Czy warto połączyć garderobę z pralnią?
Szukając w mieszkaniu miejsca na pralkę, masz zazwyczaj ograniczoną liczbę możliwości. Jeśli jego układ zakłada wydzielone miejsce na osobną garderobę, ulokowanie w niej strefy prania może się okazać rozsądnym pomysłem. Sprawdź, co warto widzieć o tym rozwiązaniu, zanim się na nie zdecydujesz.
Estetyka w pomieszczeniach użytkowych
Jeśli nie dysponujesz osobną pralnią, miejsca na pralkę szukasz najprawdopodobniej w kuchni lub łazience – dwóch pomieszczeniach, z których korzystasz stosunkowo często i które są usytuowane w samym centrum strefy użytkowej mieszkania. Jako że oglądasz je tak często i zapraszasz też do nich swoich gości, z pewnością zależy Ci na tym, aby prezentowały się jak najlepiej. Pralka – nawet w wersji przeznaczonej do zabudowy – oraz towarzyszące jej detergenty do prania niestety zaburzą tę wypracowaną przez Ciebie estetykę.
Garderoba jest natomiast pomieszczeniem gospodarczym, z którego też korzystasz codziennie, ale tylko przy konkretnych czynnościach – gdy się ubierasz lub szukasz czegoś, co w niej schowałeś – więc nie spędzasz w niej dużo czasu. Stojąca w tym miejscu pralka do zabudowy Electrolux nie zaburzy Twojego poczucia estetyki.
Oszczędność czasu
Zamknij oczy i wyobraź sobie, jak przebiega standardowy proces robienia prania w Twoim domu. Najpewniej wygląda to następująco. Idziesz do łazienki, zabierasz rzeczy z kosza na brudną bieliznę i zanosisz do pralki. Później przenosisz je w miejsce, w którym suszysz uprane ubrania. Na końcu zanosisz je do garderoby i albo prasujesz, albo wkładasz bezpośrednio do szaf.
Zobacz, ile kroków (dosłownie i w przenośni) musisz przejść, aby czyste ubrania trafiły na swoje miejsce. A teraz pomyśl, ile czasu zaoszczędzisz, jeśli wszystkie te czynności będziesz mógł wykonać w jednym pomieszczeniu. Przyniesiesz brudne ubrania do garderoby, włożysz do pralki, następnie do suszarki bębnowej, a na końcu będziesz sięgać do bębna po pojedyncze sztuki odzieży, by je wyprasować lub odłożyć na odpowiednie miejsce w szafie.
Codzienny komfort
Nawet jeśli wybierzesz jedną z najcichszych pralek na rynku, i tak nie uwolnisz się całkowicie od dźwięku towarzyszącemu praniu – a przynajmniej nie wtedy, gdy urządzenie będzie stać w użytkowej części domu. Za każdym razem, gdy będziesz wchodzić do łazienki lub kuchni, w której właśnie pracuje pralka, będziesz i tak słyszeć uciążliwe stukanie charakterystyczne dla obracania bębna przy wirowaniu. Jeśli pralka będzie stać w garderobie, istnieje spora szansa na to, że nie będziesz jej słyszeć w pozostałej części mieszkania. Pranie ubrań nie będzie więc zaburzać Twojego komfortu.
Zanim podejmiesz decyzję
Decyzji o przeniesieniu pralki do garderoby nie możesz podjąć nagle, gdyż pomieszczenie będzie wymagać dostosowania do podłączenia urządzenia. Przede wszystkim trzeba będzie podciągnąć tam instalację wodną. Aby powstająca podczas prania i suszenia wilgoć nie osiadała na ścianach, meblach i schowanych w nich ubraniach, garderoba musi też mieć sprawną wentylację.
Powinieneś też zwrócić uwagę na materiał, którym jest wykończona podłoga w tym pomieszczeniu. Dlaczego? Nawet jeśli pralka jest w pełni sprawna i jeszcze nigdy Cię nie zawiodła, pewnego dnia może dojść do jej awarii, a z tym zazwyczaj wiąże się zalanie posadzki. Jeśli woda wyleje się na wykładzinę lub drewniany parkiet, najpewniej trzeba będzie ściągnąć okładzinę i położyć nową. Jeśli jednak posadzka jest wykończona płytkami, nie musisz się niczym martwić.
artykuł partnera