Trampolina dla dzieci w ogrodzie – plusy i minusy

Trampolina ogrodowa dla dzieci – zalety

Trampolina dla dzieci ma wiele różnych zalet. Przede wszystkim, wspomaga zdrowe ciało. Dzięki podtrzymywaniu aktywności ruchowej na trampolinie, dzieci są w pewien sposób chronione przed otyłością i mogą w błyskawiczny sposób osiągnąć dobrą formę fizyczną. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, skakanie na trampolinie pozwala pracować wszystkim mięśniom – a już zwłaszcza ramion, brzucha i łydek. W dodatku, skoki na trampolinie wzmacniają kości, jednocześnie nie obciążając stawów i kręgosłupa. Można śmiało stwierdzić, że trampolina nie tylko polepsza koordynację ruchową, ale i zapobiega tworzeniom się wad postawy.

Jest wiele plusów, jakie jeszcze ma trampolina ogrodowa dla dzieci. Zalety są bardzo liczne – jak dotlenianie organizmu, a także spalanie kalorii. Tlen z kolei usuwa toksyny z organizmu, a także pozbywa się grzybów i bakterii. W dodatku, trampolina pomaga również w rozwijaniu się zmysłu równowagi u dzieci, a także pozytywnie wpływa na ich samopoczucie. Trampolina może być też świetną terapią dla dzieci upośledzonych umysłowo, wpływając pozytywnie na poprawę ich motoryki. Oczywiście pod warunkiem, że zachowane zostaną wszelakie środki ostrożności.

Czy trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Poznaj wady i zalety trampoliny dla dzieci
Czy trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Poznaj wady i zalety trampoliny dla dzieci

Trampolina ogrodowa dla dzieci – wady

Oprócz licznych zalet, trampolina ma jednak swoje wady. Przede wszystkim, zabawki te zwiększają ryzyko złamania, tzw. złamania trampolinowego. Najczęściej jest ono wynikiem skakania dwojga dzieci na jednej trampolinie, gdy jedno cięższe jest od drugiego (siła odbicia). Taka zabawa może wówczas przyczynić się nawet do złamania bliższej kości piszczelowej.

Przeciwnicy trampolin mówią również o tym, że taka zabawa może skończyć się wystąpieniem zespołu potrząsanego dziecka. Termin pochodzi od obrażeń, jakie mogą wystąpić poprzez gwałtowane potrząsanie niemowlaka. Zespół potrząsanego dziecka się skończyć może nawet obrzękiem mózgu. Upadek na trampolinie nie powinien od razu doprowadzić do takich obrażeń, jednak zawsze może do jakichś dojść.  Jak widzisz są minusy, które posiada trampolina ogrodowa dla dzieci. Wady są jednak przyczyną nieodpowiedzialnej zabawy, będącej nienadzorowaną przez rodziców.

Czy trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Poznaj wady i zalety trampoliny dla dzieci
Czy trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Poznaj wady i zalety trampoliny dla dzieci

Trampolina a bezpieczeństwo dzieci – o czym pamiętać?

Jak zachować bezpieczeństwo w używaniu trampoliny ogrodowej dla dzieci?

Przede wszystkim, powinno się bezwzględnie pilnować zabawy dzieci na trampolinie. Wówczas istnieje szansa, że zapobiegnie się kontuzji. W razie czego, będzie można też błyskawicznie zareagować. Przed wpuszczeniem dzieci na trampolinę , powinno się sprawdzić jej stan (np. czy siatka się nie podarła). Nie można też pozwalać na zabawę w kilka osób. Jeżeli już, dzieci nie powinny się mocno różnić od siebie wagowo.

Nie powinno się również pozwalać najmłodszym dzieciom na akrobacje. Należy zalecić dzieciom, by skakały w środkowej części trampoliny, nie po bokach. By dziecko było bezpieczne, nie może na trampolinie jeść i pić, a także wnosić zabawek lub skakać w butach.

Czy trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Poznaj wady i zalety trampoliny dla dzieci
Czy trampolina dla dzieci jest bezpieczna? Poznaj wady i zalety trampoliny dla dzieci

Trampolina ogrodowa dla dzieci – bezpieczeństwo

Aby dzieci były bezpieczne na trampolinie, należy dokonać rozważnego i przemyślanego zakupu. Ważna jest nie tylko średnica, ale i maksymalny ciężar udźwigu trampoliny. Oczywiście, trzeba też zwrócić uwagę na wysokość trampoliny – nie może być ani za niska, ani zbyt wysoka, by zmniejszyć ryzyko urazu po wypadnięciu. Aby zapewnić bezpieczeństwo, trampolina ogrodowa dla dzieci musi mieć:

  • krawędź zabezpieczającą z gąbki,
  • siatkę ochronną na słupkach, również zabezpieczonych gąbką,
  • sprężyny poza obrębem siatki trampoliny.

Trampoliny, które posiadają wszystkie te właściwości, możesz znaleźć tutaj: https://bezpiecznybrzdac.pl/ranking-najlepszych-trampolin-dla-dzieci/. Pamiętaj o nadzorowaniu zabawy dzieci i zabronieniu im jedzenia czy żucia gumy podczas skoków. W ten sposób zabawa będzie przyjemna i bezpieczna.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły