Płytki na płytki – czy to bezpieczne rozwiązanie?

Położenie nowych płytek na stare zajmuje mniej czasu i pracy, ale również wiąże się z dodatkowym ryzykiem.

Nawet, jeśli wszystko przebiegnie bez zastrzeżeń, zawsze istnieje możliwość, że na dłuższą metę stara glazura nie utrzyma nowej. Ponadto powierzchnia łazienki ulega zmniejszeniu, konieczne jest przedłużenie rurek wystających ze ścian, a nawet wymiana wanny, jeżeli jest idealnie dopasowana do otoczonego płytkami miejsca.

Z tych powodów warto się zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie jednak zainwestowanie więcej czasu i pieniędzy i usunięcie starej warstwy płytek. Jeżeli jesteśmy jednak zdecydowani na ograniczanie kosztów, sprawdźmy bardzo dokładnie, czy stare płytki dobrze przylegają do ściany.

Jeżeli położymy płytki na mało stabilną nawierzchnię, płytki po krótkim czasie zaczną odpadać całymi płatami.

Do wykonania wszystkich prac warto zatrudnić sprawdzoną ekipę remontową. Jak ją znaleźć? Najlepiej skorzystać z bezpłatnej usługi Szukaj Wykonawcy i uzupełnić formularz. Firmy same zgłoszą się do Ciebie z ofertami.

Przygotowanie podłoża i niezbędne materiały

Jak znaleźć dobrego glazurnika?

Jeżeli szukasz sprawdzonego glazurnika, wypełnij ten krótki formularz. W odpowiedzi dostaniesz oferty od sprawdzonych firm w Twojej okolicy.

Sprawdź!

Pracę zaczynamy od sprawdzenia wytrzymałości i przyczepności starej glazury. Używamy do tego drewnianego palika lub drewnianego trzonka młotka i opukujemy stare płytki wsłuchując się w odgłos. „Pusty” dźwięk oznacza, że płytka odstaje od ściany i konieczne jest jej usunięcie – w tym momencie płytka najprawdopodobniej trzyma się tylko na otaczającej ją fudze. Powstałe luki wypełniamy zaprawą tynkarską i równamy z poziomem starych płytek. Jeżeli natrafimy na większą ilość płytek, które wydają głuchy odgłos, wówczas położenie na nich nowej warstwy glazury nie jest zalecane, gdyż płytki mogą w każdej chwili odpaść. 

Powinniśmy też zetrzeć gładką powłokę starej glazury, zrobić na jej powierzchni rysy, pory i zadrapania. Zwiększy to przyczepność powierzchni. Wystarczy do tego użyć papieru ściernego, szlifierki kątowej lub wiertarki z gumową tarczą.

Nakładanie płytek na płytki w łazience jest możliwe,konieczne jest jednak przygotowanie podłoża. Glazura i terakota w łazience musi być bardzo trwała
Czy można położyć płytki na płytki w łazience? Jak powinna być ułożona glazura i terakota w łazience?

Kolejnym krokiem jest staranne oczyszczenie i odtłuszczenie starych płytek. Stosujemy tutaj gąbkę i ciepłą wodę wymieszaną z proszkiem do prania lub płynem do mycia naczyń. Następnie spłukujemy płytki czystą wodą i dokładnie je osuszamy.  

Płytki do domu w niskich cenach - sprawdź!

Oczyszczone wcześniej płytki malujemy preparatem gruntującym. Powinien być wzbogacony kruszywem i bazować na żywicy akrylowej. Zapewni to doskonałą przyczepność i chropowatość powierzchni. Jednym z lepszych preparatów jest Atlas Grunto-Plast. Po nałożeniu warstwy gruntującej należy odczekać 24 godziny zanim zaczniemy kłaść nowe płytki.

Który klej do płytek będzie najlepszy?

Żeby położyć nowe płytki na starych potrzebny nam będzie klej epoksydowy odznaczający się dobrą przyczepnością (Ceresit CU 22) lub elastyczna zaprawa klejąca (CM 17 „Super Flexible”). Decydując się na zaprawę poniesiemy mniejsze koszty, ale odbędzie się to kosztem gorszych parametrów (na przykład brak wodoszczelności, co wyklucza montaż kabiny prysznicowej). Inne zalecane kleje to Atlas Plus Biały (do płytek kamiennych), Atlas Plus Mega (do płytek wielkoformatowych), Atlas Progres Mega Biały (do gresu polerowanego) lub Atlas Plus (do pozostałych płytek).

Układanie nowej glazury na starych płytkach

Szczegółowe wskazówki w zakresie samodzielnego układania płytek możesz znaleźć również w tym poradniku.

Klej lub zaprawę elastyczną nakładamy przy pomocy pacy zaopatrzonej w ząbki nie większe niż 8-9 mm. Kolejne płytki przykładamy do pokrytej klejem powierzchni i dociskamy do ściany uderzając w nie gumowym młotkiem.

Układanie powinniśmy zacząć od dołu, choć nie jest to żelazna zasada. Krzyżyki dystansowe wkładamy pomiędzy układane płytki, aby zachować równe odstępy. Należy też pamiętać (szczególnie, jeśli nowe płytki mają takie same rozmiary jak stare), aby nowa płytka nie pokrywała się idealnie ze starą, ponieważ zmniejszy to jej przyczepność. Powinniśmy ją przesunąć przynajmniej o 1-2 cm. Po ułożeniu płytek odczekujemy 24 godziny.

Jeżeli nowa glazura jest sucha i mocno trzyma się starej, możemy zabrać się za wypełnienie spoin preparatem do fugowania. Oczyszczamy spoiny wilgotną szmatką, a następnie rozprowadzamy zaprawę do fugowania korzystając z gumowego ściągacza.

Na koniec przecieramy całość mokrą gąbką i odczekujemy kilka godzin. Po tym czasie warto jak najszybciej oczyścić płytki z resztek fugi, gdyż po jej całkowitym zastygnięciu będzie to dużo trudniejsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 95,4% czytelników artykuł okazał się być pomocny