Budowa tradycyjnego domu jest procesem bardzo skomplikowanym. Wiąże się z załatwianiem szeregu formalności i jest czasochłonna. Przy założeniu, że wszystko idzie zgodnie z planem, dopiero po roku można do domu się wprowadzać. Na szczęście postęp technologiczny zawitał także i w tę dziedzinę życia. Obecnie czas budowy znacznie się skrócił za sprawą domów prefabrykowanych. Co to takiego i co warto na ten temat wiedzieć?

Z czego zbudowane są domy prefabrykowane?

W tym przypadku konstrukcja oparta jest na drewnianym szkielecie, który osadzony jest na płycie fundamentowej. Podstawą budynku jest płyta fundamentowa, a więc podłoże jest naprawdę wytrzymałe. Ściany wypełnione są wełną mineralną, co przekłada się na ich wysoką izolację termiczną i dobre wygłuszenie. Pokrywają je również płyty OSB, na które montowana jest na ogół folia paro przepuszczalna lub paroizolacyjna. Od strony wewnętrznej na ścianie znajduje się karton gips, a od zewnątrz styropian i tynk elewacyjny.

Czy warto zdecydować się na dom prefabrykowany?

Podstawowym atutem domów prefabrykowanych jest krótki czas budowy. Najczęściej nie przekracza on kilku dni. Wszystkie elementy są już bowiem gotowe, przygotowywane w fabryce. Kiedy płyta fundamentowa jest skończona, ściany są przywożone na plac budowy i łączone według projektu. Często posiadają one już zamontowane okna czy instalacje. Całość osadzana jest na płycie. Od zewnątrz dokłada się jedynie styropian w miejscach łączeń. Na koniec zostawia się też nałożenie na elewację tynku. Podobnie montowany jest dach. W ten sposób w bardzo krótkim czasie powstaje dom.

Co ciekawe, domy prefabrykowane trwałością nie ustępują domom tradycyjnym. Ich wytrzymałość szacowana jest aż n1 00 lat. Estetycznie prezentują się nienagannie. Nie da się rozpoznać, że powstały z gotowych prefabrykatów. Takie domy wykazują dodatkowo niskie zapotrzebowanie energetyczne, są więc domami energooszczędnymi. Ich ściany są podwójnie ocieplone. Pierwszą barierę termiczną stanowi styropian, a drugą wełna mineralna.

Cechy charakterystyczne domów prefabrykowanych

Domy prefabrykowane cieszą się coraz większą popularnością. Prezentują się naprawdę efektownie, co doceniają klienci. Ich ściany są proste, a pomiędzy nimi zachowane są zawsze odpowiednie kąty. To znacznie ułatwia późniejsze prace remontowe czy wykończeniowe. Warto też pamiętać o tym, że domy tego rodzaju wcale nie są łatwopalne. Tymczasem jest to mit, w który wciąż wierzy wiele osób. Wszystkie drewniane elementy wykorzystywane do budowy domów prefabrykowanych posiadają bowiem certyfikaty materiałów ciężko palnych. Odpowiednio przygotowane drewno nie pali się zbyt łatwo.

Nic więc dziwnego w tym, że domy prefabrykowane zyskują z  roku na rok na popularności. Są ciekawą alternatywą dla standardowych domów. Pod względem wytrzymałości i trwałości w niczym im nie ustępują. Prezentują się efektownie i dodatkowo są budynkami energooszczędnymi. Przede wszystkim natomiast można w nich zamieszkać bardzo szybko, co jest ich podstawowym atutem.

Artykuł stworzony przy współpracy z firmą Zimmermann-Haus zajmującą się budową domów prefabrykowanych.

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 100,0% czytelników artykuł okazał się być pomocny

Powiązane artykuły