Kolektory słoneczne - niepewne obliczenia

Czy panele słoneczne są opłacalne?

Temat zwrotu z inwestycji w solary, czyli kolektory słoneczne, czerpiące energię z promieniowania słonecznego, od lat jest kwestią sporną. Niektórzy przekonują, że inwestycja w kolektory słoneczne zwrócić się już po kilku latach użytkowania. Inni z kolei wysuwają argumenty świadczące o tym, że instalacje solarne są całkowicie nieopłacalne. Jak jest naprawdę? W rzeczywistości wszystko zależy od kilku istotnych czynników. Najważniejszym będzie oczywiście cena solarów. W ofertach sprzedaży znajdziemy panele słoneczne z niższej, średniej i górnej półki cenowej. Kolektory słoneczne w poszczególnych segmentach cenowych różnią się od siebie budową oraz wydajnością. Inwestycja w najtańsze solary słoneczne będzie co prawda najmniejszym obciążeniem dla naszego budżetu. Jednak sprawność kolektora okaże się najniższa. To z kolei może dodatkowo wydłużyć czas potrzebny do zwrotu inwestycji. Więcej o kolektorach do domu przeczytasz w tym artykule.

Druga kwestia, o której warto pamiętać, to liczba domowników, która przekłada się na ilość zużywanej ciepłej wody użytkowej. W teorii im więcej użytkowników korzysta z instalacji, tym szybciej zwróci się inwestycja w solary słoneczne. Przy jednym, dwóch użytkownikach zużywających niewielką ilość wody, inwestycja w panele słoneczne (panele fotowoltaiczne) staje się mniej opłacalna.

Kolektory słoneczne - opłacalność a inne rozwiązania

Podczas określania opłacalności inwestycji musimy wziąć też pod uwagę to, jaki rodzaj instalacji grzewczej zastąpią kolektory słoneczne czy solary. Panele słoneczne potrafią zaspokoić większość naszego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Tym samym kolektor słoneczny ogranicza wykorzystanie głównej instalacji grzewczej. Szacuje się, że inwestycja w kolektory słoneczne zwróci się najszybciej wówczas, gdy zastąpi instalację elektryczną. Zwrot kosztów inwestycyjnych nastąpi nieco później w przypadku oleju opałowego lub gazu. Najdłuższy czas zwrotu inwestycji osiągniemy wówczas, gdy solary słoneczne zastąpią tradycyjną instalację węglową.

W praktyce trudno jest jednoznacznie oszacować, kiedy zwróci się inwestycja w kolektory słoneczne. Główny problem wiąże się z niemożliwością oszacowania ceny konwencjonalnych źródeł energii. Nikt z nas nie jest w stanie jednoznacznie określić ceny gazu czy prądu, które będą obowiązywały za kilka, a tym bardziej kilkanaście lat. Co prawda wielu ekspertów podkreśla, że stawki za nieodnawialne źródła energii będą nieustannie rosły. Jednak trudno tu mówić o konkretnych kwotach, które mogłyby posłużyć do dokonania dokładnych obliczeń opłacalności inwestowania w solary czy ogniwa słoneczne. Jeśli szukasz więcej informacji o kolektorach, znajdziesz je w tym artykule.


Jakie znaczenie ma rodzaj kolektora słonecznego?

Jak wspomnieliśmy powyżej, w ofertach sprzedaży pojawiają się różne kolektory słoneczne i ogniwa słoneczne. Warto zwrócić na to uwagę, bowiem każdy rodzaj może wyróżniać się nieco inną wydajnością.

Kolektory płaskie


Kolektory płaskie charakteryzują się atrakcyjnym stosunkiem ceny do jakości. Kolektory płaskie świetnie radzą sobie w słoneczne, letnie dni. Jednak sprawność kolektora znacząco maleje w okresach pochmurnych. Istotny problem pojawia się także w okresie zimowym. Płaskie kolektory słoneczne wytracają wtedy dużo energii grzewczej, a ich wydajność maleje. Możemy, zatem przyjąć, że tego typu panele słoneczne najlepiej sprawdzają się w okresie letnim. Cena solarów płaskich może wynosić ok. 8000 –10000 zł (wraz z montażem). Kolektory płaskie to rozwiązanie warte rozważenia.

Kolektory próżniowe

Ich absorber otacza próżnia, która zapobiega nadmiernej utracie energii cieplnej w okresie zimowym. Dzięki temu panele słoneczne, a dokładniej wspomniane kolektory próżniowe są w mniejszym stopniu uzależnione od temperatury panującej na zewnątrz. Kolektory próżniowe mogą wydajnie podgrzewać ciepłą wodę użytkową zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Cena solarów próżniowych będzie o kilka tysięcy wyższa (w porównaniu z modelami płaskimi).

Kolektory próżniowe z rurką cieplną

Jak sama nazwa wskazuje, kolektory posiadają dodatkową rurkę cieplną, wypełnioną płynem pośredniczącym. Dzięki temu bardzo dobrze radzą sobie z niskimi temperaturami zewnętrznymi. Sprawność kolektora z rurką cieplną jest najwyższa. Dzięki temu instalacja zyskuje pozytywne opinie użytkowników. Niestety cena solarów jest dość wysoka (często osiąga lub przekracza kwotę 20000 zł). Dlatego panele słoneczne z rurką cieplną nie zyskały jeszcze dużej popularności w naszym kraju, bez względu na dobre opinie.

Instalacja solarów to świetne inwestycja, która może się szybko zwrócić, zwłaszcza, że jest wiele możliwości, żeby otrzymać dodatkowe dofinansowanie
Solary - czy opłaca się je instalować? Liczymy zwrot z inwestycji

Solary słoneczne - dofinansowanie do instalacji

Systemy solarne zwrócą się szybciej, jeśli skorzystamy ze wsparcia finansowego. Z pomocą inwestorom przychodzą władze gmin. Dofinansowanie z budżetu państwa, jeśli chodzi o zestawy solarne, może obejmować inwestycje w nowoczesne, proekologiczne technologie (fotowoltaika, systemy solarne, pompy ciepła). W ramach dofinansowań można uzyskać od 30 do nawet 60 % zwrotu kosztu inwestycji. Władze gmin realizują Program Ograniczania Niskiej Emisji. Program jest sponsorowany z budżetu wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Z pewnością warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu. Dofinansowanie i warunki jego przyznawania są zależne od przepisów obowiązujących w danych gminach. Dlatego przed rozpoczęciem inwestycji warto zasięgnąć informacji we właściwej jednostce organizacyjnej. O tym, jak krok po kroku uzyskać dofinansowanie do kolektora, przeczytasz w tym artykule.

Jak znaleźć panele fotowoltaiczne w dobrej cenie?

Oferty sprzedaży paneli fotowoltaicznych na polskim rynku są bardzo zróżnicowane. To wciąż młody rynek, na którym jest kilku graczy o ugruntowanej pozycji oraz wiele młodych firm, które kosztem niższej marży chcą wybić się przed konkurencję. W efekcie różnice cenowe na rynku mogą wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Biorąc pod uwagę cenę paneli fotowoltaicznych, przekraczającą nierzadko 20-30 tysięcy złotych, szczególnie ważne staje się porównanie ofert firm nie tylko ze swojego miasta, powiatu, czy nawet województwa, ale z całej Polski. Ostatecznie zapłacenie nawet 1000 zł za dojazd w zamian za cenę kompletu paneli niższą o 5000 zł  opłaca się każdemu.

Dobrym sposobem na porównanie ofert z bardzo wielu źródeł jest skorzystanie z usługi Szukaj Wykonawcy na KB.pl. W Twoim imieniu roześlemy zapytanie do firm z całej Polski zajmujących się fotowoltaiką, a Ty otrzymasz do porównania oferty z wielu źródeł. Na tej podstawie podejmiesz świadomą decyzję zakupową wiedząc, że nie przepłacasz, a system opinii u naszych partnerów pozwoli Ci odsiać oferty nierzetelnych firm. Usługa jest darmowa, wystarczy że wypełnisz krótki formularz w tym miejscu.

Kiedy nastąpi teoretyczny zwrot inwestycji?

Załóżmy, że ogniwa słoneczne mają zaspokoić zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową czteroosobowej rodziny. Montujemy je na dachu domu jednorodzinnego. Instalacje solarne zaspokajające nasze zapotrzebowanie muszą mieć powierzchnię ok. 5 m2.

Przyjmijmy, że na dachu znajdą się dobrej jakości systemy solarne z kolektorem próżniowym. Zapłacimy za nie ok. 10000 zł (wraz z montażem). Dobrze dobrane panele słoneczne będą w stanie zaspokoić ok. 60 % rocznego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Przyjęliśmy tutaj, że każdy domownik zużywa na dobę 60 litrów ciepłej wody.

60 % rocznego zapotrzebowania czteroosobowej rodziny równa się wartości 52 560 litrów wody. Do podgrzania takiej ilości ciepłej wody użytkowej (do temperatury 45 0C) potrzeba ok. 2 740 kWh.

Korzystając z powyższych założeń możemy obliczyć roczne oszczędności, które poczynimy dzięki montażowi kolektorów.

Zawsze porównuj oferty!

Rynek odnawialnych źródeł energii jest bardzo zróżnicowany. Ceny paneli fotowoltaicznych i innych instalacji mogą się różnić nawet o kilka tysięcy złotych.

Dlatego przed wyborem warto porównać oferty z co najmniej kilku źródeł. Możesz je szybko zebrać korzystając z usługi Szukaj Wykonawcy. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz, a oferty same do Ciebie spłyną.

Wypełnij formularz!

Przyjmujemy, że koszt 1 kWh energii elektrycznej wynosi 0,48 zł (wraz z opłatami przesyłowymi). Zatem ogrzanie zaoszczędzonej przez systemy solarne wody kosztowałoby 1315 zł. Przypomnijmy, że panele słoneczne kosztowały nas 10000 zł. Zatem inwestycja zwróci się już po niespełna 8 latach.

Opłacalność inwestycji maleje, jeśli solary zastępują bardziej ekonomiczne źródła ogrzewania. Wartość opałowa gazu ziemnego to ok. 10,30 kWh/m3. Zatem w szacowanym przypadku do podgrzania zaoszczędzonej wody trzeba byłoby zużyć 266 m3 oleju opałowego. Przyjmijmy teraz, że średnia cena oleju to 2,60 zł/m3. W skali roku daje to oszczędność rzędu 690 zł. Inwestycja w systemy solarne zwróciłaby się w tej sytuacji po 15 latach.

Sytuacja jest jeszcze mniej optymistyczna w przypadku ogrzewania węglem. Wartość energetyczna węgla wynosi ok. 6,94 kWh/kg. Do ogrzania potrzebnej, ciepłej wody użytkowej potrzebujemy rocznie ok. 400 kg węgla. Średnia cena 1 tony dobrej jakości opału to aktualnie ok. 800 zł. Zatem instalacje solarne powinny przynieść rocznie ok. 320 zł oszczędności. Inwestycja w solary słoneczne zwróciłaby się dopiero po ponad 31 latach. Powyższe wyliczenia nie uwzględniają dofinansowania do inwestycji, jaką stanowią instalacje solarne. Sprawdź także, jak uzyskać dofinansowanie do domu energooszczędnego, w tym także z ekologicznym pozyskiwaniem energii elektrycznej.

Panele słoneczne - teoria kontra rzeczywistość

W zaprezentowanych powyżej przykładach uwzględniliśmy aktualne stawki energii. W rzeczywistości cena prądu, oleju opałowego czy węgla ulegnie pewnie kolejnym podwyżkom. Powinno się to przełożyć na nieco szybszy zwrot inwestycji.

Cena solarów współmierna do oszczędności?

Warto także zauważyć, że wyliczenia uwzględniają jedynie zwrot kosztów zakupu i montażu instalacji solarnej. W rzeczywistości inwestor ponosi także dodatkowe wydatki. Podczas montażu często trzeba wzmocnić konstrukcję dachową. Będzie to dodatkowy wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Nie zapominajmy także o corocznych przeglądach oraz konieczności okresowej wymiany niektórych elementów kolektora. Koszt przeglądu pomniejszy coroczne oszczędności o 100 – 200 zł.

Trudno też oczekiwać, że solary słoneczne będą pracować bezawaryjnie przez kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. W praktyce poniesiemy też dodatkowe wydatki na wymianę zużytych elementów. Dlatego w niektórych sytuacjach (np. w przypadku zaprezentowanego powyżej ogrzewania w piecu węglowym) inwestycja staje się całkowicie nieopłacalna.

Nie tylko solary, czyli instalacje dodatkowe

Warto także pamiętać, że systemy solarne nie mogą stanowić autonomicznego źródła ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Efektywność paneli w pochmurne dni okazuje się niewystarczająca. Dlatego solary słoneczne muszą współpracować z głównym źródłem ogrzewania budynku. Nowoczesne domy coraz częściej wzbogaca się o nowe technologie. Obecnie dużą popularnością cieszą się pompy ciepła i fotowoltaika, która pozwala zmniejszyć comiesięczne wydatki za prąd. Produkcja energii z promieniowania słonecznego czy powietrza staje się obiecującą alternatywą dla nieodnawialnych źródeł energii. Jednak solary, pompy i fotowoltaika nadal wiążą się z dość dużymi wydatkami inwestycyjnymi. Dlatego warto indywidualnie oszacować opłacalność takich inwestycji. Może się okazać, że instalacja solarna z montażem i zastosowanie kolektorów słonecznych po prostu się nie zwróci.Jeśli interesują cię także inne odnawialne źródła energii elektrycznej, więcej informacji znajdziesz w tym miejscu.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 94,5% czytelników artykuł okazał się być pomocny