Aktualne zarobki znajdziesz na: https://nafakcie.pl/operator-koparki-zarobki-wymagania-opinie/

Na rynku istnieje wiele ośrodków szkoleniowych, które oferują kursy operatora czy operatorki koparki. Należy jednak pamiętać, że jest kilka rodzajów koparek, dlatego przed zakupem danego kursu, dobrze jest się najpierw dowiedzieć, którego z nich on dotyczy.

Wyróżnia się trzy rodzaje kursów na operatora i operatorkę koparek. Pierwszy z nich, na koparki jednonaczyniowe kl. III, daje uprawnienia do obsługi koparek o masie max. 25 ton. Drugi rodzaj kursu to kurs na koparki jednonaczyniowe, ale kl. I, dzięki któremu możemy prowadzić wszystkie koparki jednonaczyniowe, bez względu na ich masę czy moc. Trzeci z nich dotyczy koparko ładowarek. Wszystkie kursy dzielą się na część teoretyczną oraz praktyczną i kończą się egzaminem państwowym.

Uczestnictwo i zdanie kursu nie są jedynymi czynnościami, które dadzą nam uprawnienia do tej pracy. Należy przejść jeszcze badania, które wykluczą ewentualne przeciwwskazania do pracy jako operator koparki. W ich skład wchodzą badania psychotechniczne oraz lekarskie. Dopiero po otrzymaniu ich pozytywnych wyników, możemy rozpocząć pracę z użyciem koparki.

Praca na koparce - na czym polega?

Operatorów czy operatorki koparek znajdziemy najczęściej na placach budowy. Mogą to być obszary przy budowie dróg lub budynków. Do głównych zadań operatorów czy operatorek koparek należy przenoszenie ciężkich materiałów oraz wykonywanie wykopów.

Z racji na gabaryty transportowanych rzeczy, praca z koparką wiąże się z wielką odpowiedzialnością. Nieprawidłowo przeniesione materiały mogłyby wyrządzić duży uszczerbek na zdrowiu, a w skrajnych przypadkach, doprowadzić do śmierci osoby, która znalazłaby się w zasięgu wysypywanej zawartości. Operator musi być stale skupiony i mieć oczy dookoła głowy. Oczywiście, na placach budowy obowiązuje BHP i inne zasady, jednak mimo wszystko jest to środowisko pracy, w którym nietrudno o wypadek, a zwłaszcza podczas korzystania z różnych maszyn.

Operator koparki - zarobki

Operatorzy i operatorki koparek w Polsce zarabiają ok. 4950 zł brutto miesięcznie. Według Ogólnopolskich Badań Wynagrodzeń, 25% operatorów i operatorek zarabia poniżej 4000 zł. Miesięczna pensja najlepiej opłacanych operatorów może wynieść powyżej 6410 zł brutto. Wysokość wynagrodzenia zależy od liczby przebytych kursów oraz doświadczenia. Świeżo upieczony operator nie będzie zarabiał tyle, co doświadczony pracownik. To samo tyczy się kursów - im więcej ich mamy, tym bardziej wszechstronni jesteśmy, dzięki czemu nasze wynagrodzenie jest wyższe.

Praca na koparce - czy warto?

Praca jako operator czy operatorka koparki jest bardzo odpowiedzialna i wiąże się z pewnymi zagrożeniami np. osunięciem kopanego podłoża. Wzięcie na siebie odpowiedzialności za współpracowników, samego siebie oraz maszynę ma swoją cenę. Zarobki są niewątpliwym plusem tej profesji. Nie wymaga ona również posiadania wyższego wykształcenia - kurs i badania są jedynymi warunkami, które należy spełniać. Kursy, których cena oscyluje w granicach 1600 - 2200 zł, wielu osobom szybko się zwracają. Warto jest zwrócić uwagę na ten rodzaj pracy, również ze względu na jego duże zapotrzebowanie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny