Czy lodówki można przewozić na leżąco?

Odpowiedź brzmi: nie. Co jest tego przyczyną? Transport nowych czy używanych urządzeń AGD to nie lada wyzwanie ze względu na gabaryty oraz ciężar. Nowa lodówka jest chyba najmniej wdzięcznym sprzętem kuchennym do przewożenia, ponieważ dochodzi do tego jeszcze jej wysokość oraz specjalne zasady jej transportowania. Nieprzestrzeganie ich przy samodzielnym transporcie może skutkować tym, że nie będzie się ona nadawała do użytku. A wydane pieniądze nie zostaną nam zwrócone.

Przed transportującymi sprzęty AGD pojawiają się jeszcze liczne bariery typu schody, wąskie drzwi, ciasne klatki schodowe, wysokie piętro, a przy tym brak windy lub utrudniony podjazd pod budynek mieszkalny. Z całą pewnością jakieś trudność byśmy znaleźli. To, ile kłopotów sprawi przewóz lodówki, jest zależne przede wszystkim od jej rozmiarów. Obecnie jednak niemal każdy kupuje lodówkę sporych rozmiarów. Są one zresztą też produkowane w coraz większych wymiarach.

Aby lodówka dotarła ze sklepu z zachowaniem swoich funkcji, powinno się przewozić ją pionowo, nie w poziomie. Dlaczego to takie ważne? Otóż ma to związek z działania mechanizmu agregatu, który jest najważniejszym elementem służącym do chłodzenia. Lodówka zawiera olej w sprężarce, który po położeniu lodówki na płasko może dostać się do instalacji chłodzącej. Gwarantuje to uszkodzeniem lodówki. Większość z nas woli jednak zapłacić za fachowy transport ze sklepu niżeli martwić się o to.

Zasady transportu

Transportowanie lodówki jest zawsze określone przez jej producenta w instrukcji obsługi. Zatem informacja o pionowej pozycji lodówki będzie tam zawarta.Jeśli jednak zaistnieje sytuacja, że nie można transportować lodówki w pionie, co wtedy? Czy jest inna pozycja, która zmniejszy ryzyko uszkodzenia oraz będzie optymalna.

Na którym boku przewozić lodówkę?Ogólna zasada brzmi tak, iż sprężarka musi znajdować się w pozycji wyższej niż agregat. Można to zobrazować w instrukcji obsługi producenta z oznaczeniem elementów lodówki. Jest ona dołączona do każdego sprzętu. Taki transport na boku powinien trwać maksymalnie krótko. Tyle, co potrzeba na przewóz. To zmniejszy ryzyko uszkodzenia.

Lodówka w transporcie wymaga odpowiedniego zabezpieczenia, przyda się, np. karton, styropian, folia bąbelkowa ze sklepu. Poza tym pasy czy taśma potrzebne do zamocowania jej bezpiecznie, aby nie przesuwała się podczas jazdy lub co gorsza nie przewracała. Sklepy czy firmy dostarczające sprzęty AGD na pewno mają takie elementy i zabezpieczenia, a także wiedzę na temat transportu danych sprzętów. Wybierając samodzielny transport naprawdę trzeba go dobrze zorganizować oraz przemyśleć.

Najważniejsze zasady przy wnoszeniu lodówki

Samo przewiezienie lodówki pod docelowy budynek to tylko część całego procesu. Należy ją jeszcze prawidłowo wnieść. Będzie konieczne zaangażowanie dwóch, lub nawet trzech osób.Czy każdą lodówkę da się wnieść w pozycji pionowej? Okazuje się, że nie. Bariery to głównie wąskie klatki schodowe.


Oczywiście należy starać się wnosić nową lodówkę w pozycji najbardziej pionowej, jak się da. Prawdopodobnie będzie konieczne lekkie pochylanie jej. Jednak z osób przy wnoszeniu ma obowiązek stabilizować ją, czyli pionizować ją w miarę możliwości. Jedna osoba powinna odpowiadać za stabilizację urządzenia, pilnując, by lodówka zbytnio się nie przechylała. Należy pilnować by kąt nachylenia nie był większy niż 75 stopni. To istotna uwaga. Drugą zasadą jest to, aby wnosić czy znosić lodówkę tak, by jej drzwiczki były z przodu, a mechanizm lodówki z tyłu. Do tego drzwiczki powinny być zaklejone taśmą, by się nie otworzyły.

Wszystkie te zasady są konieczne, aby nie doprowadzić do uszkodzenia drogiej lodówki. Wiadomo, że kupno i przewóz lodówki nie jest częste. Warto postawić raczej na profesjonalne firmy dostawcze i mieć gwarancję dostawy sprzętu w należytym stanie. Sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o lodówkach.

Uruchomienie lodówki

Jeśli lodówka była transportowana na boku, to po postawieniu jej w docelowym miejscu w pionie warto, a nawet trzeba przed uruchomieniem jej odczekać kilkanaście godzin. Najlepiej 24 godziny. Dajmy jej czas na ustabilizowanie oleju w częściach. Trzeba wiedzieć, aby nie dostawiać lodówki do samej ściany, ponieważ między lodówką a ścianą producenci zalecają kilkucentymetrowy odstępu. Z tyłu lodówki zamontowane są kratki wentylacyjne. Muszą mieć dostęp do powietrza. Zagadnienie wentylacji dotyczy także miejsca, gdzie zastosowany jest filtr antykondensacyjny. Trzeba też pamiętać o wypoziomowaniu lodówki za pomocą nóżek. Lodówka musi stać prosto, nie może przechylać się w jedną ze stron. To zapewni jej właściwe działanie.

Przewóz używanej lodówki

Chcąc przewieźć lodówkę podczas np. przeprowadzki lub zmiany jej miejsca użytkowania, trzeba pamiętać o przygotowaniu jej we właściwy sposób. Nie każdą lodówkę można odłączyć od prądu i po prostu znieść. Nowoczesne lodówki wyposażone w system No Frost mają system automatycznego odszraniania. Z tymi zatem nie ma kłopotu.

Jeśli jednak posiadamy lodówkę bez tej funkcji po odłączeniu z prądu trzeba ją jeszcze rozmrozić. Pod lodówkę trzeba tradycyjne podłożyć ręczniki, szmaty lub jakąś wąska tackę, gdzie będzie mogła ocieknąć woda. Taką lodówkę zostawiamy na kilka godzin. Następnie wycieramy ją do sucha, tak by po podłączeniu w nowym miejscu nie zamarzła od wewnątrz.

ikona podziel się Przekaż dalej