Na co zwrócić uwagę podczas naprawy i wymiany części w takich maszynach? Czy warto stosować zamienniki części? Kiedy kupić oryginalne części zamienne? Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się wszystkiego.

Maszyny budowlane - awarie i naprawy

Jedną z najczęściej używanych maszyn budowlanych jest z pewnością koparka gąsienicowa. Stanowi ona ogromną pomoc w trakcie różnorodnych prac nawet w trudnym terenie. Przy jej użyciu możliwe jest sprawne wyburzanie ścian, wykonanie nasypów, wykopanie rowów, przygotowanie terenu pod fundamenty oraz realizacja wielu innych prac ziemnych. Często wykorzystywane są one również do ładowania ziemi czy gruzu.

W trakcie tych wszystkich prac koparka narażona jest na intensywną eksploatację, która powoduje stopniowe zużywanie się kluczowych części, a w najgorszym wypadku niespodziewaną awarię. Każda taka sytuacja wymaga szybkiej reakcji i naprawy, tak aby nie powodować długich przestojów maszyny. W wielu przypadkach, zamiast kupować oryginalne i drogie części, można z powodzeniem zastosować również jakościowe części zamienne. Jedną z takich części, jest np. zwolnica, czyli przekładnia stosowana w kołach napędowych, która zwiększa moment obrotowy maszyny.

Oryginalne części czy zamienniki - co wybrać?

Wymiana zepsutej części maszyny na oryginał to bez wątpienia bezpieczne i pewne rozwiązanie. Kupując oryginalne części do maszyn budowlanych, możemy mieć pewność, że jest to towar najwyższej jakości, idealnie dopasowany do parametrów danej maszyny, który zapewni trwałe i wydajne działanie. Minusem związanym z oryginalną częścią jest zazwyczaj jej dosyć wysoka cena. W niektórych przypadkach ratunkiem może być zakup zamiennika, trzeba jednak przy tym pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

gąsienica w koparce
Części do maszyn budowlanych - oryginał czy zamiennik?

Niższa cena

Głównym aspektem przemawiającym za stosowaniem części zamiennych jest ich atrakcyjna cena. Zakup oryginalnej części do koparki to często ogromny koszt, który dla małej firmy może stanowić spory ubytek w budżecie. O ile w przypadku newralgicznych podzespołów nie warto oszczędzać i lepiej postawić na oryginalne części zamienne, o tyle w przypadku regularnie zużywających się elementów warto zastosować tańsze zamienniki. Szukając do koparki nowej zwolnicy, gumowych gąsienic czy filtrów, można z powodzeniem skorzystać z jakościowych części zamiennych.

Decydując się na zakup tańszych zamienników, warto jednak zachować ostrożność i wybierać sprawdzonych producentów, czy dostawców, którzy oferują jakościowe produkty. Z pewnością sygnał ostrzegawczy stanowi zbyt niska cena - kilkakrotnie tańsze części zamienne najprawdopodobniej nie zapewniają wysokiej trwałości.

Szybka dostawa

Czas ma kluczowe znaczenie w trakcie każdego projektu budowlanego. Nieplanowany i długi przestój koparki czy spychacza może zaburzyć płynność wykonywanych prac, dlatego w przypadku awarii jakiejkolwiek maszyny budowlanej bardzo istotna jest szybka naprawa. Kupując części zamienne koniecznie, należy wybrać firmę, która jest w stanie zrealizować zakup najszybciej jak to tylko możliwe. Na czas realizacji wpływa też dostępność i szeroki wybór modeli danego producenta. Szybkość dostawy brakującej części może ograniczyć straty wynikające z przestoju danej maszyny.

Wysoka jakość

Wiele osób obawia się, że kupując zamienniki, naraża się na ponowną i szybką awarię, co nie do końca jest prawdą. Na rynku można znaleźć słabe i nietrwałe zamienniki, ale w branży tej działają także sprawdzone, duże firmy, które oferują tańsze zamienniki o bardzo wysokiej jakości. Tacy dostawcy do produkcji części zamiennych wykorzystują najlepsze materiały i przeprowadzają szereg testów jakościowych. Kupując zwolnicę czy inną część od takiego producenta otrzymujemy towar o odpowiednich parametrach i wydajności zbliżonej do oryginalnych części zamiennych.

Właściciele firm budowlanych oraz posiadacze koparek gąsienicowych, którzy szukają części zamiennych o wspomnianych wyżej cechach, z pewnością docenią bogatą ofertę zwolnic dostępną w Track Motor. Doświadczenie tego producenta przekłada się na produkty wysokiej jakości, które dodatkowo objęte są gwarancją. Co więcej, wszyscy klienci mogą liczyć także na szybką wysyłkę i sprawny serwis pogwarancyjny, co przekłada się na szybkie usunięcie awarii.

użytkownik koparki
Części do maszyn budowlanych - oryginał czy zamiennik?

Oryginał czy zamiennik? - podsumowanie

W przypadku awarii koparki czy innej maszyny często pojawia się pytanie - wybrać części oryginalne czy tańsze zamienniki? Nie ulega wątpliwości, że kupno oryginalnej części podyktowane jest gwarancją wysokiej jakości, z kolei o kupnie zamiennika decyduje w dużej mierze niższa cena.

Nie są to jednak wszystkie aspekty, które należy wziąć pod uwagę podczas kupna części do maszyn. Ważny jest także rodzaj i znaczenie danej części dla działania całej maszyny. Ponadto w przypadku kupna tańszych zamienników warto postawić na sprawdzonych producentów, którzy oferują szybką dostawę oraz zamienniki dobrej jakości objęte gwarancją.

ikona podziel się Przekaż dalej