Ekspozycja na światło

Podstawową zasadą urządzania mieszkania w duchu eko jest taka aranżacja przestrzeni, aby była ona wyeksponowana na światło dzienne. Takie rozwiązanie przynosi niemałe korzyści dla natury, portfela, ale też zdrowia. Pozwala zredukować zużycie energii elektrycznej, dzięki czemu oszczędzamy. Ponadto przebywanie w pokojach, do których dociera słońce, jest korzystne dla naszej psychiki. Ta o wiele lepiej regeneruje się przy świetle dziennym niż przy sztucznym. Warto więc powiesić w oknach cienkie firanki, a ściany pomalować na biało. Dopuszczalne są również odcienie beżu, szarości czy jasnej zieleni lub błękitu. Jasne barwy lepiej odbijają światło, dzięki czemu możemy się cieszyć przez dłuższy czas. Wybierając meble, również warto postawić na modele w jasnych kolorach. Dobrym rozwiązaniem będzie biała szafa lub komoda. 

Czy sypialnia może być eko? Sprawdź, jak urządzić wnętrze w zgodzie z naturą
Czy sypialnia może być eko? Sprawdź, jak urządzić wnętrze w zgodzie z naturą

Sypialnia z drugiej ręki

Dużą rolę w ochronie środowiska odgrywa wtórne użycie materiałów i produktów, które wciąż mogą jeszcze posłużyć. Idea sypialni z drugiej ręki bazuje na zakupie mebli i dodatków używanych. Niektóre dekoracje można też stworzyć we własnym zakresie z tego, co mamy w domu. Takie rozwiązanie jest przyjazne naturze, ale też naszemu portfelowi, dlatego warto na nie postawić zwłaszcza przy ograniczonym budżecie. Używane szafa, komoda czy nawet łóżko można kupić w internecie, a wiele osób oddaje za darmo rzeczy, które nie będą im już służyć. Wystarczy tylko dobrze poszukać, a znaleźć można prawdziwe skarby. Niemniej pewnych rzeczy nie warto kupować z drugiej ręki. Mowa na przykład o materacu, który musi być dobrze dopasowany do naszych potrzeb, a więc i do budowy ciała. Wysokiej jakości modele w dobrej cenie zakupimy w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/ – autoryzowanym dystrybutorze marki Hilding. Bez względu na to, czy potrzebujemy materaca do łóżka pojedynczego, czy też małżeńskiego, z pewnością znajdziemy model, który spełni nasze oczekiwania. Nowa powinna być też pościel: kołdra, poduszki czy prześcieradło. Pozostałe elementy wyposażenia sypialni możemy odkupić, natomiast dekoracje warto wykonać we własnym zakresie. Wystarczy sięgnąć po różnego rodzaju ścinki papieru i inne nieużywane już artykuły, aby stworzyć piękne ramki na zdjęcia, obrazy czy wazon, w którym stanie bukiet świeżych, polnych kwiatów. W sypialni mogą też pojawić się ręcznie szyte koce, choć ich utkanie wymaga już nieco większych umiejętności.

Ekologiczne rozwiązania w sypialni

Rozwiązania ekologiczne skupiają się na ograniczeniu zużycia energii elektrycznej oraz zatrzymaniu ciepła w pomieszczeniu. Warto odsłonić okna, zapewniając sobie dopływ światła dziennego. Doskonałym rozwiązaniem będzie położenie na podłodze ręcznie tkanych, ciepłych dywanów. Kosztują one sporo, ale – jak wspomniano – warto posiłkować się znacznie tańszymi produktami z drugiej ręki. W ekologicznej sypialni okna muszą być całkowicie szczelne, co zapobiega stratom ciepła. Kaloryfer nie może być niczym przysłoniony (zimą rezygnujemy więc z długich firan) ani zastawiony. Postawmy na dłuższy parapet wewnętrzny, który zapobiega „ucieczce” ciepła ku górze. Urządzając sypialnię, wybierzmy farby przyjazne środowisku naturalnemu. Ich ogromną zaletą jest także bezzapachowość, dzięki której nie musimy długo wietrzyć po malowaniu, co – ponownie – zapobiega utracie ciepła. W sypialni dobrze sprawdzają się również girlandy LED oraz świece ekologiczne – jeśli wieczorem mamy ochotę obejrzeć program w telewizji, nie musimy załączać pełnego światła, dzięki czemu redukujemy zużycie prądu. 

Czy sypialnia może być eko? Sprawdź, jak urządzić wnętrze w zgodzie z naturą
Czy sypialnia może być eko? Sprawdź, jak urządzić wnętrze w zgodzie z naturą

Eko sypialnia dla komfortowego snu

Ekologiczna sypialnia to miejsce przyjazne naturze, ale przede wszystkim osobom, które w niej śpią. Delikatne kolory mają działanie uspokajające, a obecność roślin pozwala dodatkowo dotlenić organizm. Pamiętajmy też o wygodnym materacu, który kupimy w sklepie internetowym https://sennamaterace.pl/109-materace-120x200. Wdrażając ekologiczne rozwiązania, z pewnością w krótkim czasie poczujemy różnicę. Sen będzie głębszy, unikniemy nocnych przebudzeń, co pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie całego organizmu. Ekologiczna sypialnia jest też przyjazna naszej psychice, gdyż nie znajdziemy w niej elementów, które mogłyby powodować przebodźcowanie, a tym samym problemy ze snem. Chcąc żyć w zgodzie z naturą i samym sobą, warto urządzić pomieszczenie w ten właśnie sposób. 

ikona podziel się Przekaż dalej