Balkony francuskie, choć przez długie lata nie pojawiały się zbyt często w polskich domach, nie są niczym nowym. Pojawiły się już w czasach baroku, a dzisiaj użytkownicy i architekci po prostu docenili ich praktyczne zalety. Już sam fakt, że dzięki nim budynki zyskują elegancki i klasyczny styl, a prostota i minimalizm wpisują się w obecne trendy. Balkony francuskie optycznie wysmuklają domy, a jeśli wykonane są z ponadczasowej i trwałej stali nierdzewnej, wpisują się również w modną dzisiaj kolorystykę. Wygląd to jednak tylko jedna z wielu zalet, jakie mają balkony francuskie. Co warto nich wiedzieć?

Balkony francuskie - zalety

Balkony francuskie nie dają możliwości odpoczynku. Brakuje w nich płyty, na której można ustawić meble czy suszarkę. Mimo to coraz częściej można dostrzec je w nowoczesnym budownictwie. Co sprawia, że architekci po raz kolejny się nimi zainteresowali? Jakie zalety mają balkony francuskie?

Warto zacząć od ceny. Balkony francuskie są tańsze od tradycyjnych. Koszty znacząco maleją, ponieważ nie ma konieczności montowania płyty i wzmocnienia do niej. Koszty budowy domu są natomiast tak wysokie, że gdy tylko pojawia się możliwość oszczędności, warto na nią postawić. Jeśli klasyczny balkon nie jest potrzebny, ale cenisz sobie światło naturalne - balkony francuskie będą najlepszym rozwiązaniem dla ciebie.

Druga ważna kwestia to właśnie dostęp do naturalnego światła. Klasyczne okno jest znacznie mniejszej natomiast tradycyjny balkon najczęściej ogranicza jego dopływ z powodu zamontowanego zadaszenia. Balkony francuskie szczególnie dobrze sprawdzają się tam, gdzie są wąskie i długie pomieszczenia, a szyba pojawia się na ich krótszej ścianie. Trudno jest zamontować tam zwykłą płytę, ale brak naprawdę dużego okna sprawia, że pokój staje się bardzo ciemny.

Czy balkony francuskie to dobry pomysł?
Czy balkony francuskie to dobry pomysł?

Warto zwrócić uwagę również na to, że balustrady francuskie najczęściej wykonane są z bardzo odpornej na uszkodzenia stali nierdzewnej. To nie tylko praktyczne, ale i bezpieczne rozwiązanie. Gdy masz małe dzieci, które akurat przechodzą przez etap otwierania wszystkich drzwi, obecność trwałej balustrady będzie dla ciebie szczególnie istotna. Dlatego balkony francuskie doceniają rodziny z dziećmi.

Dla wielu ludzi bardzo liczy się estetyka. Nie ma w tym nic dziwnego - przecież dom jest miejscem, w którym mają spędzić docelowo całe życie. Tymczasem balkony francuskie wykończone balustradą ze stali nierdzewnej w zupełności wpisują się w obecnie obowiązujące trendy. Pozostają minimalistyczne i elegancko się prezentują. Bryła budynku jest natomiast wizualnie wyszczuplona. Nawet najładniejsze tradycyjne balkony nie są aż tak precyzyjną odpowiedzią na potrzeby współczesnego rynku.

Nie istnieje jeden idealny projekt, który zachwyciłby każdego. Różnimy się bowiem gustem i potrzebami. Balkony francuskie mają jednak tak dużo zalet, że zdecydowanie nie należy ich traktować jak przykrej ostateczności. Co więcej, na twoim domu mogą współistnieć z ich tradycyjnymi wersjami. Jeśli wykończysz je w podobnym lub dokładnie takim samym stylu, efekt może zaskoczyć nawet ciebie. Zwróć uwagę, by wybierać to, co trwałe i dobrej jakości. Jednocześnie praktyczne i estetyczne są balustrady ze stali nierdzewnej, które dostępne są na rynku w wielu kształtach. Dzięki wykończeniu ich na różne sposoby każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej