Po pierwsze geodeta

Nie rozpoczniemy żadnej budowy domu bez prac wykonanych przez geodetę. Certyfikowany specjalista musi wykonać projekt zagospodarowania działki. Dokument jest niezbędny do uzyskania pozwolenia na budowę. Przed rozpoczęciem robót budowlanych konieczne będzie też geodezyjne wytyczenie budynku na działce. Dopiero w oparciu o pomiary geodezyjne i projekt budowlany możemy rozpocząć prace budowlane.

Ostatnie spotkanie z geodetą odbędziemy podczas tworzenia inwentaryzacji powykonawczej. Do zadań fachowca należy naniesienie budynku na mapę (wraz z widocznymi przyłączami wszystkich mediów). Inwentaryzacyjne pomiary geodezyjne muszą zostać wpisane do dziennika budowy i stają się podstawą do wykonania odbioru budynku.

Po drugie kierownik budowy

Inwestor ma ustawowy obowiązek zatrudnienia kierownika budowy. Jest to specjalista, który musi prowadzić dziennik budowy. Jego zadaniem pozostaje nadzór budowlany oraz regularne uzupełnianie dziennika o wpisy z każdego etapu prac.  Kierownik będzie pełnił nadzór od momentu wylania fundamentów, aż do chwili tworzenia inwentaryzacji. Po zakończeniu prac budowlanych kierownik przekazuje inwestorowi oświadczenie o zgodności wykonania obiektu budowlanego z projektem i warunkami pozwolenia na budowę. Co istotne, kierownik jest też odpowiedzialny za wykonanie inwentaryzacji powykonawczej.  

Warto pamiętać, że kierownikiem budowy może zostać jedynie osoba, która posiada odpowiednie wykształcenie kierunkowe, kilkuletnią praktykę na budowie oraz przynależy do właściwej izby samorządu zawodowego.  Oferty od sprawdzonych, niezależnych kierowników budowy otrzymasz po wypełnieniu tego formularza.

Kto wykona świadectwo charakterystyki energetycznej budynku?

Świadectwo charakterystyki energetycznej to innymi słowy certyfikat energetyczny. Dokument jest niezbędny do odbioru budynku. Znajdziemy w nim informacje na temat zapotrzebowania energetycznego budynku, a także wykorzystywanych źródeł energii. Certyfikat energetyczny może być wydany przez fachowca, który:

  • Ukończył studia inżynierskie na kierunku budowlanym.
  • Posiada projektowe lub wykonawcze uprawnienia budowlane w specjalności architektonicznej, instalacyjnej bądź konstrukcyjno budowlanej.
  • Zdał stosowny egzamin ministerialny.

Kwalifikacje do wystawienia świadectwa energetycznego muszą być udowodnione specjalnym certyfikatem. Więcej szczegółów na temat procedury i sposobów uzyskania świadectwa energetycznego znajdziesz tu.

Polecane narzędzia dla każdego majsterkowicza - sprawdź oferty

Fachowcy potrzebni do wykonania odbioru mediów

Każdy dom jednorodzinny posiada dostęp do mediów (woda, kanalizacja, prąd, ewentualnie gaz). Inwestor często podpisuje umowy z dostawcami mediów już w trakcie realizacji prac budowlanych. Trzeba jednak pamiętać, że przed odbiorem budynku konieczne będzie dokonanie odbioru wszystkich przyłączy. W tym przypadku potrzebni będą:

Kominiarz – który musi sprawdzić wszystkie ciągi spalinowe i wentylacyjne. Wizyta tego fachowca musi być potwierdzona specjalnym protokołem.

Gazownik – musi posiadać specjalne uprawnienia do odbioru wewnętrznych instalacji gazowych. Jego zadaniem będzie wykonanie próby szczelności i ocena stanu instalacji. Przegląd musi być potwierdzony odpowiednim protokołem.

Elektryk – będzie niezbędny do wykonania odbioru instalacji elektrycznej. W praktyce najlepiej będzie zatrudnić go już na etapie tworzenia instalacji.  Certyfikowany fachowiec rozprowadzi instalacje po budynku, a następnie wyda niezbędne oświadczenie odbioru.

Gdzie znaleźć tych fachowców? Najlepiej za pośrednictwem usługi Szukaj Wykonawcy. Wypełniasz formularz i otrzymujesz oferty od fachowców. Oszczędzasz czas i pieniądze porównując oferty z kilku źródeł.

Jeśli na terenie naszej posesji znajduje się szambo, konieczny będzie atest higieniczny zbiornika bezodpływowego. Powinniśmy otrzymać go od producenta, bądź sprzedawcy szamba.Gdzie znaleźć sprawdzonego fachowca, który posiada niezbędne certyfikaty?

Najlepszym sposobem na znalezienie dobrego fachowca (niezależnie czy będzie to geodeta, kierownik budowy, czy elektryk) jest skorzystanie z polecenia znajomych. Warto zasięgnąć informacji od osób, które ukończyły już budowę domu. Być może będą w stanie polecić dobrego specjalistę, który dysponuje odpowiednimi uprawnieniami i certyfikatami. Fachowiec wybrany z polecenia z reguły będzie dla inwestora najlepszym, a jednocześnie najbezpieczniejszym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie możemy znaleźć specjalisty z polecenia, przeczytajmy branżowe fora internetowe. Być może znajdziemy tam przydatne informacje na temat doświadczonych i polecanego specjalistów. Ostatecznością jest wyszukiwanie przez ogłoszenia w lokalnej prasie oraz Internecie.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 71,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny