Czerwce - charakterystyka

Czerwce (Coccoidea) to szkodniki zaliczające się do rzędu pluskwiaków. Owady wyróżniają się niewielkimi rozmiarami. Osiągają od 1 do 5 mm długości. Ich cechą charakterystyczną są woskowe osłonki, które nie tylko doskonale kamuflują, ale jednocześnie chronią je przed niekorzystnymi czynnikami, a także drapieżnikami. Niestety szkodniki te bardzo często są mylone z zarodnikami roślin, przez co ich obecność jest bardzo późno wykrywana.

Do nadrodziny czerwców zaliczamy konkretne rodziny szkodników, które najczęściej spotykamy w naszych ogrodach. Wśród nich wymienimy:

  • Tarczniki (Diaspididae) - rozpoznamy je po białym, czerwonawym lub brązowym zabarwieniu. Czasami jednak możemy spotkać gatunki o zabarwieniu czarnym lub przezroczyste. Samice wybierają sobie na obszar żerowania liście, a także niezdrewniałe pędy. Ich zwalczanie jest na tyle trudne, ponieważ mają zdolność do licznego i skutecznego rozmnażania. Jaja przechowywane są pod tarczką, która doskonale chroni je przed światem zewnętrznym.
  • Wełnowce (Pseudococcidae) - w odróżnieniu od tarczników, wełnowce posiadają segmentowe ciało, które nie jest chronione woskowym korpusem. Miękki odwłok cechuje się nalotem o białawym lub różowym zabarwieniu. Owady swoim wyglądem przypominają strzępki wełny. Stąd zresztą pochodzi ich nazwa.

Gdzie występują szkodniki czerwce?

Ze względu na to, że czerwce obejmują kilka tysięcy gatunków owadów, to ich zasięg występowania jest bardzo szeroki. Możemy spotkać przede wszystkim czerwce na iglakach, drzewach owocowych, na cisach, jak i również na jałowcach. Ze względu na upodobania do wysokiej temperatury, to tarczniki i wełnowce spotykane są również na roślinach uprawianych w domach.

Szkodniki są wyjątkowo groźne dla wszystkich roślin, ponieważ żywią się ich sokami, co przyczynia się do ich powolnego zamierania. Ponadto czerwce na iglakach, a także na pozostałych roślinach i drzewach produkują spadź, będącą doskonałą pożywką dla grzybów. Zatem, jeżeli odpowiednio wcześniej nie zareagujemy na ich obecność, to niestety roślina może być już nie do uratowania.

W ogrodzie możemy spotkać konkretne gatunki czerwców, które posiadają swoje ulubione miejsca do żerowania. Do takich gatunków zalicza się między innymi:

  • Misecznik śliwowy - jest to gatunek czerwca, którego najczęściej spotkamy na drzewach i krzewach owocowych. Misecznik śliwowy żeruje przede wszystkim na śliwach, jabłoniach, porzeczkach, czy też agreście. Swoją szkodliwość okazują zarówno poprzez wypijanie soków, jak i też wprowadzania do tkanek roślinnych swojej śliny, która przyczynia się do obumierania roślin.
  • Skorupik jabłoniowy - tego szkodnika poznamy przede wszystkim po tarczkach, które nie są zrośnięte z ciałem. Skorupik jabłoniowy również żeruje głównie na drzewach i krzewach owocowych, takich jak jabłoń, śliwa, agrest, porzeczka, grusza, czy też wiśnia. Obecność owadów przyczynia się do słabszego owocowania, a także niższej odporności na niekorzystne warunki atmosferyczne, w tym na ujemne temperatury.
  • Czerwiec kaktusowy - jest to owad, dzięki któremu pozyskuje się kwas karminowy, czyli koszenili. Czerwony barwnik wykorzystuje się w branży spożywczej oraz kosmetycznej. Czerwiec kaktusowy na szczęście nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego ogrodu. Ponieważ czerwiec kaktusowy występuje na opuncjach. Dlatego owad spotykany jest przede wszystkim na terenie Meksyku oraz Ameryki Południowej. Natomiast nam czerwiec kaktusowy będzie kojarzyć się jedynie z czerwonym zabarwieniem żywności. Jeśli szukasz więcej porad i informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o szkodnikach.

Preparaty do zwalczania czerwców

Jeżeli tylko zauważymy czerwce na iglakach, na cisach, drzewach lub krzewach to od razu powinniśmy reagować. Dobrym sposobem na szkodniki są chemiczne preparaty do zwalczania. Należy jednak wcześniej upewnić się, z jakim gatunkiem mamy do czynienia, aby wybrać jak najlepiej dopasowany środek. Do nich zaliczają się przede wszystkim opryski, które stosujemy zapobiegawczo, jak i również po dojrzeniu pierwszych objawów.

Wybierając popularne preparaty do zwalczania czerwców wymienimy:

  • Mospilan 20 SP - preparat zwalczający tarczniki na cisach i czerwce na iglakach, a także występujące na drzewach i krzewach owocowych
  • Tarcznik Ultra PR Substral - kolejny środek wpisujący się w skuteczne preparaty do zwalczania szczególnie uciążliwych szkodników. Środek sprawdza się przede wszystkim na tarczniki czerniaki występujące na dracenach obrzeżonych, czy też na miseczniki cytrusowce, które atakują bluszcz.

Jak skutecznie usunąć czerwce - 5 sprawdzonych sposobów

Zauważając wełnowce lub inne rodziny czerwców w swoich uprawach, warto skorzystać ze sprawdzonych porad pozwalających na pozbycie się szkodników. Jeżeli nie chcemy używać chemicznych preparatów, to dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z tzw. domowych sposobów. Należy jednak mieć na uwadze, że przy większych uprawach lepiej będzie sięgnąć po niezawodne preparaty.

Do popularnych i skutecznych sposobów na to, w jaki sposób pozbyć się czerwców na cisach, iglakach, drzewach owocowych i innych roślinach, zaliczymy:

  • Mechaniczne usuwanie szkodników - misecznik śliwowy, jak i również inne gatunki czerwców można usuwać ręcznie przy pomocy wacika nasączonego octem lub wodą z szarym mydłem.
  • Alkohol metylowy - skorupik jabłoniowy, misecznik śliwowy oraz inne gatunki tych owadów, można usuwać przy pomocy wacików nasączonych alkoholem metylowym. Dzięki niemu woskowe tarczki zostaną rozpuszczone.
  • Olej smołowy - zimujące na cisach, a także innych krzewach i drzewach czerwce można usunąć przy pomocy oleju smołowego. Istotne jest to, aby taki zabieg wykonywać zimą.
  • Oprysk ekologiczny - roztwór z czosnku, pokrzywy lub cebuli stosuje się jeszcze przed inwazją lub na początkowej fazie żerowania szkodników na roślinach
  • Oprysk na bazie oleju - w tym celu mieszamy 1 litr wody z 10 ml oleju. Do roztworu warto dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń. Dzięki temu opryskane tarczniki będą odcięte od powietrza, przez co zaczną ginąć.
ikona podziel się Przekaż dalej