Oświetlenie LEDNa szczęście, istnieją rodzaje oświetlenia, które doskonale sprawdzają się w przypadku hal. Obecnie nie jesteśmy zmuszeni już do korzystania wyłącznie z tradycyjnych żarówek. Coraz częściej wypierane są one przez oświetlenie ledowe. Wiele osób obawia się jednak, że lampy tego typu nie sprawdzą się w przypadku hal. Jak jest w istocie? Przekonajmy się.

Lampy z diodami LED - czym się charakteryzują?

Mówiąc o ledowym oświetleniu hal warto byłoby przypomnieć czym jest ten rodzaj oświetlenia. W lampach ledowych znajdują się diody, które składają się z dwóch warstw półprzewodników typu „p” i „n” tworzących tak zwane złącze epilaktyczne. To właśnie one zamieniają energię elektryczną w światło. Diody te emitują światło jednobarwne, które może mieć różne kolory - w zależności od wykorzystanych w procesie produkcji substancji chemicznych.

Znacznie większa wytrzymałość

Hale to miejsca, w których panują specyficzne warunki. Nierzadko jest to duża wilgotność, niskie temperatury czy hałas i wibracje. Podczas pracy nie trudno też o uszkodzenia mechaniczne. Wskutek tego tradycyjne żarówki muszą być wymieniane w tych pomieszczeniach bardzo często. Decydując się na oświetlenie ledowe możemy uniknąć tych problemów. Lampy z diodami LED doskonale znoszą zarówno bardzo wysokie, jak i niskie temperatury, są odporne na skoki napięcia, dużą wilgotność powietrza czy wstrząsy. Słowem, jeśli częste uszkodzenia żarówek są problemem na hali - warto zastanowić się nad zmianą.

oświetlenie led

Żywotność, która cię zaskoczy

Wśród zalet jakimi charakteryzuje się oświetlenie ledowe (zobacz na polimet.com.pl) wymienić należy również żywotność diod LED. Tradycyjne żarówki przepalają się stosunkowo szybko. Tymczasem wykorzystując oświetlenie ledowe możemy zapomnieć o jakichkolwiek problemach z brakiem światła. Wystarczy wspomnieć, że dobrej jakości diody LED z powodzeniem mogą świecić aż do 50 tysięcy godzin. Co to oznacza? Tłumacząc najprościej, lampa ledowa wyposażona w tego rodzaju diody może świecić nawet 25 razy dłużej niż tradycyjna żarówka. Pamiętajmy jednak, że dzieje się tak tylko w przypadku diod naprawdę wysokiej jakości. Warto więc zwrócić uwagę na to jaka marka wyprodukowała diody, które chcemy zakupić.

Energooszędność - co warto o niej wiedzieć?

Podstawową zaletą oświetlenia ledowego, która ma znaczenie szczególnie w przypadku wykorzystania przemysłowego jest niski pobór energii. W przypadku oświetlenia ledowego oszczędności są naprawdę spore - w przypadku prawidłowego ich użytkowania możemy osiągnąć pobór energii mniejszy nawet o 80%. W tym miejscu warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze jest to możliwe. Oszczędności energii są znaczne w przypadku, w którym oświetlenie ledowe wykorzystywane jest przez wiele godzin w ciągu doby. Co więcej, musi być to użytkowanie ciągłe. W przypadku hal produkcyjnych, w których praca wrze całą dobę oświetlenie ledowe będzie idealnym rozwiązaniem. Jeśli jednak chodzi o magazyn, do którego wchodzi się jedynie na chwilę - diody LED nie przyniosą zbyt dużych oszczędności.

Na co zwracać uwagę wybierając oświetlenie ledowe do hali?

Decydując się na zakup tradycyjnego oświetlenia zwracamy uwagę na moc żarówek. Z tego powodu wiele osób robi to samo decydując się na wybór oświetlenia ledowego. Tymczasem to nie do końca dobre rozwiązanie. W przypadku diod LED o jasności światła jakie emitują decyduje bowiem nie moc poboru prądu diody, ale liczba lumenów. Lumeny, mówiąc najprościej, to jednostka, w jakiej określany jest strumień świetlny źródła światła. Dlatego też poszukując oświetlenia na halę zwracaj uwagę na ich liczbę - im więcej, tym lepiej, ponieważ hale to obiekty duże, które potrzebują dużej ilości światła.

Podsumowując, zakup oświetlenia ledowego (zobacz na polimet.com.pl) do hali w znaczącej większości przypadków jest doskonałym pomysłem, dzięki któremu możemy sporo zaoszczędzić. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na zakup tego właśnie rodzaju oświetlenia.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny