Wanny wolnostojące czyli jakie?

Wanny wolnostojące do łazienki bywają produkowane z różnych materiałów. Mają jednak cechę wspólną - montuje się je zazwyczaj w łazienkach, które mają przynajmniej 6 m2, rzadko w tych znajdujących się na poddaszu. Producenci wanien zauważyli jednak, że wytwarzane w standardowych rozmiarach wanny wolnostojące (w tym wanny prostokątne) mogą być zbyt duże do niewielkich łazienek. Tak więc na rynku pojawia się coraz więcej modeli kompaktowych, które swą wielkością nie przytłoczą małego wnętrza. Decydujesz się na wannę? Przeczytaj, która bateria wannowa będzie najlepsza.

Zresztą nawet wanna wolnostojąca o standardowych wymiarach może z powodzeniem zostać ustawiona w niewielkiej łazience. Do tego jednak potrzeba dobrego rozplanowania przestrzeni, aranżacja łazienki musi być zrobiona tak aby wanna wolnostojąca nie uniemożliwiała swobodnego korzystania z innych sprzętów oraz armatury łazienkowej.

Wanna wolnostojąca może zostać postawiona właściwie w dowolnym miejscu w łazience. Modele wanien tego typu są bardzo różnorodne. W sklepach jest dostępna między innymi wanna prostokątna, owalna, okrągła a także duży wybór modeli asymetrycznych.

Wanny wolnostojące, tak jak i inne są produkowane z różnych materiałów. Dużą popularnością w ostatnim czasie cieszy się wanna akrylowa. Wanna akrylowa cieszy się powodzeniem ze względu na dość przystępną cenę, wytrzymałość na uszkodzenia i przebarwienia. Akryl bardzo dobrze izoluje termicznie. Wanny z akrylu często są pokrywane dwiema warstwami, dzięki czemu woda w wannie dłużej pozostaje ciepła. Wanna akrylowa jest stosunkowo lekka. Niestety ma również wady. Za najpoważniejszą można uznać podatność akrylu na zarysowania, szczególnie istotne w pomieszczeniach kłopotliwych, np. na poddaszu, gdzie o ewentualne zahaczenia nietrudno..

Modele wanien z akrylu są sprzedawane w różnych odsłonach kolorystycznych i w wielu (często oryginalnych) kształtach. Na rynku są oferowane modele kompaktowe, które można ustawić nawet w małej łazience. W wannach akrylowych można zainstalować hydromasaż.

Bardzo trwałe i solidne są wanny żeliwne. Posiadają gustowny wygląd, często są projektowane w zgodzie ze stylem retro bądź klasycznym. Częstokroć posiadają rzeźbione nóżki. Jednak do małej łazienki nie są dobrym pomysłem. Jest to spowodowane ich dużymi gabarytami. Wanny żeliwne są ciężkie. Podobnie wanny miedziane są mocno określone wzorniczo i są raczej polecane do dużych łazienek. Zarówno wanny żeliwne, jak i miedziane są drogie lub bardzo drogie. Policz ile może Cię kosztować remont korzystając z naszego kalkulatora remontu łazienki.

Wanny wolnostojące są produkowane również z drewna. Niektóre modele przypominają swoim wyglądem balie. Na rynku można spotkać ponadto wanny 2 w 1 - są to modele z drewna z akrylowym wkładem. Kolejnym typem wanien są wanny stalowe. Wyróżniają się mnogością kształtów i są produkowane w wielu kolorach. W wannach stalowych nie ma możliwości zamontowania hydromasażu. Ponadto woda w wannie stalowej stygnie dość szybko - co stanowi jej ewidentną wadę.

W sprzedaży są również wanny wolnostojące wykonane z marmuru lub granitu. Kamienna wanna wolnostojąca jest elegancka i gustowna, jednak nie stanowi propozycji do małej łazienki. Wanny marmurowe są masywne, ciężkie i duże. Charakteryzują się ponadto bardzo wysoką ceną. Inną propozycją są wanny wolnostojące wykonane ze szkła. Posiadają ciekawy design. Szkło charakteryzuje się słabą izolacyjnością termiczną. Co prawda szybko się nagrzewa, jednak równie szybko oddaje ciepło. Cena tych wanien jest wysoka.

Wśród wanien wolnostojących można wyróżnić jeszcze wanny z konglomeratów. Są dość drogie, a powstają z połączenia przynajmniej dwóch materiałów.

Do wanny wolnostojącej trzeba będzie dokupić baterie. Baterie stojące są dość drogie. W komplecie zawierają najczęściej mocowanie podłogowe oraz wąż i słuchawkę prysznicową. Trudno znaleźć baterie do wanien wolnostojących poniżej tysiąca złotych.

Warto wspomnieć, że na rynku dostępne są wanny wolnostojące z hydromasażem. Wanna z hydromasażem to z pewnością świetny pomysł, jednak ze względu na swoje wymiary powinna znaleźć swoje miejsce w obszernej łazience. Wanna z hydromasażem ustawiona w małej łazience wypełni sobą większą część deficytowej przestrzeni, chyba że aranżacja łazienki jest wykonana na tyle dobrze, że pozwala na jej umiejscowienie. Na rynku ciężko znaleźć wannę z hydromasażem, która pasowałaby do małej łazienki. Ściany to równie ważny element wykończenia łazienkipoczytaj o farbach lateksowych.

Wybrane modele wanien wolnostojących do niewielkiej łazienki

Firmy polskie i zagraniczne działające na naszym rynku oferują szerokie spektrum produktów w obszernym przedziale cenowym. Wanny wolnostojące są oferowane w różnych kształtach, opcjach wykończeń i kolorach, a co najważniejsze przy małej łazience - również w rozmaitych wymiarach.Popularne są prostokątne wanny, które mogą też zastępować kabiny prysznicowe (po przystosowaniu i wyposażeniu w parawany nawannowe).

Jednym ze znanych producentów wanien jest Besco. Oferuje przebogaty wybór wanien od ekskluzywnych na minimalistycznych kończąc. Jedną z propozycji Besco jest wanna wolnostojąca Gloria 150. Jej wymiary to zaledwie 150 na 68 centymetrów. Jest to nowa wanna w kolekcji Besco, w sprzedaży od września 2016 roku. Opływowy kształt i asymetryczna budowa sprawia, że wanna Gloria jest bardzo stylowa. Jest to wanna nawiązująca do stylu retro. Została wytworzona z konglomeratu - kompozytu z odlewem mineralnym. Można ją kupić już od 2500 złotych.

Ciekawą propozycją od Besco jest również wanna wolnostojąca Gracja 160. Jej wymiary to 160 na 75 centymetrów. Wanna została wykonana z kompozytu sanitarnego. Jest to wanna do ustawienia na nóżkach. Jej cena to około 3000 złotych.

Besco ma również w ofercie akrylową wannę wolnostojącą dla małych dzieci - Otylia baby. Wanna dostępna jest w wielu kolorach. Jej wymiary to 85 na 47. Kosztuje około 480 złotych. Na ten produkt obejmie nas 10 - letnia gwarancja. Jest to produkt dedykowany niemowlętom.

Besco posiada w sprzedaży również baterie wannowe kompatybilne z wannami wolnostojącymi. Bateria firmy Besco wykończona w chromie to wydatek od dwóch tysięcy złotych wzwyż.

Godną zainteresowania firmą produkującą wanny wolnostojące i akcesoria uzupełniające jest Marcooni. Bardzo dobrym pomysłem do małej łazienki jest wanna MARCOONI VFA-27. Jej zasadnicze wymiary to 150 na 100. Kąt prosty w tej asymetrycznej wannie pozwala na dosunięcie jej do ściany łazienki. Jest to wanna z akrylu w której pierwsza warstwa została wykonana z włókien szklanych z żywicą, a druga z grubego akrylu. Akcesoria kąpielowe można postawić bezpośrednio na szerokiej ramie. Cena tego modelu to 3600 złotych.Innym modelem nadającym się do małej łazienki jest wolnostojąca wanna prostokątna MARCOONI VSA-26. Jej wymiary to 160 na 82 centymetry. Została wykonana z akrylu, ze spodnią warstwą z połączonego żywicą włókna szklanego. Wanna prostokątna MARCOONI VSA-26 została wyposażona w powłokę antybakteryjną. Cena tego modelu to cztery tysiące złotych.

Poszukując wanny wolnostojącej do małej łazienki należy przyjrzeć się uważnie ofercie firmy Luxum. Ten znany na polskim rynku producent wanien, oferuje wanny wolnostojące na wymiar. Istnieje możliwość zamówienia wanny o dowolnym wymiarze, estetyce i kształcie. Realizacje firmy Luxum dostępne na firmowej stronie internetowej mówią same za siebie. Wanny na wymiar produkcji tej firmy odznaczają się dobrym smakiem i wyczuciem stylu. Przy wyborze wanny wolnostojącej do niewielkiej łazienki warto wziąć pod uwagę ofertę tej właśnie firmy.Urządzanie łazienki z wanną wolnostojącą

W dużej łazience wannę wolnostojącą można zamontować na środku pomieszczenia, co w przypadku niewielkiej łazienki może okazać się niemożliwe. W celu zaoszczędzenia cennego miejsca wannę wolnostojącą należy umieścić możliwie jak najbliżej ściany. Przy aranżacji małej łazienki z tego rodzaju wanną wypada zrezygnować z kabiny prysznicowej.

Dobrym pomysłem jest wanna prostokątna. Model prostokątny daje możliwość bliskiego ustawienia przy ścianie. Wielu producentów oferuje takie modele, więc warto zastanowić się nad wykorzystaniem takiego funkcjonalnego i praktycznego rozwiązania.

Jeśli łazienka i toaleta stanowią odrębne pomieszczenia sprawa jest ułatwiona. W łazience może wtedy stanąć wanna i umywalka wraz z niewielką szafką na kosmetyki i niezbędne akcesoria.

Urządzając małą łazienkę warto pomyśleć również o doborze odpowiedniej kolorystyki. Jasne barwy, w tym biel, w połączeniu z delikatną szarością dadzą efekt w postaci optycznego powiększenia przestrzeni.

Wanna wolnostojąca nada niepowtarzalny wygląd każdej łazience. Wanna wolnostojąca to odrobina luksusu i elegancji na którą warto się zdecydować. Ze względu na różnorodne wzory wanien wolnostojących, można urządzić łazienkę w każdym stylu.

Więcej na temat wanien wolnostojących przeczytasz w naszej publikacji. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 87,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny