Co powinieneś wiedzieć zanim kupisz sejf domowy?

Decydując się na zakup sejfu domowego trzeba koniecznie przemyśleć kilka istotnych spraw. Przede wszystkim – jakie jest jego przeznaczenie? Czy przechowywać będziemy w nim gotówkę, dokumenty, a może elektronikę? To determinuje m.in. rozmiar sejfu. Czy zależy nam głównie na uporządkowaniu ważnych dla nas rzeczy lub dokumentów, czy istotniejsza jest dla nas ochrona przechowywanych przedmiotów (przed kradzieżą, pożarem, mechanicznym zniszczeniem)? Wówczas bardzo ważny będzie poziom ochrony, jaki zapewnia sejf, tj. jego klasa bezpieczeństwa, rama antywłamaniowa, liczba rygli, rodzaj blachy, z jakiej został wykonany, zastosowane zamki. Niezależnie od powodów nabycia sejfu warto przed jego zakupem zastanowić się również, czy będzie to sejf wolnostojący, zabudowany w ścianie, czy np. sejf schowany w meblu.    

Rozmiar sejfu ma znaczenie

W zależności od przeznaczenia i rodzaju przechowywanych w sejfie przedmiotów ustala się jego rozmiar. Standardowo podaje się trzy wymiary sejfów: wysokość, szerokość i głębokość oraz rozróżnia się dwa rodzaje danych, które te wymiary przedstawiają: wymiary zewnętrzne oraz wewnętrzne. Bardzo istotna jest pojemność sejfu, która podawana jest w litrach. Pamiętać należy, że im większy sejf, tym większa będzie jego waga. Jeżeli więc rozważamy zakup większego gabarytowo modelu, zwróćmy uwagę na wytrzymałość stropu pomieszczenia, w którym sejf będzie się znajdował.

sejfy-koliber-w-klasie-bezpieczenstwa-s1-premium.jpg

Sejfy Koliber w klasie bezpieczeństwa S1 PREMIUM

Chcąc przechowywać w sejfie cenne drobiazgi należy zdecydować się na sejf mniejszych rozmiarów, natomiast gdy interesuje nas przechowywanie dokumentów lub laptopa, konieczny będzie zakup sejfu o większej pojemności i rozmiarze. Rozmiar sejfu uzależniony jest również od miejsca, w którym zostanie umieszczony – każdy z sejfów musi być zakotwiony do podłoża, co jest dodatkowym elementem zabezpieczającym i uniemożliwia przemieszczanie sejfu.

Klasa zabezpieczeń i certyfikaty

Zadaniem sejfu jest ochrona cennych przedmiotów oraz dokumentów przed dostępem niepowołanych osób. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu w sejfach specjalnych technologii zabezpieczających. Na takie rozwiązania składają się różne elementy zabezpieczeń, takie jak mechanizmy blokowania drzwi, system zamków, rama antywłamaniowa itp. Każdy z modeli sejfów posiada specjalną konstrukcję, której modyfikacja jest niemożliwa. To, na co klient ma wpływ przy zakupie sejfu, to rodzaj zastosowanego zamka. Do wyboru klient ma tradycyjny zamek kluczowy, szyfrowy lub nowoczesny zamek elektroniczny. Zamki elektroniczne posiadają zestaw atrakcyjnych funkcji, które pozwalają na zwiększenie bezpieczeństwa, a przede wszystkim kontroli sejfu. Podzespoły elektroniczne rejestrują dokładną datę i godzinę otwarcia lub próby otwarcia sejfu. Dla osób posiadających system alarmowy w domu istotny jest też fakt, że zamek elektroniczny może być do niego podłączony, przez co każda próba otwarcia sejfu przez osoby nieuprawnione zostanie zarejestrowana przez firmę ochroniarską, która natychmiast może wysłać na miejsce patrol interwencyjny.

sejfy-meblowe-ml-w-klasie-bezpieczenstwa-s1.jpg

Sejfy meblowe ML w klasie bezpieczeństwa S1

Wszystkie rodzaje zabezpieczeń składają się na konkretne klasy sejfów. Budowa sejfów i zastosowane systemy ochrony regulowane są przez restrykcyjne normy, które mają gwarantować bezpieczeństwo. Zgodność danego modelu sejfu z normami przyjętymi w Unii Europejskiej potwierdzają certyfikaty. Przy zakupie sejfu należy upewnić się, że posiada on dany certyfikat świadczący o klasie sejfu, czyli jego cechach odporności na włamanie i dostępu do zawartości przez osoby nieuprawnione. Klasy sejfów to także konkretne limity dotyczące wartości pieniężnych, jakie mogą być przechowywane w danym sejfie. Sejf domowy posiadający certyfikat oraz konkretną klasę to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa składowanych w nim cennych przedmiotów, ale także podstawa do wypłaty odszkodowania w przypadku kradzieży. Dlatego też jest to tak istotna sprawa.

Ceny sejfów domowych

Sejf do domu to ważna inwestycja. W zależności od potrzeb, rozmiaru, przeznaczenia i wyboru klasy, jakie posiadają sejfy domowe, cena rośnie lub maleje. Najtańszy sejf domowy to wydatek nieprzekraczający 600 złotych. Jednakże chcąc wyposażyć swój dom w najwyższej klasy sejf, a przy tym posiadający większą pojemność, trzeba liczyć się z inwestycją opiewającą na kilka tysięcy złotych. Decydują się więc na zakup warto skorzystać z rady fachowców, którzy pomogą dobrać odpowiedni sejf. Opinie profesjonalistów to nie tylko dobra rada, ale także gwarancja zakupu najodpowiedniejszego sejfu, który będzie najlepiej służył użytkownikom.

Bogata oferta sejfów Konsmetal oraz fachowa pomoc oferowana przez firmę pomoże Ci dobrać sejf idealny dla Ciebie.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny