Czarny piątek
  1. Czarny Piątek – skąd wzięła się ta tradycja?
  2. Czarny Piątek – jak obchodzi się go w Stanach?
  3. Czarny Piątek – co kupimy na wyprzedażach?
  4. Czarny Piątek – a zaraz potem Cyber Monday

Czarny Piątek jest świętem ruchomym. Każdego roku przypada w nieco inny dzień – zawsze jest to jednak czwarty piątek listopada. Jaka data wypada w tym roku? Czy czarnopiątkowe promocje trwają tylko jeden dzień? Jakich promocji możemy spodziewać się z tej okazji? Jakie źródła ma ta tradycja? Na te, pytania wszystkim niemogącym doczekać się listopadowych promocji odpowiadamy w poniższym artykule.

Czarny Piątek – skąd wzięła się ta tradycja?

Czarny Piątek, jak już powiedzieliśmy, przywędrował do naszego kraju prosto ze Stanów Zjednoczonych. Za oceanem jest to dzień ogromnych wyprzedaży przypadający na piątek po Święcie Dziękczynienia. Tradycyjnie otwiera on sezon przedświątecznych zakupów. Dla tych bardziej zapobiegliwych stanowi doskonałą okazję do zaopatrzenia się w prezenty dla bliskich w atrakcyjnych cenach. Promocje trwają aż do samego Bożego Narodzenia, choć to w Black Friday są największe.

Ze Stanów Zjednoczonych zwyczaj Czarnego Piątku trafił do zachodniej Europy, a już kilka lat później pojawiły się pierwsze przeceny w polskich sklepach. Nie jest jasne, skąd wzięła się nazwa tej tradycji. Jedna z hipotez mówi o fali podań urlopowych składanych przez amerykańskich pracowników, chcących skorzystać z coraz liczniejszych wtedy promocji. Inna zaś wspomina o tym, że właściciele sklepów używali czarnych długopisów, by na paragonach i rozliczeniach zaznaczyć zyski. Czarnych fragmentów było tak dużo, że kolor ten miał dać nazwę całemu świętu.

Czarny Piątek – jak obchodzi się go w Stanach?

Zwyczaj następujących po Święcie Dziękczynienia dotarł już do niemal wszystkich krajów, jednak nadal najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych. Wiele sklepów w tym dniu otwiera się już o północy, by działać przez całą dobę. Przedłużenie godzin otwarcia okazuje się absolutnie konieczne, bo amerykańskie sklepy przeżywają w ten wyjątkowy piątek prawdziwe oblężenie. Znane z telewizji obrazki ukazujące ludzi pędzących do półek nie są jednostkowymi przypadkami – wielu Amerykanów planuje swoje zakupy nawet kilka tygodni wcześniej.

To spora różnica w porównaniu z tym, jak Czarny Piątek obchodzony jest w Polsce. Owszem, bardzo chętnie korzystamy z ustalanych na ten dzień promocji, jednak traktujemy je tak samo, jak wszystkie inne przeceny dostępne w pozostałych dniach roku. Widocznego w USA zakupowego szaleństwa w naszym kraju jeszcze nie można zauważyć. A przynajmniej nie na taką skalę, jak ma to miejsce za oceanem.

Czarny Piątek – co kupimy na wyprzedażach?

Czarny Piątek obchodzony jest we wszystkich sektorach handlu, jednak promocje szczególnie duże zainteresowanie wzbudzają tam, gdzie kwoty na paragonach są zwykle największe. Chodzi oczywiście przede wszystkim o sklepy z elektroniką. Black Friday i sięgające kilkudziesięciu procent przeceny to najlepsza okazja do tego, by wreszcie wymienić stary telewizor na nowy, zaopatrzyć się w komputer z lepszymi parametrami, sprezentować dziecku konsolę czy grę albo spełnić marzenia o najnowszym modelu smartfona. I to bez nadmiernego drenowania swojego portfela.

Poza tym przeceny organizowane w ostatni piątek listopada mogą okazać się bardzo przydatne przy planowaniu zakupów w sklepach meblowych i wnętrzarskich, marketach budowlanych czy handlujących sprzętem sportowym. Black Friday cieszy się również ogromna popularnością w branży odzieżowej. Duże promocje to dla wielu klientów idealny pretekst do tego, by nieco odświeżyć swoją garderobę bez konieczności wydawania w sklepie sporych sum. W tym miejscu warto wspomnieć, że Czarny Piątek 2019 wypada 29 listopada. Zobacz wpis na ten temat na neonet.pl.

Czarny Piątek – a zaraz potem Cyber Monday

Ponieważ przełom listopada i grudnia stanowi pierwsze dni sezonu na świąteczne zakupy, okres ten obfituje w liczne promocje. Nie powinno zatem dziwić, że powstały także inne święta umożliwiające klientom zaopatrzenie się w wymarzone produkty w atrakcyjnych cenach. Najważniejszym z nich z całą pewnością Cyber Monday. Przypada on na poniedziałek następujący po Czarnym Piątku i powstał jako odpowiedź na ten zwyczaj ze strony sektora e-commerce. Z tej okazji sklepy internetowe z całego świata oferują ciekawe przeceny lub umożliwiają swoim klientom skorzystanie z opcji darmowej wysyłki. Cyber Monday cieszy się dużą popularnością wśród polskich internautów.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny