Pogoda a prędkość internetu LTE

Pogoda jest jednym z czynników, które mogą ograniczać prędkość pobierania i wysyłania danych w sieciach bezprzewodowych. Dlaczego tak się dzieje? Ponieważ technologia LTE wykorzystuje fale radiowe, emitowane na różnych pasmach częstotliwości. Takie rozwiązanie ma zapewniać większą przepustowość i stabilność sieci. Czynniki pogodowe mogą jednak wpływać na tłumienie fal radiowych, ograniczając tym samym ich zasięg. To dlatego, podczas deszczu czy porywistego wiatru, transfer danych przesyłanych za pomocą sieci mobilnej może być wolniejszy.

Czy pogoda może wpływać na prędkość internetu światłowodowego?

Czynniki związane z pogodą raczej nie mają wpływu na działanie sieci światłowodowej. Dlaczego? Ponieważ w przypadku tej technologii transfer danych odbywa się drogą przewodową, wykorzystując w tym celu łącze wykonane z włókna szklanego. Przez taki przewód przepływa światło, stanowiące główny nośnik informacji. Ponieważ czynniki zewnętrzne nie zakłócają transferu, dostawcy internetu światłowodowego mogą zapewnić stałą prędkość pobierania i wysyłania danych.

Ryzyko pogodowe, w przypadku technologii światłowodowej, wiąże się przede wszystkim z uszkodzeniem infrastruktury technicznej. Zerwanie łącza, np. przez silny wiatr czy gałąź, która spadnie na przewody, może doprowadzić do uszkodzenia sieci. Skutkiem takiej awarii będzie brak dostępu do internetu.

Jak pogoda wpływa na siłę sygnału WiFi?

Domowe sieci WiFi także są narażone na szereg zakłóceń. Dostępne obecnie na rynku routery działają w oparciu o dwie częstotliwości – standardową, w paśmie 2.4 GHz, oraz drugą, w zakresie 5 GHz. Ta pierwsza charakteryzuje się lepszym zasięgiem i nieco wolniejszym transferem. Lepiej radzi sobie jednak z pokonywaniem przeszkód, dlatego jest mniej podatna na zakłócenia. Z kolei pasmo 5 GHz zapewnia szybszy transfer, ale jednocześnie ma bardziej ograniczony zasięg. Z tego względu im dalej od routera, tym prędkość internetu może być wolniejsza.

Czynniki pogodowe raczej nie mają wpływu na siłę i zasięg sygnału WiFi w budynku. Warto jednak pamiętać, że jeśli router jest podłączony do modemu LTE, to prędkość transferu będzie zależała także od warunków atmosferycznych na zewnątrz.

Jak zwiększyć zasięg i siłę sygnału WiFi w domu?

Istnieje kilka sposobów, by zwiększyć siłę i zasięg sygnału WiFi. Poniżej przedstawiamy najlepsze rozwiązania.

Zmiana parametrów routera i standardu sieci

Jeśli prędkość transferu spada, a sprzęt, za pomocą którego łączysz się z Internetem, obsługuje pasmo 5 GHz, warto pomyśleć o zmianie domyślnych parametrów routera. W przypadku modeli dwuzakresowych możesz skorzystać z funkcji łączenia pasm. Po jej włączeniu router będzie łączył się z innymi urządzeniami, wykorzystując jednocześnie dwie częstotliwości WiFi. Dzięki temu sieć będzie działała stabilniej. Po zmianie parametrów routera warto zmodyfikować także ustawienia WiFi na najwyższą dostępną szerokość kanału.

Ustawienie routera w mieszkaniu

By jakość sygnału była tak samo dobra w każdym pomieszczeniu, router powinien znajdować się w centralnej części mieszkania. Pamiętaj, że takie bariery, jak drzwi, ściany czy meble, mogą ograniczać zasięg sygnału. Właśnie dlatego nie chowaj routera w szafie i nie ustawiaj go bezpośrednio na podłodze.

Wzmacniacz sygnału WiFi

Wzmacniacz sygnału WiFi, jaki znajdziesz w ofercie UPC, to dobre rozwiązanie, by zwiększyć zasięg sieci, a także poprawić parametry jej transferu, szczególnie w dużych, kilkupokojowych mieszkaniach. Urządzenie łączy się bezprzewodowo z siecią domową i optymalizuje jej parametry. Jego dużą zaletą jest łatwa instalacja. By podłączyć wzmacniacz sygnału WiFi od UPC, wystarczy wpiąć go do gniazdka i skonfigurować za pomocą specjalnej aplikacji.

W przewodniku instalacyjnym znajdziesz informacje na temat podłączenia i konfiguracji POD-a. Aplikacja podpowie Ci również, w jakich miejscach umieścić wzmacniacz sygnału WiFi, by jakość sieci była jak najlepsza.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej