Zapchana rura odpływowa to jeszcze nie katastrofa

Łatwiej zapobiec zatorom niż przetkać zapchaną rurę

O tym, że z naszymi rurami kanalizacyjnymi zaczyna dziać się coś niedobrego, świadczą pewne pojawiające się oznaki. Trudno sobie na przykład wyobrazić dzisiejszy dom bez pralki i zmywarki. Obie maszyny mają wspólną cechę: są mocno uzależnione od sprawnego odpływu wody. Jeśli woda nagle utworzy zastój w zmywarce albo przerwany zostanie bieżący program w pralce, urządzenie może ulec awarii. Jeśli rura jest gdzieś zapchana, brudna woda nie może oczywiście spływać.

Nieszczęście jednak rzadko przychodzi w pojedynkę. Kiedy zapcha się rura od wody, pojawiają się często nieprzyjemne zapachy, a z rur dobiega bulgotanie. To może być wskazówką, że woda musi mozolnie przeciskać się przez przeszkody. Sygnałem ostrzegawczym, który nie pozostawia już żadnych złudzeń, jest brak odpływu wody z umywalki. W tym wypadku stalowe czy plastikowe rury zostały już tak zablokowane, że nie ma żadnego odpływu i trzeba je koniecznie jak najprędzej przetkać.

Pierwszym warunkiem prawidłowego działania domowej kanalizacji jest jej poprawne wykonanie. Istotne znaczenie mają określone średnice rur i techniczne spadki. Plastikowe rury mają liczne zalety, między innymi są wewnątrz bardzo gładkie, co ułatwia przepływ i utrudnia powstawanie osadów; są także odporne na działanie środków chemicznych.

Problem z posadzką?

Szukasz produktów dobrej jakości, łatwych w użyciu i szybkoschnących?

Poznaj farby, uszczelniacze oraz inne materiały firmy Watco, pozwalające na szybkie, wytrzymałe i długotrwałe utrzymanie posadzek technicznych i przemysłowych. Dzięki nam wykonasz więcej zleceń w tym samym czasie!

Sprawdź!

Najlepsze nawet wykonanie kanalizacji nie pomoże, jeśli będzie się do niej wrzucać:

  • stałe odpady, jak szmaty, kości czy watę;
  • resztki żywności, zwłaszcza tłustej;
  • piasek i gruz.

Najprostszym rozwiązaniem, które może zapobiec utworzeniu się w rurze zatoru, jest założone w zlewie sitko. Zatrzymuje ono mniejsze i większe drobiny przed przedostaniem się do rurociągu. Zaleganie tłuszczu i osadów (na przykład z mydła) można się pozbyć, systematycznie przepłukując odpływy. Zamiast zastanawiać się po pewnym czasie jak udrożnić rury albo „jak przepchać kibel” – mówiąc potocznie – wystarczy raz w tygodniu wlać zagotowany ocet lub kilka litrów wrzącej wody. Jeśli szukasz firmy, która wykona u ciebie instalację hydrauliczną, wypełnij ten krótki formularz i sprawdź najlepsze oferty z twojej okolicy.

Zapchane rury w kuchni i łazience

Wybór sposobu, czym udrożnić rury, jak przepchać albo odetkać niedrożną rurę zależy również od rodzaju pomieszczenia, gdzie nastąpiła awaria. Brak możliwości spłukiwania i odprowadzania wody oraz nieprzyjemne zapachy nie pozwalają raczej na próbę przeczekania problemu. Specyfika elementów, które zapchały rurę inna jest w kuchni, a inna w łazience.

Zmywanie naczyń i przygotowywanie posiłków w kuchni sprzyja przedostawaniu się stałych cząstek różnej wielkości do rury odpływowej. Tłuszcz i resztki jedzenia mogą bardzo szybko zatkać rurę, tym bardziej, jeśli jej średnica jest niewielka, a spadki zbyt małe. Zatykanie się rur częściej zdarza się w przypadku podwójnych zlewów oraz dużej ich odległości od pionów kanalizacyjnych.

W łazience częstym miejscem powstawania zatorów bywają odpływy od wanny albo prysznica. Powodują go zwykle gromadzące się włosy. Mydło, pasta do zębów, reszki kosmetyków do makijażu oraz włosy powodują często niedrożność rur pod umywalką.

Jak udrożnić rury kanalizacyjne domowym sposobem?

Mechaniczne sposoby przetkania niedrożnej rury

  • Oczyszczenie zatkanego syfonu – zadaniem syfonu jest zapobieganie przedostawaniu się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wnętrza mieszkania. Zatkany syfon trzeba odkręcić i oczyścić. Nowego typu syfony są tak zbudowane, że ich demontaż nie przedstawia większego problemu. Trzeba tylko pamiętać o podstawieniu pod syfon naczynia przed odkręceniem, aby woda nie wypłynęła na podłogę. Jeśli w instalacji pozostaje wciąż syfon żeliwny, najlepiej jest zaplanować jego wymianę.
  • Przepychaczka – składa się z gumowego kielicha i drążka, a bardziej nowoczesna posiada mechanizm pneumatyczny, który ułatwia pracę. Przepychaczka po kilku próbach przemieszcza zwykle zator do rury o większej średnicy. Metoda na ogół skuteczna, może czasem doprowadzić do zatkania rury w dalszym, niedostępnym miejscu. Inne użycie przepychaczki polega nie na popychaniu zatoru, ale na wytworzeniu podciśnienia, które spowoduje wypłynięcie nieczystości do umywalki. W tym celu gumowy kielich jest lekko wciskany nad otworem zlewu, a następnie gwałtownym ruchem pociągany do góry.
  • Spirala – konstrukcja składa się ze spirali (sprężyny) ze stalowego drutu o długości od 1,5 m do 5 m i więcej, korby z jednej strony i zaostrzonej końcówki z drugiej. Przyrząd wprowadza się do rury i kręcąc korbą powoduje zlikwidowanie zatoru. Zabieg wymaga współpracy dwóch osób, z których jedna zajmuje się wprowadzaniem sprężyny do rury, a druga nadaje jej ruch obrotowy.
Schemat zatkanych rur oraz jak udrożnić rury, czym udrożnić rury domowym sposobem
Udrażnianie rur krok po kroku, czyli jak udrożnić rury, czym udrożnić rury domowym sposobem

Chemiczne udrożnianie rur kanalizacyjnych

Czym udrożnić rury, kiedy zawodzą metody mechaniczne? Dla niektórych osób najprostszy jest sposób chemiczny. Wystarczy użycie odpowiedniego środka do udrażniania rur. Ilość granulatu należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nadmierna ilość środka może uszkodzić rury.

Plastikowe rury również wymagają zastosowania specyfiku przeznaczonego do tworzyw sztucznych. Nie każdy środek chemiczny nadaje się do udrożniania rur z dowolnego materiału. Nie zaleca się absolutnie stosowania środków żrących do elementów aluminiowych kanalizacji.

Środki chemiczne używane do odetkania rur kanalizacyjnych są mocno żrące i nie należy w związku z tym zapominać o rękawicach ochronnych. Zalewanie środka chemicznego wodą powoduje powstawanie szkodliwych dla zdrowia oparów. Należy zachować ostrożność i po zakończonym zabiegu przewietrzyć dobrze pomieszczenie.

Domowe sposoby usuwania zatorów w rurach kanalizacyjnych

Czasem udaje się przetkać zablokowaną rurę odpływową przy użyciu domowych środków. Należą do nich ocet i soda. Ocet należy zagotować i wlać do odpływu. Po odczekaniu około pół godziny można spróbować wlać wodę. Zamiast octu można wlać wrzącą wodę z dodatkiem soli kuchennej.

Przy większym zatorze pomóc może soda oczyszczona. Sporządza się mieszaninę sody z octem (3 części octu i 1 część sody) i wlewa do odpływu. Po pół godzinie płucze się rurę kilkoma litrami wrzącej wody. Możliwa jest też inna kombinacja: najpierw wsypanie do odpływu sody, a potem zalanie jej wrzącym octem. Jest to metoda szczególnie korzystna w przypadku przydomowej oczyszczalni ekologicznej ścieków, jako że chemikalia niszczą bakterie rozkładające te ścieki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 80,6% czytelników artykuł okazał się być pomocny