Gotowe plany domów – zalety

Aktualnie na rynku jest bardzo dużo gotowych projektów domów jednorodzinnych. Znajdziemy je na serwisach internetowych, w biurach projektowych, czy też gazetach branżowych. Dzięki różnorodnym filtrom projekt budynku jednorodzinnego możemy dostosować do naszych indywidualnych potrzeb, zarówno pod względem ilości kondygnacji, powierzchni użytkowej, liczby pomieszczeń, jak i rodzaju dachu, stylu architektury oraz typu budynku.

Decydując się na gotowe plany budowlane domów jednorodzinnych, już na samym początku wiemy, czego możemy się spodziewać w efekcie końcowym. Każda z propozycji charakteryzuje się przygotowaną wizualizacją fasady budynku. Niektóre biura projektowe udostępniają także materiały przedstawiające wnętrza domu jednorodzinnego. Jest to bardzo pomocne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie potrafią czytać rysunku architektonicznego. Czasem zdarza się, że osoby, które zdecydowały się na zakup konkretnego projektu domu, umieszczają zdjęcia budynku, ukazujące jak wygląda w rzeczywistości. W większości przypadków możliwy staje się kontakt z inwestorem, który udziela informacji na temat kosztorysu budowy.

Gotowe plany domów wyróżnia przede wszystkim oszczędność czasu. Projekt budynku jednorodzinnego można zakupić i otrzymać w jednej chwili. Bardzo często w cenie znajduje się gotowa dokumentacja, a także szczegółowa wycena inwestycji.

Plany budowlane domów mieszkalnych – wady

W cieniu wielu zalet kryją się wady, jakie posiadają gotowe projekty domów jednorodzinnych. Gotowy rzut bazuje już na dokładnych założeniach, które nie zawsze muszą współgrać z daną koncepcją budynku jednorodzinnego. W większości przypadków biura projektowe uwzględniają możliwość wprowadzenia poprawek, jednak czasem po prostu wydaje się to nieopłacalne dla samego inwestora. Im większa ilość naniesionych na projekt zmian, tym wyższa cena projektu domu jednorodzinnego, na jaki się zdecydujemy. Tak więc gotowe domy ograniczają nas do umieszczenia minimalnej liczby poprawek.

Jednym z największych minusów gotowych projektów domów mieszkalnych jest konieczność przystosowania planu do warunków rzeczywistych. Ze względu na uniwersalność projektu, architekt nie może nam zagwarantować, że dany rzut domu będzie pasował do naszego gruntu. To oznacza, że po zakupie projektu domu jednorodzinnego, niezbędna będzie adaptacja projektu przez architekta. I nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że koszt takiej usługi mieści się w granicy od kilkuset do kilkunastu tysięcy złotych.

Gotowe projekty domów jednorodzinnych nie będą idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie oryginalność rzutów domów. Plany budowlane domów mieszkalnych są dostosowane do dużej ilości odbiorców, w związku z czym, nie możemy liczyć na unikalny budynek, który w pełni odpowiada naszym indywidualnym potrzebom.

Najlepsze pompy ciepła - sprawdź promocje!

Na co zwrócić uwagę i ile kosztują gotowe projekty domów jednorodzinnych

Istotnym elementem podczas wyboru projektu domu jednorodzinnego są względy wizualne. Tak więc rzut domu musi sprostać naszym oczekiwaniom, zwłaszcza że planujemy w tym budynku mieszkać przez długi okres czasu. Jeśli już zdecydowaliśmy się na konkretny projekt budynku jednorodzinnego, zwróćmy uwagę na to, czy zgadza się on z warunkami zabudowy, sprawdzając jednocześnie ustawienie domu na działce.

W porównaniu do projektów indywidualnych gotowe plany domów mogą być nawet dwukrotnie tańsze. Podczas gdy projekt indywidualny jest tworzony od podstaw, gotowy plan budowlany domu mieszkalnego otrzymasz od razu, włącznie z całkowitą dokumentacją konstrukcyjną, architektoniczną i branżową. Gotowe projekty budynku jednorodzinnego mieszczą się w zakresie cenowym 1-3 tysięcy złotych.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 90,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny