Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Pompy ciepła dopiero wchodzą na polski rynek i nadal wzbudzają duże wątpliwości. Odnawialne źródła energii nie są jeszcze zbyt popularne na polskim rynku. Większość inwestorów nie wie jak działają tego typu urządzenia oraz jaka jest ich moc grzewcza. Dlatego często słyszymy pytania, czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? Poniżej postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła? Zapoznaj się z tym artykułem.

Pompa ciepła powietrzna

Specyfika urządzeń grzewczych

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy pompa wystarczy do ogrzania domu, musimy określić podstawowe rodzaje owych urządzeń. W ofertach producentów znajdziemy trzy typy pomp ciepła. Są nimi:

 • Pompy woda - woda – to bardzo wydajne i skuteczne urządzenia, które charakteryzują się niskim uzależnieniem od warunków pogodowych. Świetnie sprawdzają się w naszym klimacie i mogą być wykorzystywane do zasilania budynków o większym zapotrzebowaniu na energię grzewczą oraz ciepłą wodę użytkową. Tego typu pompy pobierają energię z wód gruntowych. Wiąże się to z koniecznością budowy studni zrzutowej oraz zasilającej. Koszt inwestycji może być dość wysoki.
 • Pompy woda - powietrze – energia cieplna jest pobierana z powietrza i przenoszona do wodnego czynnika grzewczego. Największą zaletą stosowania tego typu urządzeń pozostaje niski koszt inwestycji, a także łatwość montażowa. Niestety pompy typu powietrze woda są najbardziej uzależnione od działania aktualnych warunków pogodowych. Najlepiej sprawdzają się w lecie, jednak przy temperaturach poniżej – 20 OC. stają się nieskuteczne. Z tego względu nie nadają się jako jedyne źródło zasilania domów jednorodzinnych. Częściej wykorzystujemy je do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Niewielka moc potrzebna do ogrzania cwu sprawia, że pompa powietrzna jest dostatecznie dobrym rozwiązaniem.
 • Pompa solanka - woda – nazywana pompą gruntową, bowiem czerpie energię cieplną wprost z gruntu. Może być wyposażona w kolektory pionowe bądź poziome. Kolektory pionowe wymagają wykonania odwiertów, a inwestycja jest dość kosztowna. Jednak charakteryzują się dużą skutecznością i działają o każdej porze roku. Z kolei kolektory poziome układa się poniżej linii przemarzania gruntu. Poziome wężownice czerpią energię słoneczną zmagazynowaną pod powierzchnią ziemi. Są nieco tańsze niż urządzenia pionowe, jednak ich wydajność jest z reguły nieco mniejsza.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o pompach ciepła, zapoznaj się z tym artykułem.

Czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu? 2

Moc i sprawność pomp ciepła

Podstawą wykonania wydajnego systemu grzewczego jest określenie potrzebnej mocy grzewczej. Jest to podstawowy parametr, który będzie nam służył do wyboru konkretnej pompy ciepła. Obliczenie mocy urządzenia nie jest takie trudne jakby mogło się wydawać. Wystarczy zastosować prostą zasadę mówiącą, że dobrze zaizolowany budynek mieszkalny potrzebuje ok. 50 W/m2. Domy o słabej termoizolacji mogą potrzebować do ogrzewania ok. 70 W/m2 a czasem nawet powyżej 100 W/m2. Co prawda powyższe założenia są jedynie orientacyjne, jednak skutecznie obrazują przybliżone zapotrzebowanie na energię cieplną budynku i mogą stać się podstawą do dalszych obliczeń.

Załóżmy, że nasz budynek jest dobrze zaizolowany, a jego zapotrzebowanie na energię cieplną wynosi 50 W/m2. Zatem moc urządzenia będzie stanowiła sumę powierzchni ogrzewanych pomieszczeń oraz ich zapotrzebowania na energię cieplną.

100 m2 x 50 W/m2 = 5 kW.

Powyższa moc urządzenia wystarczy jedynie do ogrzania budynku. Jednak większość pomp ciepła służy także do ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Tu także możemy zastosować prosty przelicznik. Zakładamy, że każda osoba zużywa ok. 50 l wody na dobę. Do jej podgrzania potrzebujemy ok. 0,25 kW mocy grzewczej. Zatem do podgrzania cwu dla czteroosobowej rodziny potrzebujemy dodatkowy 1 kW mocy urządzenia.

Promocje na akcesoria do ogrzewania domu

Obliczając moc pompy ciepła trzymamy się zasady, że lepiej jej niedoszacować niż przeszacować. Urządzenia nie posiadają modulacji mocy, dlatego zbyt duża moc pompy sprawi, że przez większość sezonu grzewczego system będzie działał zbyt intensywnie. Dlatego lepiej wyposażyć się w tańszą instalację o mniejszej mocy oraz dodatkową instalację grzewczą. W polskim klimacie występuje jedynie kilka bardzo mroźnych dni w roku. Przez ten czas nasza instalacja może być dodatkowo wspomagana przez grzałkę elektryczną zamontowaną w zbiorniku wody. Z pewnością będzie to dla nas bardziej ekonomiczne rozwiązanie niż zakup droższego urządzenia o zbyt wysokiej mocy grzewczej.

Czy sama pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu?

Z pewnością tak. Wystarczy jednie dobrać odpowiedni typ urządzenia oraz dopasować jego moc. Powietrzne pompy ciepła nie nadają się jako jedyne źródło zasilania, bowiem są zbytnio uzależnione od warunków pogodowych. W czasie mroźnych zim nie zapewnią nam odpowiedniego komfortu cieplnego i wymagają zastosowania dodatkowych źródeł ogrzewania.

Jednak w ofertach handlowych znajdziemy także gruntowe pompy ciepła, które charakteryzują się znacznie większą skutecznością. Tego typu urządzenia w pełni wystarczają do ogrzewania domów jednorodzinnych oraz do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Świetnie radzą sobie w naszych warunkach klimatycznych i mogą być z powodzeniem stosowane jako samodzielne źródło energii cieplnej. Pamiętajmy jedynie, że samodzielna pompa ciepła powinna posiadać wbudowaną grzałkę elektryczną. Być może przyda się nam jedynie przez kilka dni w roku, jednak posłuży do efektywnego dogrzania pomieszczeń w czasie trwania najniższych temperatur zewnętrznych.

Inwestycja w pompy ciepła może być bardzo opłacalna, a odnawialne źródło energii zwróci się po 10-15 latach. Niektórzy analitycy twierdzą nawet, że inwestycja zwróci się znacznie szybciej. Wszystko za sprawą systematycznie wzrastających cen opału tradycyjnego. Być może okaże się, że zakup pomp ciepła zwróci się już po kilku latach. Jest to szczególnie prawdopodobne w przypadku inwestorów, którzy korzystają z preferencyjnych dofinansowań do inwestycji.Ocena: 4,3/5 (głosów 26)
, aktualizacja 15 czerwca 2019
Zobacz cenniki usług powiązanych z tym artykułem
Komentarze (5)
 • 29 kwietnia 2016 10:04 - celmer napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  kiedy się budowaliśmy i rozważaliśmy którą formę ogrzewania wybrać, właśnie pomogło nam rozpytanie i poczytanie w temacie pomp. A-pic sprawdził się świetnie w roli doradcy i od razu wykonawcy. Doradzili nam gruntową pompę, do tego od razu podjęli się odwiertu i wykonali co trzeba. Na nasze nowe mieszkanko taka gruntowa pompa wystarczy aż nadto. Robiliśmy trochę obliczeń i dodatkowe formy ogrzewania raz ze okazaly się zbędne a dwa że musielibyśmy do nich wciąż dopłacać. z perspektywy czasu świetnie wyszło, że na tę pompę się zdecydowaliśmy. A jak to jest u was, jaką pompę macie u siebie?

 • 29 czerwca 2016 11:06 - Daria88 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  My też jak się budowaliśmy to zdecydowaliśmy się na pompę gruntową. Rzeczywiście mieliśmy pewne obawy, czy sama pompa wystarczy, bo mało słychać na ten temat w Polsce. Znaleźliśmy jednak na stronie .....pl kalkulator, który to świetnie oblicza i porównuje koszty zużycia innych paliw. Konsultowaliśmy się jeszcze z firmą i w końcu zdecydowaliśmy się na zakup pompy od nich. Świetny wybór. Polecam wszystkim miłośnikom ekologicznej energii, którzy chcą zaoszczędzić.

 • 22 lipca 2016 12:07 - Rafal08 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Jak najbardziej wspieram rozwój pomp ciepła i chętnie zawsze czytam artykuły o nich.
  Często jednak trafiam na takie, których autorzy temat znają dość pobieżnie. I tak jest w tym przypadku.
  Przez takie opisy pokutuje nieprawdziwy obraz pomp ciepła powietrze - woda. Technologia poszła mocno do przodu, drogi autorze. Powietrzne pompy ciepła bez większego problemu zapewnią, i zapewniają ogrzewanie przez cały rok.
  Tak, jest instalatorem. Instaluję pompy ciepła od wielu lat i są to właśnie pompy powietrze - woda.
  Podstawowa kwestia to odpowiedni dobór urządzenia. Jest to bardzo ważna sprawa, zarówno przy pompach gruntowych i powietrznych.
  P.S. Wykonałem wiele instalacji i jakoś moi klienci nie narzekają. A rachunki rzędu 2000 pln rocznie za ogrzewanie dla domów 150-200 metrów kwadratowych to potwierdzają.
  Pozdrawiam

 • 31 października 2016 11:10 - michal45 napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  Zgadzam się z tym, że zakup i instalacja pompy ciepła nie jest tania. Warto jednak zainwestować te kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy złotych (szczególnie jeżeli dom jest dopiero w budowie i można spokojnie prowadzić prace budowlane). Pompy ciepła wymagają energii elektrycznej do działania, ale w polskich warunkach możemy ogrzać dom niskim kosztem. Pozostaje oczywiście zagadnienie doboru odpowiednich urządzeń i wykonawcy - tu najlepiej zawierzyć sprawdzonej firmie. Na terenie Warszawy bardzo mocno polecam firmę z tradycjami Pana Tomasza Romanowicza - Ecotherm - sporo osób chwali jakość obsługi i wykonania. Nie pomylcie tej firmy z innymi o podobnej nazwie - ta mieści się na ulicy Pilchowickiej i ma stronę internetową versatech pl

 • 14 lipca 2019 11:07 - ~Kasia z Arbiton napisał(a) ocena: 0 głosowało: 0

  To zależy od rodzaju pompy i powierzchni w domu. Na pewno nie zaszkodzi w chłodne dni, szczególnie na jesienie lub zimą dogrzać się ogrzewaniem podłogowym. Co zrobić, żeby działało jak najbardziej ekonomicznie? Połączyć ze z panelami winylowymi - np. z kolekcji Arbiton - które świetnie przewodzą ciepło.

Dodaj komentarz
Podpis:
captcha


Powiązane Artykuły
Pompa obiegowa do C.O. - rodzaje, ceny, opinie, producenci
Pompa obiegowa do C.O. - rodzaje, ceny, opinie, producenci
Zbiornik akumulacyjny – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny
Zbiornik akumulacyjny – rodzaje, zastosowanie, opinie, ceny
Pompy ciepła Danfoss - rodzaje, opinie, cennik, porady
Pompy ciepła Danfoss - rodzaje, opinie, cennik, porady
Pompa ciepła Panasonic - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Pompa ciepła Panasonic - rodzaje, ceny, opinie, porady przy zakupie
Pompy ciepła NIBE - opinie, ceny, najlepsze modele, porady przedzakupowe
Pompy ciepła NIBE - opinie, ceny, najlepsze modele, porady przedzakupowe
Pompa ciepła Buderus - popularne modele, opinie, ceny, porady
Pompa ciepła Buderus - popularne modele, opinie, ceny, porady
Pompa ciepła Galmet - rodzaje pomp w ofercie, ceny, opinie, porady
Pompa ciepła Galmet - rodzaje pomp w ofercie, ceny, opinie, porady
Pompa ciepła Hewalex - popularne modele, opinie, ceny, porady
Pompa ciepła Hewalex - popularne modele, opinie, ceny, porady
Powietrzna pompa ciepła - koszt eksploatacji w skali roku
Powietrzna pompa ciepła - koszt eksploatacji w skali roku
Pompa ciepła Vaillant - ceny, opinie, rodzaje, porady przy wyborze
Pompa ciepła Vaillant - ceny, opinie, rodzaje, porady przy wyborze
Bufor ciepła - zasada działania, schemat instalacji, opinie, potencjalne oszczędności
Bufor ciepła - zasada działania, schemat instalacji, opinie, potencjalne oszczędności
Pompy ciepła Viessmann - rodzaje, opinie, ceny, polecane modele
Pompy ciepła Viessmann - rodzaje, opinie, ceny, polecane modele
Realny koszt pompy ciepła i związane z nią potencjalne oszczędności
Realny koszt pompy ciepła i związane z nią potencjalne oszczędności
Gruntowe pompy ciepła - ceny, zasada działania, opinie, polecani producenci
Gruntowe pompy ciepła - ceny, zasada działania, opinie, polecani producenci
Pompy ciepła powietrze woda i powietrze powietrze - ceny, opinie, zasady działania, polecane modele
Pompy ciepła powietrze woda i powietrze powietrze - ceny, opinie, zasady działania, polecane modele
Cennik pomp ciepła - porównanie producentów i technologii
Cennik pomp ciepła - porównanie producentów i technologii
Cennik odnawialnych źródeł energii 2019 - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii
Cennik odnawialnych źródeł energii 2019 - panele i ogniwa fotowoltaiczne, pompy ciepła i inne odnawialne źródła energii
Energia geotermalna w Polsce i na świecie - wady, zalety, wykorzystanie w domu
Energia geotermalna w Polsce i na świecie - wady, zalety, wykorzystanie w domu
Gdzie można zastosować pompę ciepła?
Gdzie można zastosować pompę ciepła?
Ogrzewanie domu pompą ciepła - koszty roczne, zalety, wady, opinie
Ogrzewanie domu pompą ciepła - koszty roczne, zalety, wady, opinie
Zasada działania pompy ciepła, opinie, porady, którą wybrać
Zasada działania pompy ciepła, opinie, porady, którą wybrać
Koszt budowy domu energooszczędnego
Koszt budowy domu energooszczędnego

Wyszukaj na stronie:

Ta strona korzysta z plików cookies.

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies w celu zbierania danych analitycznych (analizowania ruchu na stronie) oraz profilowania reklam przez naszych partnerów. Szczegóły znajdziesz w naszej polityce prywatności. Jeżeli nie wyrażasz na to zgody, zablokuj pliki cookies w przeglądarce.

Zamknij