Co się składa na realny koszt budowy domu jednorodzinnego?

Podstawowe koszty budowy domu

Pierwszym krokiem w analizie kosztów budowy domu jednorodzinnego i porównaniu jej do kupna mieszkania jest zapoznanie się z realnymi kosztami wzniesienia budynku. Składa się na niego wiele czynników. Najpierw powinniśmy dokonać wyboru działki oraz projektu naszego domu. Kolejny krok to wybór technologii oraz materiałów, które zostaną użyte do budowy.

Gdy budowa naszego domu będzie prowadzona w sposób przemyślany i zastosujemy pewne sprawdzone, oszczędne rozwiązania, jesteśmy w stanie ograniczyć wydatki. Gdy chcemy jak najtaniej wybudować dom, warto skupić się na już gotowych projektach domów, które dostępne są w szerokiej gamie. Pozwala to, aby zaoszczędzić od kilku do nawet do kilkunastu tysięcy złotych w porównaniu do projektu, który jest opracowywany na indywidualne zlecenie klienta.

Warto zwrócić uwagę na fakt, iż projekty domów z prostą i zwartą bryłą oraz prostym, dachem są stosunkowo szybkie i łatwe w realizacji. Ich budowa oraz wykończenie nie wymagają dodatkowych, kosztownych obróbek. Jeśli jesteśmy zainteresowani ekonomiczną realizacją naszego domu, powinniśmy zwrócić uwagę na takie projekty.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego i Warunki Zabudowy

Przed rozpoczęciem inwestycji warto zapoznać się z planami miejscowymi. W przypadku, gdy działka nie została objęta Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego, musimy wystąpić o wydanie Warunków Zabudowy. To wiąże się z kolejnymi kosztami. Z tego powodu warto zainteresować się działkami, których wszystkie kwestie prawne są już uregulowane. Innym kosztem, który należy wziąć pod uwagę przed realizacją własnego domu to podłączenie do działki mediów.

Warunki Zabudowy lub wypis z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego wraz z mapą działki konieczne są do wyboru projektu domu. Sam zakup projektu domu to jeden z kosztów podstawowych, których nie ominiemy. Trzeba jednak pamiętać, że dokumentacja projektowa będzie dostępna w różnych przedziałach cenowych. Projekt indywidualny może być nawet kilkukrotnie droższy w porównaniu z dokumentacją gotową.

Budowa domu w cenie mieszkania to nie jest marzenie. Można zrobić to samodzielnie, ale trzeba przygotować drobiazgowy projekt.
Czy da się wybudować dom w cenie mieszkania? Tak, to możliwe!

Kosztorys budowlany

Ważnym elementem do zaplanowania tak dużego przedsięwzięcia jak budowa domu jest kosztorys budowlany. Pozwala on zobrazować poszczególne etapy prac budowlanych, pokazać krok po kroku, co należy wykonać oraz jakie materiały będą potrzebne i ile będziemy musieli ich użyć.

Dzięki kosztorysowi budowlanemu możemy zapoznać się z zakresem konkretnych działań budowlanych na poszczególnych etapach realizacji domu i zaplanować harmonogram naszej inwestycji. Taki szczegółowy kosztorys budowlany powinien zawierać dokładną wycenę sprzętu, materiałów oraz robocizny.

Zawiera on także tak zwany przedmiar robót. Jest to dokładna lista zadań, które należy wykonać oraz opis sposobu ich wykonania. Gdy chcemy zaoszczędzić, jest to świetne narzędzie, aby porównać oferty poszczególnych wykonawców i wybrać tę najkorzystniejszą dla nas pod względem finansowym.

Koszt budowy domu oraz kupna mieszkania w poszczególnych regionach

Koszty budowy domu jednorodzinnego poza miastem

Jednym z rozwiązań zmierzających do budowy domu w cenie mieszkania jest zakup działki poza granicami miasta. Ceny są tam znacznie niższe niż w granicach administracyjnych miast. Ponadto daje to możliwość obcowania z naturą.

Teraz przeanalizujmy koszty budowy domu. Szacuje się, że koszty materiałów budowlanych, które niezbędne są budowy domu jednorodzinnego o powierzchni ok. 110 m2 to ok. 152 tys. zł. Kolejny wydatek to robocizna, która wyniesie ok. 200 tys. zł. Tak więc koszt budowy wyniesie ok. 352 tys. zł. Warto przy tym zaznaczyć, iż jest to jedynie koszt doprowadzenia nieruchomości do stanu deweloperskiego. W kosztach całkowitych należy także ująć kwotę potrzebną do kompleksowego wykończenia wszystkich pomieszczeń.

Dokonując obliczeń załóżmy, że nasz dom ma powstać na działce o powierzchni 1 tys. m2. Do dokonania obliczeń skorzystamy z lutowego raportu bankier.pl. Według raportu, za działkę o tej powierzchni najwięcej zapłacimy w woj. mazowieckim ok. 200 tys. zł. W woj. pomorskim to średnio 165 tys. zł, w małopolskim ok. 132 tys. zł, łódzkim 106 tys. zł, w wielkopolskim ok.130 tys. zł, w dolnośląskim oraz podlaskim ok.119 tys. zł, natomiast w lubuskim ok. 65 tys. zł. Są to wartości uśrednione, obliczane na podstawie ofert z całych województw. Stawka na terenach podmiejskich może być znacznie wyższa. Z kolei cena działki oddalonej od większych aglomeracji okaże się tańsza.

Gdy zsumujemy koszty materiałów, koszty budowy oraz koszy zakupu działki, całkowita cena budowy domu jednorodzinnego wyniesie od ok. 417 tys. zł w województwie Lubuskim do ok. 552 tys. zł na Mazowszu.Koszty zakupu mieszkania w dużych miastach

W największych miastach Polski, Warszawie oraz Krakowie, cena za metr kwadratowy mieszkania wynosi odpowiednio 8,5 tys. zł i 7,6 tys. zł. W związku z tym za cenę budowy domu jednorodzinnego można kupić tam dwu lub trzypokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 65 m2.

W cenie domu jednorodzinnego największe mieszkanie kupić można w Łodzi (średnia cena za 1 m2 wynosi ok. 5,7 tys. zł), tutaj moglibyśmy sobie pozwolić na mieszkanie o powierzchni 80 m2. W innych częściach Polski w cenie domu jednorodzinnego na przedmieściach nabyć można mieszkanie o średniej powierzchni od 80 do 85 m2.

Dla wielu osób, które chciałyby wybudować swój własny dom jednorodzinny, inwestycja ta wydaje się nierealna. Jednak, gdy dobrze przemyślimy naszą inwestycje w dom jednorodzinny, przeanalizujemy dokładnie wszystkie koszty materiałów, realizacji, lokalizację, wówczas okaże się, że można wybudować dom w cenie mieszkania. Finansowo jest to dobra alternatywa dla mieszkańców dużych miast. Trzeba jednocześnie zauważyć, że koszty wykończenia domu jednorodzinnego będą znacznie wyższe w porównaniu ze stawką, którą zapłacimy za wykończenie mieszkania z rynku pierwotnego lub remont obiektu z rynku wtórnego.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 91,7% czytelników artykuł okazał się być pomocny