Czujniki temperatury Newtech

Czujniki temperatury – jakie są ich rodzaje?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest koniecznością w bardzo wielu procesach produkcyjnych. Dlatego też w zastosowaniach przemysłowych nie sprawdzają się klasyczne metody pomiaru temperatury. Wynika to z ich niedokładności, konieczności kontaktu z badaną substancją oraz braku możliwości sterowania temperaturą. Dlatego też dla nowoczesnej automatyki przemysłowej stworzone zostały specjalne czujniki temperatury, które pozwalają na dokładny pomiar tej wielkości fizycznej w różnych sytuacjach i warunkach. Jakie konkretne rodzaje urządzeń tego typu są obecnie dostępne?

Ogólnie rzecz biorąc czujniki temperatury możemy podzielić na rozwiązania dotykowe i bezdotykowe. Pierwsze z nich to przede wszystkim termometry rezystancyjne platynowe Pt100, Pt500, Pt1000, niklowe Ni100, Ni1000 czy półprzewodnikowe NTC i PTC. Rezystancyjne czujniki temperatury składają się z dwóch głównych elementów – rezystora oraz omomierza, który dokonuje pomiaru oporności rezystora. Na tej podstawie określa się z kolei temperaturę, gdyż w pewnych jej zakresach opór elementów metalowych rośnie liniowo wraz z temperaturą. Do bezdotykowych pomiarów temperatury służą z kolei pirometry lub czujniki na światło podczerwone. Działają one na różnych zasadach – np. pirometry określają temperaturę na podstawie analizy promieniowania cieplnego wydzielanego przez dane ciało – mówi specjalista z firmy Newtech.

Czujniki temperatury – jakie wybierać?

Jak więc widać, na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników temperatury, które różnią się możliwościami i zasadą działania. Dlatego też kluczowym problemem dla każdego przedsiębiorstwa będzie wybór odpowiedniego rozwiązania dla własnych potrzeb. Podstawową kwestią będzie oczywiście określenie, czy potrzebny będzie czujnik dotykowy, czy bezdotykowy. W tym przypadku wszystko zależeć będzie od charakteru samego procesu produkcyjnego. Kolejne ważne kwestie to oczywiście zakres pomiarowy temperatury, dokładność samego urządzenia, a także szybkość jego reakcji. Co niezwykle ważne, praktycznie każdy z tych czynników jest kluczowy, a czujnik nie spełniający choć jednego z nich będzie po prostu nieużyteczny. Na koniec warto też dodać, by zawsze sprawdzić, czy poziom zabezpieczeń czujników temperatury jest odpowiedni. Narażone są one bowiem na długotrwałą pracą w skrajnych warunkach – nie tylko wysokiej temperatury czy ciśnienia, ale też np. w kontakcie z substancjami żrącymi.

Czujniki temperatury – zastosowanie

Wybór czujników temperatury uzależniony jest od wielu czynników i tylko ścisłe ich określenie zagwarantuje odpowiednie działanie całego układu. A gdzie detektory tego typu można wykorzystywać? Na to pytanie także odpowie specjalista z firmy Newtech.

Wachlarz zastosowań czujników temperatury jest z całą pewnością szeroki i w zasadzie trudno by było wskazać branże, które z nich nie korzystają. Ostatecznie bowiem czujniki temperatury powszechnie wykorzystuje się m.in. w ciepłownictwie, klimatyzacjach czy systemach wentylacyjnych, a więc pośrednio korzystać z nich będzie każda firma czy instytucja posiadająca powierzchnię biurową. Głównym zadaniem czujników temperatury jest jednak pomoc w automatyzacji procesów produkcji. Dlatego też detektorów tego typu używa się powszechnie w przemyśle metalurgicznym, maszynowym, farmaceutycznym, spożywczym i chemicznym. Bezdotykowe czujniki temperatury używane są też w budownictwie, korzystają z nich również służby mundurowe, takie jak straż pożarna i wojsko. Liczba zastosowań detektorów temperatury jest więc po prostu olbrzymia i, co ważne, nierzadko nawet nie zdajemy sobie sprawy, że korzystamy z tego typu rozwiązań.

Bez wątpienia różnego rodzaju czujniki temperatury są niezwykle przydatne w wielu branżach. Kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego rozwiązania, które będzie odpowiadać realnym potrzebom danej firmy. Błąd w tym zakresie czy zakup produktów niskiej jakości może bowiem skutkować poważnymi problemami w przyszłości.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny