Kominke w salonie

Sposoby na ogrzanie domu kominkiem

Chociaż zwykle kominki instaluje się po to, by wspomagały centralne ogrzewanie, to jest także możliwość używania ich, jako głównego źródła ciepła dla domu. Aby jednak takie ogrzewanie zdało egzamin, należy kupić wkład kominkowy o odpowiedniej mocy oraz wyposażyć go w system DGP (dystrybucji gorącego powietrza). Inną możliwością jest zainstalowanie kominka z płaszczem wodnym, który działa na podobnej zasadzie, jak tradycyjne kotły centralnego ogrzewania.

Zarówno kominek wyposażony w system DGP, jak i kominek z płaszczem wodnym, bez problemu ogrzeją dom w czasie zimy. Trzeba jednak pamiętać, że drewno spala się szybciej niż węgiel, dlatego ogrzewanie kominkowe wymaga od nas więcej zaangażowania.

Rekomendowane pompy ciepła - sprawdź ceny!

Na czym polega ogrzewanie z systemem DGP?

Kominek z DGP, polega na rozprowadzeniu ciepłego powietrza, unoszącego się w okapie nad kominkiem, do wszystkich pomieszczeń w domu. Robi się to za pomocą zaizolowanych, szerokich przewodów aluminiowych, umieszczanych zwykle na nieużytkowym poddaszu. Wyloty przewodów montuje się w ścianach bądź suficie poszczególnych pomieszczeń. Aby ciepłe powietrze rozchodziło się równomiernie, instaluje się także specjalną turbinę wymuszająca jego obieg. Jeśli dom jest niewielki i ciepłe powietrze musi dotrzeć tylko do sąsiadujących z kominkiem pomieszczeń, instalacja turbiny nie będzie konieczna. Ciepłe powietrze może rozchodzić się metodą grawitacyjną na odległość 3 m. Kominek z GDP jest też określany jako kominek z nadmuchem.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Kominek z płaszczem wodnym, posiada specjalnie skonstruowany korpus, składający się z dwóch ścianek, między którymi znajduje się woda. Czasem takie kominki wyposaża się również w wężownicę, ogrzewającą bieżącą wodę. Ciepło pochodzące z procesu spalania w palenisku ogrzewa wodę, która jest następnie transportowana do całej instalacji grzewczej. Rozprowadzenie tej instalacji robi się tak samo, jak w przypadku tradycyjnych kotłów CO, czyli za pomocą rur i grzejników. I tak, jak w wypadku każdego kotła ogrzewającego wodę, trzeba dodatkowo zainstalować zbiornik wyrównawczy, który zabezpiecza instalację, przed jej rozsadzeniem w wyniku wzrostu ciśnienia.

Artykuł powstał przy współpracy: http://www.kominkisklep.com/.

Artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 63,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny