Piec indukcyjny - zasada działania

Jeżeli z jakichś powodów nie chcemy lub też nie możemy zdecydować się na typ ogrzewania, który wymaga zasilania paliwem stałym, ciekłym bądź gazowym, to dobrze jest pomyśleć o pozyskaniu ciepła w domu lub mieszkaniu przy użyciu prądu. Oczywiście pobór prądu do tego celu kojarzy nam się z bardzo wysokimi kosztami. Czy jednak tak rzeczywiście musi być? Rozwiązaniem jest innowacyjny piec indukcyjny.

Jego zasada działania opiera się o zjawisko indukcji elektromagnetycznej. Wśród urządzeń ogrzewających budynki, wyróżniamy piec indukcyjny rdzeniowy, a także nierdzeniowy. Najczęściej do mieszkania wykorzystujemy piece pierwszego typu. Ich działanie opiera się na wykorzystaniu prądu o niewielkiej częstotliwości. W drugim typie kotłów dochodzi do przepływu prądu o wysokiej częstotliwości. Właśnie w ten sposób we wsadzie wytwarzane jest pole magnetyczne. Tam również dochodzi do przemiany prądu indukcyjnego w energię cieplną.

Ogrzewanie kotłem indukcyjnym - zalety i wady

Piec indukcyjny jest dość nowym rozwiązaniem do ogrzewania do domu lub mieszkania, jednak niesie za sobą bardzo dużo korzyści, które pozwalają na wypaczenie tradycyjnych systemów. Do największych zalet zaliczymy przede wszystkim:

  • Ochronę środowiska - w związku z tym, że centralne ogrzewanie działające w oparciu o indukcję, emisja dwutlenku węgla do atmosfery jest praktycznie ograniczona do minimum. Ponadto ogrzewając dom kotłem indukcyjnym, nie pozostają żadne odpady w postaci popiołu lub smoły.
  • Brak konieczności magazynowania paliwa - pobór prądu do ogrzewania budynku mieszkalnego pozwala na zachowanie oszczędności miejsca. W końcu nie musimy się martwić o stworzenie bezpiecznego miejsca na składowanie węgla, drewna lub pelletu.
  • Piec indukcyjny nie wymaga obsługi - sterowanie kotłem indukcyjnym jest praktycznie bezobsługowe. Nie musimy pamiętać o dostarczaniu paliwa, czy też systematycznym czyszczeniu kotła i przewodów kominowych.
  • Dużą wydajność - mając na uwadze, czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca, warto jeszcze nadmienić, iż tego typu piecem możemy ogrzać praktycznie każdy budynek o dowolnej powierzchni oraz kubaturze. Zatem piec indukcyjny posiada pozytywne opinie zarówno ze strony właścicieli budynków mieszkalnych, jak i również budynków komercyjnych.

Tak jak centralne ogrzewanie każdego innego typu, również w przypadku kotłów indukcyjnych mamy do czynienia z pewnymi niedogodnościami. Do nich niestety zaliczają wysokie koszty urządzenia. Trzeba jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteśmy zdecydowani na jednorazową inwestycję, która w zależności od wydajności kotła wyniesie nas od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Jednak z drugiej strony mamy całkowitą pewność tego, że poniesione koszty zostaną zwrócone, ponieważ pobór prądu nie będzie tak duży, jak w przypadku innych urządzeń grzewczych zasilanych energią elektryczną. Sprawdź także ten artykuł na temat zastosowania nagrzewnic indukcyjnych.

Ogrzewanie mieszkania - porównanie kosztów

Żeby dowiedzieć się, czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca, warto zobaczyć koszty, jakie generuje każde centralne ogrzewanie. Mając na uwadze, jakie koszty poniesiemy, ogrzewając budynek gazem, węglem, pelletem lub też kotłem indukcyjnym, będziemy wiedzieli, jaki typ okaże się najtańszy. Oczywiście należy wziąć pod uwagę wiele różnych czynników, takich jak zmienne warunki pogodowe, izolacja budynku, jego powierzchnia, a także jakie grzejniki zamontowano w środku. Dlatego poniższe zestawienie jest wyłącznie szacunkowe.

Jakie zużycie energii lub paliw posiadają poszczególne typy centralnego ogrzewania, a także jakie koszty poniesiemy w sezonie grzewczym?

Ogrzewanie elektryczne - polecane produkty!

Zużycie energii w zależności od typu ogrzewania

Rodzaj ogrzewania

Zużycie paliwa w skali roku

Koszt energii za jednostkę

Koszt ogrzewania w skali roku

Centralne ogrzewanie gazowe (gaz ziemny)

Ok. 100 kWh/m2 dom o powierzchni 150 m2

Ok. 0,25 zł/kWh

3750 zł dla domu o powierzchni 150 m2

Ogrzewanie gazowe z przydomowego zbiornika (propan)

Ok. 100 kWh/m2 dom o powierzchni 150 m2

Ok. 0,50 zł/kWh

7500 zł dla domu o powierzchni 150 m2

Ogrzewanie domu przy użyciu prądu elektrycznego

Ok. 84 kWh/m2 dom pasywny o powierzchni 100 m2

Ok. 0,75 zł/kWh

6300 zł dla domu o powierzchni 100 m2

Ogrzewanie domu piecem na pellet

Ok. 6 ton pelletu przy domu o powierzchni 150 m2

Ok. 20 zł/worek pelletu o masie 15 kg

8000 zł dla domu o powierzchni 150 m2

Ogrzewanie domu piecem na ekogroszek

Do 5 ton ekogroszku przy domu o powierzchni do 150 m2

Ok. 1450 zł/tona

7250 zł dla domu o powierzchni 150 m2

Patrząc na powyższą tabelę, można uznać za najbardziej opłacalne ogrzewanie gazowe. Jednak z drugiej strony są to dane szacunkowe, które w każdej chwili mogą ulec zmianie. Ponieważ ceny w ostatnim czasie nieustannie rosną. W takim razie należy przed samym wyborem ogrzewania zaktualizować ceny paliwa, którym jesteśmy zainteresowani, aby wyliczyć realny koszt ogrzewania.Czy ogrzewanie indukcyjne się opłaca?

Opinie na temat ogrzewania domu piecem indukcyjnym są wyjątkowo pozytywne. Przede wszystkim cała instalacja (podłogówka i grzejniki) nie zużywa zbyt dużej ilości energii. Zatem pobór prądu jest bardzo niski. W przypadku domu o powierzchni ok. 150 m2, ogrzewanie piecem indukcyjnym zużywa ok. 5250 kWh w ciągu roku. Oznacza to, że pracują nie tylko grzejniki, jak i również podłogówka, ale również opinie wskazują na ogrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Obecnie w zależności od taryfy, za 1 kWh kosztuje od 0,60 do 0,70 zł. W takim razie patrząc na to, ile zużywa piec indukcyjny prądu do ogrzewania budynku przez cały rok, zapłacimy ok. 3675 zł za rachunek od dostawcy energii elektrycznej. W takim razie, grzejniki działające w oparciu o indukcję, a także to ile taki system zużywa energii, pod względem kosztów jest zbliżone do rachunków za ogrzewanie gazowe.

Patrząc na opinie, które ogrzewanie jest lepsze - indukcyjne, gazowe, czy też tradycyjne, coraz częściej będziemy skłaniać się ku nowoczesnym technologiom. Oprócz tego, warto sprawdzić jeszcze, na ile starcza to na pelletu, albo co jest lepsze - pompa ciepła czy gaz. Natomiast jeżeli lubimy majsterkować, to możemy sprawdzić, jakie kable do napędu bramy dwuskrzydłowej okażą się najlepsze.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 96,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny