Pompa ciepła jest urządzeniem, które dzięki sprężaniu i rozprężaniu specjalnego czynnika pobiera z otoczenia energię do ogrzewania domu. Na tej samej zasadzie może równie dobrze chłodzić dom latem, działając w odwrotną stronę. Jakie są wady i zalety pomp ciepła? Czy warto w nią zainwestować? Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam – w artykule podpowiemy, co należy wziąć pod uwagę, by to ocenić.

Jak działa pompa ciepła?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak działa pompa ciepła, warto posłużyć się prostym przykładem. W pompie ciepła, tak jak w lodówce, krąży czynnik chłodzący. Jest to ciecz, która do wrzenia i parowania potrzebuje minimalnej ilości ciepła. Krąży ona w wymienniku, który zainstalowany jest w ziemi (w gruntowych pompach ciepła) lub stoi na zewnątrz budynku (powietrzna pompa ciepła).

Powstała w ten sposób para jest sprężona, a zmagazynowaną energię oddaje do instalacji grzewczej. Ulega potem skropleniu i w trafia z powrotem do wymiennika. Pompa ciepła potrzebuje więc zasilania prądem elektrycznym – potrzebny jest on m.in. do działania sprężarki.

Pompa ciepła – sama czy z innym źródłem ciepła?

Pompa ciepła nie musi być jedynym źródłem ogrzewania. Może być okresowo lub stale wspomagana przez działające już w domu centralne ogrzewanie.

Weź pod uwagę:

  • wielkość domu – przy niewielkiej powierzchni może wystarczyć sama pompa ciepła. Jeżeli jednak jej wydajność podczas dużych mrozów byłaby niewystarczająca do ogrzania dużego domu, warto pomyśleć nad dodatkowym źródłem ciepła;
  • stopień pasywności budynku – im bardziej pasywny termicznie budynek, tym mniejsze zapotrzebowanie na ciepło;
  • rodzaj ogrzewania w domu – ogrzewanie podłogowe, wymagające niewielkiej temperatury w instalacji, dobrze będzie współpracować z pompami ciepła, nawet gdy w czasie dużych mrozów ich wydajność będzie spadać;
  • rodzaj pompy ciepła – powietrzne pompy ciepła cechują się mniejszą wydajnością w okresach niskich temperatur. Pompy z wymiennikiem gruntowym mają podobną wydajność przez cały rok. Ich wadą jest jednak wysoka cena i czasochłonna instalacja.

Pompa ciepła z instalacją fotowoltaiczną

Pompy ciepła często łączy się z fotowoltaiką. Wyprodukowany prąd może zasilać sprężarkę pompy lub grzałkę w wymienniku. Poniżej przedstawiamy zalety i wady połączenia fotowoltaiki z pompami ciepła.

Zalety:

  • instalacja PV może stanowić źródło zasilania sprężarki i grzałki pompy;
  • pompa ciepła może odebrać kłopotliwą nadwyżkę prądu;
  • ekologiczność – brak kotła c.o. to zerowa emisja spalin.

Wady:

  • wysokie koszty urządzeń – nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych;
  • panele muszą mieć odpowiednią ekspozycję – nie zawsze da się je dopasować do dachu.

Jak widać, decyzja o montażu pompy ciepła może się opłacać, jeśli będzie ona odpowiednio dopasowana do konkretnego domu. Warto zatem poradzić się eksperta, który pomoże zaprojektować instalację i doradzi w wyborze urządzeń.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej