Przegląd popularnych czasopism budowlanych - które warto znać?

Budownictwo to bardzo rozległa i nieustanie zmieniająca się branża. Dlatego też wznoszenie domu od podstaw może sprawić wiele problemów. Szczególnie, gdy nie orientujemy się w technologiach czy materiałach. Tu z pomocą przychodzą czasopisma budowlane. Poruszają wiele interesujących i ważnych zagadnień dotyczących budownictwa. Warto czytać owe magazyn a my podpowiadamy, które z nich są najpopularniejsze.

Popularne czasopisma branżowe

Czasopisma budowlane nadal odgrywają ważną rolę, mimo tego, że prasa ma konkurenta w postaci internetu. Stanowią niezastąpione źródło informacji dotyczących branży budowlanej. Można podzielić je na dwie grupy. Część magazynów jest skierowana do projektantów i wykonawców działających w branży. Inne powstają z myślą o osobach niezwiązanych, na co dzień z budownictwem. Gazety budowlane poruszają różne zagadnienia. Możemy w nich znaleźć testy materiałów, porady dotyczące budowy domu od podstaw, remontu mieszkania. Opisywane są również najnowsze trendy i rozwiązania stosowane w budownictwie.

Czas przejść do zapowiedzianego wcześniej przeglądu prasy. Na początku zajmiemy się miesięcznikiem o nazwie Murator. Jest to jedno z najlepszych w Polsce czasopism o tematyce budowlanej. Do tego cieszy się największą popularnością. Ten magazyn jest wydawany w formie praktycznego poradnika. Zawiera wyczerpujące informacje dotyczące budowy i wykończenia domu. Oferuje też rozwiązania nawet największych problemów w kwestii remontów. Murator prezentuje opisy materiałów, produktów i technologii budowlanych. Również tych ekologicznych oraz najnowocześniejszych, wchodzących dopiero na rynek. Do tego w gazecie opisywane są najnowsze zmiany w prawie budowlanym.

Przed nami kolejne czasopismo, którego tematyką jest szeroko pojęte budownictwo. Chodzi tu o obecny na rynku od 1998 roku miesięcznik Budujemy dom. Podobnie jak w przypadku Muratora jego układ jest przejrzysty a fachowe słownictwo uproszczone. Pismo jest skierowane przede wszystkim do prywatnych inwestorów. Przybiera formę poradnika informacyjno-serwisowego. Wyczerpujące artykuły bazują na opiniach uznanych fachowców, handlowców czy specjalistów w dziedzinie architektury. Magazyn Budujemy dom propaguje również budownictwo energooszczędne. Do tego redakcja nieustannie porównuje i analizuje rozmaite inwestycje, stosowane technologie oraz materiały. Dzięki temu inwestorzy mają możliwość dokonania samodzielnych obliczeń kosztów.

Inne czasopisma branżowe warte uwagi

Na rynku funkcjonują również inne gazety budowlane. Prasa obecna w sklepach i kioskach daje duże pole manewru. Warto na przykład sięgnąć po miesięcznik Ładny dom. Jest to gazeta skierowana zarówno do wykonawców jak i osób planujących samodzielną budowę domu lub remont. Ekspertami są tu przedstawiciele branży budowlanej oraz sami czytelnicy. Na uwagę zasługuje też pismo o nazwie Builder. Porusza tematykę związaną z prawem budowlanym, zamówieniami publicznymi, ale też materiałami, technologiami i systemami budowlanymi. Magazyn jest skierowany przede wszystkim do osób związanych, na co dzień z budownictwem.

Wykonawcy zajmujący się pracami remontowo budowlanymi również znajdą coś dla siebie. Do całych ekip czy pojedynczych tynkarzy, malarzy i glazurników kierowane jest czasopismo Fachowy wykonawca. O nowoczesnych rozwiązaniach technologicznych i materiałach budowlanych można poczytać w periodyku o nazwie Materiały Budowlane. To wydawnictwo przeznaczone jest dla wszystkich grup zawodowych związanych z budownictwem. Co nie oznacza, że amatorzy nie znajdą tu przydatnych porad. Warto też zwrócić uwagę na wyspecjalizowany magazyn Świat Łazienek i Kuchni. Wydawnictwo jest w całości poświęcone urządzaniu, dekorowaniu i wyposażaniu łazienek i kuchni.