jest ona umiejscowiona w dolnej części urządzenia i pozostaje niewidoczna, dlatego jest mniej wrażliwa na działanie osadów. Grzałki płytowe pozwalają na znacznie szybsze zagotowanie wody, niż ich spiralne odpowiedniki. Nowoczesny czajnik z grzałką płytową znajdziesz na http://www.euro.com.pl/czajniki/raven-ec003_1.bhtml

Moc czajnika

Dzieląc czajniki przez wzgląd na ich moc, możemy wyróżnić urządzenia niskowatowe, średniowatowe i wysokowatowe. W przypadku tych pierwszych moc nie przekracza zazwyczaj 1500 W, w średniowatowych górną granicą jest z kolei wartość 2000 W, natomiast do grupy wysokowatowych zaliczymy te czajniki, których moc przekracza 2000 W. Im mocniejszy czajnik tym szybciej zagrzeje wodę, jednak nie należy ślepo wybierać najmocniejszego urządzenia. Będą one bowiem pobierały również najwięcej energii elektrycznej.

Który czajnik elektryczny wybrać?

Rodzaj obudowy

Obudowa czajnika determinuje nie tylko jego wygląd. Ma także wpływ na funkcjonalność urządzenia, np. czas utrzymywania wysokiej temperatury wody. Najpopularniejszą i zarazem najtańszą grupą czajników są te wykonane z tworzywa sztucznego. Są one lekkie, a ich obudowa nie nagrzewa się po zagotowaniu wody. Propozycją o nowocześniejszym charakterze są natomiast czajniki wykonane ze stali szlachetnej – cechuje je dość duża waga oraz termoizolacja, dzięki której się nie nagrzewają.

Na co zwrócić uwagę kupując czajnik elektryczny?

Ciekawą propozycją są czajniki szklane i ceramiczne. Są to zazwyczaj produkty z wyższej półki cenowej, jednak wyróżniają się modnym wzornictwem. Niestety w ich przypadku istnieje ryzyko oparzenia się, ponieważ obudowa po zagotowaniu wody może się znacznie nagrzać, jednak to właśnie czajniki ceramiczne najdłużej utrzymują wysoką temperaturę.

Filtry antyosadowe

Kolejnym elementem, na który należy zwrócić uwagę poszukując czajnika, są filtry. W najprostszych urządzeniach znajdując się filtry w postaci siateczki nylonowej, na której zatrzymują się większe zanieczyszczenia. Skuteczniejszym rozwiązaniem są filtry ze stali szlachetnej, które zatrzymują większość osadów. Natomiast najefektywniejszym typem filtrów, są węglowe – usuwają one nie tylko osady, ale również nieprzyjemne zapachy.

Poszukując idealnego rozwiązania dla swojego domu, warto zwracać uwagę na powyższe parametry. Dzięki temu łatwo dobierzesz czajnik, który będzie spełniał twoje oczekiwania.


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 65,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny