Jakie korzyści da nam leczenie ortodontyczne?

Wiele osób zwraca uwagę na wygląd i faktycznie leczenie ortodontyczne umożliwia uzyskanie zadowalającego efektu. Uśmiech jest naszą wizytówką. Piękne i proste zęby przyciągają uwagę. Możemy śmiać się do woli bez ograniczeń. Krzywy zgryz może być źródłem wielu problemów i kompleksów. Nasze samopoczucie jest coraz gorsze, ponieważ cały czas zwracamy na to uwagę. To musi być bardzo uciążliwe.

Jednak wygląd to nie wszystko. Nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do pogłębiających się problemów zdrowotnych. Bardzo często pojawiają się choroby przyzębia i próchnica. Niestety wiele osób zmaga się też z trudnościami z wymowie i jedzeniu. Nie każdy wie, ale wada zgryzu może przyczyniać się do bólu głowy, ponieważ mięśnie szczękowo twarzowe są obciążone.

Jak widać krzywe zęby mogą powodować szereg poważnych problemów. Nie powinniśmy tego bagatelizować i odkładać w czasie. Im wcześniej wybierzemy się na konsultację do specjalisty, tym szybsze i lepsze efekty możemy osiągnąć. Choć ortodoncja rozwija się bardzo szybko, to lekarz nie jest cudotwórcą. Niektóre wieloletnie zaniedbania mogą być bardzo trudne do naprawienia.

Dorośli a leczenie ortodontyczne

Część dorosłych pacjentów rezygnuje z podjęcia leczenia ortodontycznego, ponieważ obawiają się, że w tym wieku już nic nie można zrobić. Oczywiście takie myślenie jest błędne. Czasami faktycznie nie da się osiągnąć idealnego efektu, ale na pewno wiele można poprawić. To ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych. Leczenie ortodontyczne nie ma żadnej sztywnej granicy wieku. Oczywiście im szybciej podejmiemy decyzję o leczeniu, tym lepiej, ale w każdym wieku warto zawalczyć o piękne i zdrowe zęby.

Trzeba pamiętać, że u osób dorosłych proces kształtowania się zębów dawno się zakończył i są one zdecydowanie mniej plastyczne. To może wiązać się z koniecznością dłuższego procesu leczenia. Najczęściej też leczenie nie kończy się w momencie zdjęcia aparatu. Zęby mogą mieć tendencję do wracania do swojej starej pozycji. W takich sytuacjach konieczne jest stosowanie retencji. Mimo wszystko warto korzystać z usług ortodonty. Poświęcając nieco więcej czasu uzyskamy piękne i zdrowe zęby.

Aparat ortodontyczny – co jest ważne?

Wiele osób kojarzy aparat ortodontyczny z metalowymi drutami. Niestety często osoby dorosłe nie mogą sobie na taki aparat pozwolić, ze względu na obowiązki zawodowe. Widoczne elementy metalowe są też dla niektórych mało estetyczne i zbyt rzucające się w oczy. Na szczęście nowoczesna ortodoncja daje wiele możliwości, a pacjenci mogą wybierać w różnych rodzajach aparatów.

Bardzo popularne są aparaty estetyczne: porcelanowe i kryształowe. Te aparaty wykonane są z takich materiałów, które są niemal niewidoczne na zębach. Dzięki temu proces leczenia jest wygodny i komfortowy dla pacjenta. Nie będzie kolidował z pracą czy innymi obowiązkami. Coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie aparaty.

Aby leczenie przebiegało bez zbędnych komplikacji, niezwykle ważne jest przestrzeganie wszystkich zaleceń ortodonty https://persdental.pl/. Musimy zwracać szczególną uwagę na odpowiednią higienę jamy ustnej, która może być w tym okresie nieco utrudniona przez elementy aparatu. Nie zapominajmy o regularnych wizytach, a wszystkie uszkodzenia zgłaszajmy lekarzowi jak najszybciej.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny