Niebieska róża – pielęgnacja, uprawa i ciekawostki na temat kwiatów

Czy niebieska róża istnieje?

W ogrodzie można posadzić wiele odmian róż. Wśród nich są róże pnące, róże pomarszczone czy róże wielkokwiatowe. Kwiaty te występują w wielu kolorach np. czerwonym, białym, pomarańczowym, żółtym, różowym bądź dwukolorowym. Niektórzy amatorzy ogrodnictwa za wszelką cenę chcieliby ozdobić go jednak nietypowym okazem róż, jakimi są np. czarne i niebieskie kwiaty. Czy niebieskie róże istnieją? Nie, w naturalnych warunkach niebieska róża do tej pory nie została wyhodowana.

Profesjonalni hodowcy róż stosują zamiennie termin „niebieskie” dla róż liliowych i fioletowych. W naturze niebieskie różne jednak nie istnieją. Róże nie posiadają bowiem genu, który odpowiedzialny byłby za niebieski pigment kwiatów. Przez wiele lat nikomu nie udało się opracować niebieskich róż – za każdą próbą ich utworzenia pojawiają się kolejne trudności. Maksymalnie zbliżony do niebieskiego kolor róż jaki udało się osiągnąć hodowcom to liliowy, fioletowy i jasnoniebieski. Jednak róża granatowa i ciemnoniebieska w dalszym ciągu stanowią najtrudniejszą odmianę do uzyskania.

Popularne odmiany niebieskich róż

Niebieski jak już wspominaliśmy jest terminem stosowanym zamiennie dla róż o liliowym bądź fioletowym kolorze. Wśród liliowych odmian na szczególną uwagę zasługuje:

 • Mainzer Fastnacht (Blue Monday / Blue Girl)
 • Indigoletta (Blue Lady / Blue Queen)
 • Nocalis
 • Delphin
 • Dr Blue
 • Melina
 • Intermezzo
 • SiIver Star

Podobnie jak z uzyskaniem czysto niebieskiej barwy płatków róż, problem pojawia się również przy czarnych kwiatach. Najciemniejsza odmiana róż to bordo lub purpura. Błękitna bądź chabrowa odmiana tak samo jak czarna jest najtrudniejsza, a na dzień dzisiejszy niemożliwa do wyhodowania. Nie zapowiada się zatem, by w przeciągu najbliższych lat możliwa była ich pielęgnacja bądź uprawa.

Ciekawe fakty na temat niebieskich róż

Dlaczego w kwiaciarniach są niebieskie róże?

Na pewno wiele razy spotkałeś się z tym, że kwiaciarnia oferuje na sprzedaż niebieskie róże. Bardzo często cena tak zabarwionych kwiatów jest wysoka – a już na pewno znacznie wyższa niż tradycyjnych czerwonych róż. W kwiaciarniach do kupienia często jest róża chabrowa, błękitna czy ciemno granatowa. Właśnie dlatego wiele ludzi nadal wierzy, że niebieska róża jest możliwa do wyhodowania. Jest to jednak zwyczajne oszustwo, którego dopuszcza się kwiaciarnia. Często w ogóle nie przyznając do tego, że w żywe oczy okłamuje klientów.

Pojedyncza róża o niebieskich płatkach, a także niebieskie róże - czy jest to możliwe i jakie jest znaczenie niebieskich róż
Czy istnieje niebieska róża, czyli niebieskie róże w pigułce - jakie znaczenie mają niebieskie róże

Skąd więc bierze się niebieska róża? Jej odcień otrzymać można poprzez zafarbowanie pąków barwnikami żywności. Często też kolor niebieski róż uzyskuje się poprzez nałożenie na płatki farby natryskowej. W szklarni czy ogrodzie nie ma możliwości wyhodowania naturalnej odmiany niebieskiej róż. Otrzymanie niebieskiego koloru możliwe jest wyłącznie poprzez zafarbowanie białych płatków róż. Oczywiście istnieje szansa, że w przyszłości uda się wyhodować niebieską odmianę. Jednak póki co nikt tego nie dokonał, mimo wielu prób. Pozostaje więc cieszenie się różami, które już udało się wyhodować. Nie daj się omamić kwiaciarniom oraz wodzeniem producentów, że niebieska róża istnieje a jej cena jest wysoka przez rzadkość gatunku. Inaczej możesz się bardzo rozczarować, gdy kolor zacznie schodzić z płatków. Jeśli szukasz więcej porad i inspiracji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o różach.

Polecane nawozy do róż - przetestuj je w swoim ogrodzie

Ceny róż lawendowych i liliowych

Najbardziej podobne do niebieskich są róże liliowe bądź lawendowe. Przybliżmy teraz kilka polecanych i znanych gatunków tych róż oraz ich ceny. Do szczególnie rekomendowanych początkującym hodowcom zalicza się cztery odmiany.

 • Silver Star – odmiana krzaczasta, która może wyrosnąć maksymalnie do 1,5 metra. Bardzo często wykorzystuje się ją również do tworzenia bukietów. Róża charakteryzuje się mocnym i pięknym zapachem, a także długo żywotnymi kwiatami. Warto dodać, że liście odmiany Silver Star są odporne na grzyby. Za sadzonkę tego gatunku róż zapłacisz już ok. 35 zł.
 • Melina – kwiatostan jest fioletowy, a z czasem staje się jasnoniebieski. To odmiana odporna na choroby grzybowe, która rośnie nawet do 200 centymetrów. Odmiana melina polecana jest przez hodowców głównie dlatego, że może rosnąć przez cały sezon i wiele razy zakwitać. Róże mocno pachną i kosztują ok. 30 zł / sadzonkę.
 • Novalis – kwiaty tych róż są lawendowo-liliowe i bardzo duże. Odmiana jest rabatowa i kwitnie zazwyczaj przez 5 miesięcy. Podobnie jak dwa poprzednie gatunki, liście novalis są ciemnozielone i odporne na grzyby. W przeciwieństwie do silver star i melina, ta odmiana nie jest wysoka – może osiągnąć maksymalnie 80 centymetrów wysokości. Za sadzonkę zapłacisz niecałe 40 zł.
 • Mainzer Fastnacht – róże wyróżniają się liliowo-różowym zabarwieniem i owocowym, przyjemnym dla ludzi zapachem. Odmiana jest troszkę wyższa od Novalis, osiągając ok. 90 centymetrów wzrostu. Liście nie są podatne na choroby grzybowe, a róża kwitnie maksymalnie przez 5 miesięcy. Róża znakomicie wygląda w rabatach, jednak równie dobrze będzie prezentować się w donicy ozdobnej. Za jedną sadzonkę należy zapłacić ok. 30 zł.

Pamiętaj, by przed zakupem jakichkolwiek sadzonek zawsze sprawdzić, czy taka odmiana istnieje. Inaczej nie będziesz pewny finalnego koloru róż. Nie kupuj też nasion róży, ponieważ takie zwyczajnie… nie istnieją. Róże rozmnaża się poprzez okulizację albo sadzonkowanie – nasionko nie powtórzy bowiem cech macierzystego kwiatu. Miej to na uwadze, gdy będziesz szukał wymarzonej odmiany róży do posadzenia w swoim ogrodzie.