Gotowe projekty domów

Indywidualny czy katalogowy?

Pierwszą różnica miedzy projektami indywidualnymi a katalogowymi jest powtarzalność lub jej brak. Najczęściej dom z projektu indywidualnego powstaje tylko raz. Nie ma możliwości ponownego zakupu dokumentacji projektowej i wybudowania takiego domu przez kolejnego inwestora. W przypadku projektów katalogowych liczba dostępnych egzemplarzy jest nieograniczona, więc każdy, komu dane rozwiązanie przypadnie do gustu może je kupić i na tej podstawie wybudować dom.  Teoretycznie może się okazać, że w jednej miejscowości znajdują się 2 lub 3 identyczne domy, wykonane na podstawie projektu katalogowego. W przypadku projektu indywidualnego taka sytuacja teoretycznie nie ma szans się zdarzyć. Należy tutaj podkreślić, że prawdopodobieństwo zakupu tego samego projektu prze 2 osoby z tej samej miejscowości jest bardzo niewielkie.  

Drugą, ważną różnicą jest cena. W przypadku projektów katalogowych waha się ona średnie między 2 tys. a 4 tys. zł. Za kompletny projekt zawierający wszystkie niezbędne elementy (projekt budowlany, konstrukcję, projekty instalacji etc.) Jeśli zdecydujemy się na projekt indywidualny musimy wydać w zależności od regiony i prestiżu architekta kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt tysięcy zł. Stowarzyszenie Architektów Polskich dysponuje rodzajem „cennika”, w którym określone zostały zasady wyceniania projektów indywidualnych. Wg założeń SARP cena projektu to pewien procent szacunkowego kosztu budowy. W przypadku domów jednorodzinnych stawki te wahają się od ok.3% do ok. 7,5%. Tak więc przykładowo katalogowy projekt domu z poddaszem, o powierzchni 150m2, z dwuspadowym dachem, ścianami z pustaka ceramicznego, żelbetowymi stropami, drewnianą więźbą i ceramiczną dachówka to koszt 3500zł. Koszt budowy takiego domu to ok. 580 000zł (stan deweloperski). Projekt indywidualny domu o takich parametrach teoretycznie zgodnie z założeniem SARP kosztowałby między 17 400zł a 43 500zł. System liczenia podany przez SARP jest o wiele bardziej złożony a podana kwota ma jedynie przybliżyć różnice w cenach projektów indywidualnych i katalogowych.

Trzecią różnicą jest czas oczekiwania na projekt. Powstawanie indywidualnego projektu domu waha się od kilku tygodni do kilku miesięcy. Czas ten obejmuje serię spotkań, konsultacji, szkiców, koncepcji itd. W przypadku projektów katalogowych od chwili zamówienia do dostarczenia dokumentacji projektowej do rak inwestora mija od 2 do 7 dni. W pojedynczych przypadkach, gdy decydujemy się zakupić katalogowy projekt koncepcyjny jego przygotowanie może się wydłużyć do czasu nawet 8 tygodni. O takiej sytuacji potencjalny nabywca jest informowany jeszcze przed zakupem

„Szyty na miarę” czy adaptowany?          

Podstawowa zaleta projektu indywidualnego jest jego unikalność i rozwiązania „szyte na miarę”. Projekt taki w całości jest przygotowywany według pomysłów i potrzeb inwestora. Niestety podejście takie bywa niekiedy zgubne, bo architekt, który wykonuje taki projekt nie zawsze chce i nie zawsze ma możliwość odwieść klienta od nietrafionych pomysłów. Niekiedy w obawie o utratę klienta wprowadza rozwiązania, o których wie, że w przyszłości będą kłopotliwe lub po prostu nieestetyczne. Na szczęście sytuacje taki wydają się być marginalne i poważne wady zdarzają się niezwykle rzadko. Częściej dochodzi do kompromisów estetycznych. Edukacja artystyczna jest niestety na bardzo niskim poziomie, większość z przyszłych inwestorów nie do końca odnajduje się w sytuacji gdzie kolorystyka, proporcje, elementy wykończenia itd. musza być spójne. Nie najlepiej ma się też wyobraźnia przestrzenna a etap wizualizacji (jeśli jest ujęty w projekcie), które pozwalają zobaczyć przyszły dom to faza końcowa. W przypadku projektów gotowych od razu widzimy, co kupujemy. Poza standardowymi rzutami i elewacjami projekty domów gotowych maja przygotowane wizualizacje. Często poza standardowym widokiem z przodu i z tyłu można też obejrzeć przyszły dom w różnych porach roku oraz w różnych wariantach kolorystycznych. Coraz częściej do projektów przygotowuje się też wizualizacje wnętrz wraz z proponowanym wyposażeniem. Do projektów katalogowych można też wprowadzać zmiany. Do każdego zakupionego projektu dołączana jest zgoda pozwalająca dowolnemu, uprawnionemu architektowi zatrudnionemu przez inwestora na dostosowanie budynku i zindywidualizowanie go.

 

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny