W Polsce liczba budynków jednorodzinnych przekroczyła 5 mln. 68% właścicieli domków dysponuje własnym ogrodem, a 12% deklaruje, że korzysta z ogrodu przy bliźniaku lub domku szeregowym. 34% posiadaczy ogrodów dysponuje niewielką przydomową przestrzenią wypoczynkową, nieprzekraczającą powierzchni 500 m2. Większe ogrody o wielkości do 1000 m2 posiada 24% Polaków, a największe – ponad 1000 m2 – ma 22% naszych rodaków.

92% Polaków za największą zaletę ogrodu uważa relaks wśród przydomowej zieleni. 65% najbardziej ceni grillowanie, 38% – plac zabaw dla dzieci, a 28% – zewnętrzną kuchnię z ogniskiem lub wędzarnią (14%). W swoich ogrodach Polacy lubią wprowadzać różne elementy dekoracyjne, takie jak oświetlenie (61%) i pergole (49%). Dużym zainteresowaniem naszych rodaków cieszą także meble ogrodowe, huśtawki, fontanny i właśnie baseny.

Basen do ogrodu – czy warto kupić?

Zakup basenu ogrodowego wiąże się z dość sporym wydatkiem, zwłaszcza gdy zamierzamy zainwestować w duże kąpielisko, w którym zmieści się nawet kilkanaście osób. Warto jednak pamiętać, że posiadanie własnego basenu ogrodowego ma wiele zalet. Jedną z nich jest możliwość orzeźwienia się w wodzie podczas upałów. Dodatkowo basen to wspaniała atrakcja dla dzieci, które podczas wakacji mają mnóstwo wolnego czasu.

Z własnego basenu ogrodowego można korzystać przez całe lato, więc maluchy będą mogły się pluskać do woli, a rodzice w czasie wolnym (np. w weekendy) będą mogli do nich dołączyć, aby razem zrelaksować się w chłodnej wodzie. Basen ogrodowy będzie także wyjątkowym miejscem rozrywki podczas przyjęcia lub rodzinnego grillowania. Duże kąpielisko, oprócz relaksu w wodzie, daje także możliwość pływania, dlatego jest to też dobre miejsce na trochę aktywności fizycznej dla całej rodziny.

Jaki basen ogrodowy wybrać?

Do najpopularniejszych typów basenów rozkładanych należą: dmuchane, rozporowe, stelażowe i dmuchane-jacuzzi. Najtańsze i jednocześnie najmniejsze spośród nich są baseny dmuchane. Mogą one mieć różną wielkość, jednak na ogół są dość płytkie, przez co najlepiej nadają się dla dzieci. Dorosły może w nich co najwyżej siedzieć, aby zamoczyć do połowy ciało. Zaletą tych basenów jest niska cena i brak wymaganych akcesoriów takich jak pompa filtrująca.

Baseny rozporowe wyróżniają się tym, że dmuchany w nich jest tylko kołnierz – reszta powierzchni lekko zwęża się ku górze, dzięki czemu w miarę napełniania go wodą rozpiera się podłoże. Tego typu kąpieliska mogą mieć różne wielkości oraz głębokości. Są tańsze od basenów stelażowych, płytsze i łatwiej się je rozkłada.

Baseny stelażowe są droższe i wyższe niż rozporowe. Do większych modeli najczęściej dołączana jest drabinka. Dodatkowo taki basen wymaga pompy filtrującej. Nowym wynalazkiem ogrodowym jest domowe jacuzzi. To mini basen z pompą, który jednocześnie podgrzewa wodę i wydmuchuje bąbelki jak w klasycznym jacuzzi.

Ile kosztuje basen ogrodowy?

Najtańsze są małe dmuchane baseny dla dzieci. Opcja dla maluchów, czyli niewielki i płytki basen, to koszt od 25 zł wzwyż. Droższe i większe zbiorniki dmuchane można nabyć za około 200 zł. Jeśli chcemy, aby basen miał dodatkowe akcesoria, takie jak zjeżdżalnia czy siatka do gry, musimy się liczyć z tym, że basen będzie więcej kosztował. Większe i solidniejsze baseny rozporowe można kupić nawet za 80 zł.

Jeśli jednak zależy nam na dużym kąpielisku o średnicy około 4 m, wtedy musimy się liczyć z wydatkiem minimum 530 zł. Basen na stelażu niedużych rozmiarów można nabyć za około 150 zł, natomiast większy, w którym zmieści się kilkanaście osób, o długości prawie 10 m i szerokości 5 m, kosztuje nawet 7 000 zł. Oprócz samego basenu trzeba do niego dokupić różne akcesoria. Pompa basenowa to koszt od 150 do 1500 zł. Dodatkowo do basenu potrzebne są akcesoria do czyszczenia – to wydatek ok. 300 zł. Jeśli mamy dzieci, które będą korzystały z basenu, trzeba także zainwestować w akcesoria i zabawki do pływania – to koszt od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Jak sfinansować zakup basenu ogrodowego?

Koszty zakupu basenu ogrodowego są różne, rozpiętość cenowa takiego kąpieliska różni się w zależności od rodzaju, wielkości oraz głębokości basenu. Im większy i stabilniejszy zbiornik, tym wyższa cena. Zakup basenu ogrodowego wraz z akcesoriami najlepiej sfinansować za pomocą oszczędności. Jeśli to niemożliwe, warto wziąć pod uwagę pożyczkę. Zapytaliśmy o to eksperta.

– Na niewielkie wydatki idealna jest szybka pożyczka przez Internet. Wniosek można złożyć wygodnie, w zaciszu własnego domu lub nawet będąc już w sklepie. Wystarczy do tego smartfon z dostępem do Internetu – podkreśla firma pożyczkowa VIVUS. – W przypadku pożyczki przez Internet wszystkie formalności załatwimy online, a do tego nie są one zbyt skomplikowane. Wystarczy wypełnić krótki wniosek i podać podstawowe dane, a przede wszystkim serię i numer dowodu osobistego. Potem potwierdza się tożsamość za pomocą przelewu weryfikacyjnego. Pieniądze są przelewane bezpośrednio na konto pożyczkobiorcy, dzięki czemu można na przykład szybko zrobić zakupy w sklepach internetowych, które oferują baseny – podkreśla ekspert.

Basen ogrodowy to przydatny element wyposażenia ogrodu. Idealnie sprawdzi się podczas wakacyjnych upałów, grillowania oraz do zabaw w wodzie dla dzieci. Większe baseny ogrodowe są również idealnym miejscem do pływania.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 0,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny