Różne gatunki i odmiany hortensji

Mając na uwadze sadzenie hortensji do gruntu, a także wymagania krzewu związane z tym zabiegiem, powinniśmy pamiętać, iż mamy do czynienia z różnymi gatunkami i odmianami tej rośliny. Najpopularniejszym gatunkiem jest oczywiście hortensja ogrodowa, która dorasta najczęściej do 1,5 metra wysokości. Kwiatostany, które są kuliste lub nawet dyskowate składają się z kwiatów płonnych i płodnych. W zależności od odmiany, hortensja ogrodowa może obradzać w kwiaty w kolorze białym, niebieskim, różowym, a nawet zielonym.

Do pozostałych gatunków hortensji zaliczymy także:

  • Hortensję bukietową - jest to bardzo wysoki krzew dorastający nawet do 4 metrów wysokości. Dzięki temu można ją bez problemu formować w drzewko na pniu. Wyróżnia się krótszym okresem kwitnienia, który przypada często na sierpień i wrzesień. Kwiatostany pojawiają się na pędach tegorocznych, dlatego nie ma konieczności przycinania pędów jesienią.
  • Hortensję drzewiastą - nazywana również hortensją krzewiastą. Krzewy bardzo często osiągają wysokość 2 metrów, natomiast okres kwitnienia rozpoczyna się w lipcu i trwa do września. Hortensję drzewiastą najczęściej wybieramy ze względu na olbrzymie kwiatostany. Sadzenie hortensji do gruntu warto zaplanować w formie pojedynczych krzewów na trawniku lub też formując hortensję krzewiastą w żywopłot.
  • Hortensję piłkowaną - jest to rzadziej wybierany gatunek hortensji, który dorasta do 1,5 metra wysokości. Wyróżnia się dość długim okresem kwitnienia rozpoczynającym się w czerwcu i trwającym aż do września. W tym czasie pojawiają się wiechowate kwiatostany składające się z kwiatów płonnych. Natomiast wokół nich rosną jeszcze mniejsze kwiaty płodne.

Sadzenie hortensji do gruntu - wymagania

Praktycznie każdy gatunek hortensji posiada takie same wymagania, jeżeli chodzi o uprawę. Ziemia do hortensji powinna być żyzna oraz umiarkowanie wilgotna. Ważne jest, aby wyróżniała się lekko kwaśnym lub kwaśnym odczynem. Sadzenie hortensji do gruntu najlepiej zaplanować w półcienistym, a czasem nawet cienistym stanowisku. Dobrze wybierać miejsca osłonięte od wiatru. Dzięki temu zimowanie krzewu będzie znacznie łatwiejsze.

Jeżeli ziemia do hortensji nie jest kwaśna, możemy wykonać zabieg jej zakwaszenia. Jednym z najprostszych sposobów jest podsypanie podłoża korą sosnową lub igliwiem. Znacznie szybszy efekt uzyskamy, jeżeli ziemia do hortensji zostanie wzbogacona specjalnym nawozem do hortensji. Pamiętajmy także, że hortensja wymaga wilgotnego podłoża. Dlatego ważne jest regularne podlewanie krzewu, szczególnie w czasie suszy. Jeśli szukasz więcej informacji, sprawdź także zebrane w tym miejscu artykuły o hortensjach.

Jak sadzić hortensje?

Wiedząc już, jakie wymagania posiada hortensja, na pewno łatwiej będzie nam się uporać z jej sadzeniem. Zanim jednak dowiemy się, jak sadzić hortensje, warto mieć na uwadze rodzaj sadzonki, z którą mamy do czynienia. Jeżeli hortensja pochodzi z własnej rozsady bądź została zakupiona w szkółce, to możemy doczekać się jedynie pozytywnych efektów. Nie powinniśmy się przejmować, jeżeli hortensja ogrodowa ma nieco pożółkłe liście lub swoim wyglądem mocno odbiega od zdjęć reklamowych. Ponieważ hortensja posadzona do gruntu szybko odżyje. Szczególnie jeżeli ją odpowiednio zasilimy.

Rozczarowanie może nas spotkać, gdy hortensja przepięknie kwitnie, została kupiona w kwiaciarni lub w markecie ogrodniczym. Wtedy istnieje ryzyko, iż sadzonka przez cały okres swojego dotychczasowego wzrostu była przenawożona. Stąd w efekcie jej nieskazitelny wygląd. Niestety zazwyczaj po umieszczeniu sadzonki w podłożu, hortensja usycha. Powodem jest całkowita zmiana warunków, do jakich została ona przyzwyczajona.

Hortensje w doniczkach gotowe do sadzenia, a także kiedy sadzić hortensje, sadzenie hortensji do gruntu
Sadzenie hortensji do gruntu, czyli jak i kiedy sadzić hortensje

Jak sadzić hortensje w ogrodzie? Najlepiej jest wybierać miejsce przy murach budynków, dzięki czemu zapewnimy roślinie stanowisko półcieniste. Najlepiej jest wybierać ekspozycję północną. Jeżeli zachowamy zasadę, jak sadzić hortensje, to nie będzie ona nam przemarzała wczesną wiosną. Oczywiście ziemia do hortensji powinna być przemieszana z torfem, a jej odczyn może być lekko kwaśny. Wtedy hortensja kwitnie na niebiesko. Natomiast przy odczynie lekko zasadowym, krzew kwitnie na różowo.

Pozostaje jeszcze odpowiedzieć sobie na pytanie, jak gęsto sadzić hortensje. W tym przypadku bardzo duże znaczenie ma odmiana, a dokładniej docelowa wysokość krzewu. Karłowe odmiany powinny mieć zachowaną rozstawę 50x50 cm. Natomiast wyższe hortensje powinny być sadzone w odległości nawet 1 metra. Wtedy hortensja pięknie kwitnie i nie będzie narażona na choroby grzybowe.

Kiedy sadzić hortensje?

Nie bez znaczenia jest także informacja, kiedy sadzić hortensje. Tutaj na szczęście nie ma jednego terminu. Prawidłowe jest zarówno sadzenie hortensji jesienią, jak i również wiosną. Właściwie sezon na umieszczanie sadzonek w gruncie rozpoczyna się od wiosny i trwa aż do wczesnej jesieni. Sadzenie hortensji jesienią, nie powinno odbywać się zbyt późno. W innym przypadku roślina może nie zdążyć się zbyt dobrze ukorzenić i zaaklimatyzować. Wtedy pierwsze przymrozki spowodują, że krzew nie przetrwa do kolejnego sezonu. Dlatego zdecydowanie łatwiej jest sadzić hortensje wiosną lub w pozostałych miesiącach wiosenno-letnich.

Kiedy sadzić hortensje w ciągu dnia? W tym przypadku najlepiej wybierać poranne pory. Natomiast dzień nie powinien być słoneczny, ale też pozbawiony opadów atmosferycznych. Warto mieć na uwadze również to, że sadzenie hortensji jesienią nie będzie wymagało od nas tak częstego podlewania, jak w przypadku wiosennych terminów. Dodatkowo sadzenie hortensji jesienią powinno uwzględnić ściółkowanie sadzonki, by już ją zabezpieczyć przed ewentualnymi spadkami temperatury. Nie musimy się martwić o to, kiedy sadzić hortensje bukietowe lub hortensję drzewiastą, ponieważ wszystkie gatunki mają podobny termin sadzenia.

ikona podziel się Przekaż dalej