Jaka jest prognoza dla franka szwajcarskiego na rok 2023?

Frankowiczów łączą nie tylko niekorzystne zapisy znajdujące się w podpisanych przez nich umowach z bankami, ale również obawa przed dalszym wzrostem kursu franka szwajcarskiego. Jak prezentują się prognozy na rok 2023? Trzeba przyznać, że nie są one optymistyczne. Według specjalistów dalsze umacnianie się waluty Szwajcarii jest bardzo prawdopodobne – kurs franka może przekroczyć barierę 5 zł, a według niektórych analityków nawet 6 zł. Taki scenariusz to fatalna wiadomość dla frankowiczów, bo oznacza dalszy wzrost wysokości raty kredytu.

Dlaczego kurs franka szwajcarskiego wzrósł na przestrzeni ostatnich kilku lat i w 2023 r. może dalej rosnąć? Czynników jest wiele – wymienić wystarczy kilka z nich:

  • wojna na Ukrainie i związane z tym osłabienie złotego – rezultatem jest umocnienie się franka szwajcarskiego,
  • kryzys energetyczny – jednym z jego źródeł jest wojna na Ukrainie i konieczność dywersyfikacji źródeł surowców energetycznych,
  • inflacja w Polsce – wysoka inflacja nie pozostaje bez wpływu na notowania złotówki i również może powodować spadek wartości polskiej waluty w relacji do franka szwajcarskiego.

Czy w 2023 roku warto wytoczyć powództwo przeciwko bankowi?

Coraz wyższa rata kredytu hipotecznego to nie tylko obciążenie dla domowego budżetu, ale również źródło codziennego stresu. Jeżeli spłacasz kredyt hipoteczny we frankach szwajcarskich, możesz rozważać złożenie pozwu o unieważnienie umowy kredytowej. Czy warto to zrobić?

Za wytoczeniem powództwa przeciwko bankowi przemawia kilka argumentów.  Aktualnie linia orzecznictwa jest jednolita. Duży wpływ na to miał wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2019 r. (sprawa Dziubaków). W rezultacie ponad 90 proc. spraw frankowiczów kończy się pozytywnym dla nich wyrokiem – sądy przyznają im rację, a to z kolei daje szansę na pozbycie się umowy-pułapki. Dodatkowo aktualnie sprawy frankowe nie są już nowością – na rynku działają prawnicy, którzy pomagają w formalnościach.

Wejście na drogę sądową rodzi pytanie, ile trwają sprawy frankowe (sprawdź na: www.eurolege.pl). Chociaż każda sprawa jest inna, to spór z bankiem może trwać kilka lat. Nie oznacza to jednak, że przez ten okres musisz płacić raty kredytu hipotecznego zgodnie z harmonogramem – możesz złożyć wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu na czas postępowania.

Jak wybrać dobrą kancelarię frankową?

Kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich budzą wiele emocji. Nie jest to jednak jedyny powód, dla którego warto skorzystać ze wsparcia ekspertów – od przyjętej argumentacji zależy to, co będzie dalej z Twoim kredytem frankowym. Zastanawiasz się, jak znaleźć kancelarię specjalizującą się w prowadzeniu spraw frankowiczów? Z pomocą przychodzi ranking kancelarii frankowych.

Wybierając kancelarię frankową, zwróć uwagę na jej doświadczenie – od kiedy działa ona na rynku? Równie ważne są sukcesy – czy wybrana kancelaria dzieli się informacjami o wygranych sprawach? Taką kancelarią jest EUROLEGE Kancelaria Prawa Finansowego. Aby skorzystać ze wsparcia prawnika, wystarczy przesłać umowę kredytową do bezpłatnej analizy. Po przeanalizowaniu zapisów umowy, prawnik będzie mógł odpowiedzieć na pytanie, czy warto złożyć pozew przeciwko bankowi.

Chcesz skorzystać z bezpłatnej i niezobowiązującej konsultacji prawnej? Wypełnij formularz znajdujący się na stronie: https://www.eurolege.pl/lp-chf/ i zaczekaj na kontakt ze strony EUROLEGE.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej