Jak wyczyścić przypalone żelazko domowymi metodami?

Każde żelazko należy raz na jakiś czas wyczyścić. Nawet niewielkie zabrudzenia mogą skutkować powstawaniem plam na odzieży lub jej przypaleniem. Ponadto zabrudzenia, a co gorsza spalenizna może nie tylko zniszczyć prasowaną tkaninę, ale również uszkodzić żelazko w taki sposób, że nie będzie się więcej nadawało do użytkowania. W najlepszym razie żelazko nie będzie prawidłowo spełniać swojej funkcji. Jeśli zauważymy brud lub spaleniznę powinniśmy bezzwłocznie przystąpić do czyszczenia zabrudzonej powierzchni.

Sposoby na czyszczenie żelazka zależne od rodzaju

Jak wyczyścić przypalone żelazko w domu? Metod jest co najmniej kilka, jednak wszystko zależy od stopnia przypalenia i od rodzaju stopy żelazka. Na rynku mamy żelazka ze stopą ceramiczną, teflonową oraz stalową. Nie każde domowe sposoby na czyszczenie żelazka sprawdzą się równie dobrze w przypadku wszystkich rodzajów żelazek. Są jednak sposoby uniwersalne które można wypróbować w domu. Nie zawsze jednak okażą się skuteczne. Sprawdź także nasz artykuł: Najlepsza deska do prasowania - przegląd ofert na rynku.

Jak wyczyścić żelazko za pomocą świecy lub ręcznika?

Jak usunąć brud i skutecznie wyczyścić stopę żelazka? Dość żmudną lecz dość skuteczną metodą na to jak pozbyć się uporczywej spalenizny z żelazka jest zastosowanie świecy. Świecę należy owinąć w cienki materiał. Podczas pocierania świecą, żelazko powinno być lekko rozgrzane. Po tym zabiegu na żelazku pozostają tłuste ślady świecy - należy je usunąć poprzez prasowanie kuchennego ręcznika papierowego.

Jeśli żelazko zostało przypalone włóknami, można spróbować je usunąć, prasując ręcznik typu frotte. Jest to dość mozolna czynność, ręcznik należy prasować długo do czasu zupełnego oczyszczenia żelazka. Nie zawsze metoda ta da stuprocentowo dobre rezultaty.

Jak usunąć przypalenie z żelazka z powłoką ceramiczną?

Jak czyścić spód żelazka? Istnieją sposoby na czyszczenie żelazka charakterystyczne dla danego rodzaju stopy. Jak wyczyścić przypalone żelazko z powłoką ceramiczną? Jeśli żelazko ceramiczne jest tylko trochę przypalone wystarczy zastosować ocet lub cytrynę. Sokiem z cytryny bądź octem nasączamy ściereczkę (najlepiej w tej roli sprawdzi się kawałek starego ręcznika frotte) i delikatnie czyścimy. Jeżeli żelazko jest mocno przypalone należy je rozgrzać i pocierać o deskę (koniecznie nieheblowaną). Oczywiście należy to robić z wyczuciem i niezbyt mocno tak aby nie uszkodzić powierzchni żelazka. Kiedy większość spalenizny zejdzie wystarczy przemyć żelazko octem lub zwykłym płynem do mycia naczyń.

Czyszczenie żelazka ze stalową stopą polega na rozprowadzeniu soli na mokrej ściereczce i prasowaniu w różnych kierunkach.
Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby

Jak wyczyścić przypalone żelazko ze stalową stopą?

Czym wyczyścić żelazko ze stalową stopą? Na przypalone żelazko tego typu najskuteczniej działa sól kuchenna. Domowe sposoby na czyszczenie żelazka solą to między innymi:

  • rozsypać równomiernie sól na kartce papieru i prasować przypalonym żelazkiem w różnych kierunkach,
  • rozsypać sól na lekko wilgotnej ścierce i prasować ciepłym żelazkiem w różnych kierunkach.

Do przypalonych żelazek ze stopą teflonową zaleca się stosowanie octu. Nie należy stosować soli i sody oczyszczonej.

Jak wyczyścić żelazko z innych zabrudzeń?

Czyszczenie żelazka teflonowego z osadów kamienia

Spalenizna to nie jedyny problem. Czym wyczyścić żelazko z innego typu zabrudzeń? Jak wyczyścić żelazko z kamienia i osadów wapnia? Można to zrobić za pomocą mieszanki, którą można przygotować w domu przy użyciu dostępnych środków i płynów. Jednym ze sposobów jest wlanie do zbiornika żelazka ciepłej wody z dodatkiem kilku łyżek kwasku cytrynowego (wodę z kwaskiem należy uprzednio porządnie wymieszać). Z funkcją parowania ciepłym żelazkiem wyprasować kilka starych szmatek.

Po wylaniu brudnej wody, odkamienianie można przeprowadzić powtórnie jeśli pierwszy zabieg nie przyniósł wystarczająco zadowalających efektów. Jeśli kamień lub osad zalega w otworach na parę warto rozgrzać żelazko, odłączyć od prądu a następnie w otworach umieścić waciki nasączone octem.

Czym jeszcze wyczyścić żelazko teflonowe w domu?

Jak wyczyścić żelazko za pomocą innych środków? Domowe sposoby na czyszczenie żelazka to również stosowanie pasty do zębów, która jest szczególnie skuteczna w przypadku żelazek aluminiowych. Zabrudzenia z żelazka można usunąć również przy pomocy środków do czyszczenia kominków lub piekarników, jak również  popiołem z papierosów.

Z kolei w odpowiedzi na pytanie jak pozbyć się zabrudzeń z żelazka teflonowego wielu internautów poleca prasowanie pogniecionej folii aluminiowej.

Żeby nie trzeba było się zastanawiać  czym wyczyścić przypalone żelazko, nie należy dopuścić do mocnych i trudnych do usunięcia zabrudzeń. Świeże zabrudzenie należy spryskać alkoholem i wytrzeć kawałkiem starego ręcznika, ściereczką z mikrofibry lub ścierką kuchenną. Zamiast alkoholu można również potraktować żelazko sokiem z cytryny, po czym dokładnie wytrzeć.

Czym umyć żelazko? Środki do czyszczenia żelazka dostępne w polskich sklepach

Na pytanie, czym umyć żelazko domowymi sposobami, odpowiedzieliśmy powyżej. Jednak w polskich sklepach jest dostępnych wiele środków wyspecjalizowanych i opracowanych właśnie w tym celu. Można skorzystać z oferty producentów środków do czyszczenia żelazek. Szukając odpowiedzi na pytanie, czym wyczyścić żelazko, zapoznaliśmy się dla Was z ofertą producentów środków czyszczących. Niektóre spośród nich mogą być bardzo pomocne i skuteczne.

Czyszczenie przypalonego żelazka można zrobić za pomocą środków chemicznych i delikatnej gąbki. Dzięki temu łatwo można usunąć osad.
Czym i jak wyczyścić przypalone żelazko? Najskuteczniejsze sposoby

Środki do czyszczenia żelazek marki Menalux i Metrox

Jednym z produktów chemii czyszczącej do żelazek jest zestaw UC2 do czyszczenia żelazek, marki Menalux. Środek skutecznie usuwa zabrudzenia, kamień i przebarwienia z żelazek z aluminium, ceramiki i ze stali. Jest więc środkiem dość uniwersalnym. Ponadto środek czyszczący UC2 uszczelnia mikropęknięcia, co sprawia że do żelazka przez dłuższy czas nie przylegają nowe zabrudzenia. W zestawie znajduje się ściereczka z mikrowłókna. Cena tego produktu to około 60 złotych.

Natomiast czym wyczyścić żelazko, które zostało przypalone? W sklepach są oferowane do sprzedaży również takie środki. Jednym z nich jest, polecany przez internautów środek do konserwacji METROX Sztyft do żelazek, o pojemności 30 g. Jest to produkt bardzo łatwy w aplikacji, skutecznie usuwa spaleniznę i zwęglone zabrudzenia. Nie powoduje korozji czyszczonych powierzchni. Działa szybko, a konsumenci którzy zakupili ten produkt chwalą, że jest skuteczniejszy niż większość domowych sposobów i jest doskonałą odpowiedzią na to jak pozbyć się trudnej spalenizny z żelazka. Cena sztyftu to 12 złotych.

Sztyfty do czyszczenia żelazek

Innym polecanym produktem jest Sztyft do czyszczenia żelazka, marki Wenko w cenie 20 złotych za 50 g. W zestawie wraz z sztyftem znajduje się specjalna gumka oraz szczoteczka. Sztyft Wenko czyści oraz usuwa osady wapienne. Gumka służy do usuwania spalenizny, a szczoteczka do czyszczenia dysz parowych. Jak wyczyścić żelazko za pomocą Wenko? Wystarczy energicznie pocierać powierzchnię żelazka aż stanie się całkiem czysta. Atutem tego produktu jest, że może być stosowany do każdego typu żelazek.

Ze skutecznych i szybko działających preparatów na polskim rynku polecany jest ponadto sztyft czyszczący Philips GC012 (110 złotych), sztyft Vigor (6 złotych) oraz Wpro, który służy głównie do usuwania zabrudzeń z dysz parowych (22 złotych). Oprócz sztyftów w sklepach są dostępne również preparaty w sprayu, w płynie oraz specjalne ściereczki do czyszczenia żelazek.

O czym jeszcze należy pamiętać, czyszcząc żelazko?

Wiemy już jak wyczyścić żelazko zabrudzone oraz przypalone. Jednak aby nie zniszczyć żelazka warto wiedzieć ponadto czego się wystrzegać i w jaki sposób nie należy żelazka czyścić.

Przede wszystkim nie należy czyścić (niezależnie od metody) żelazka bardzo mocno rozgrzanego. Nie wolno do tej czynności używać druciaka, noża lub szczotki z metalowym włosiem. Doprowadzi to do zniszczenia powłoki żelazka.

Szukając sposobów na to, jak wyczyścić żelazko, niektórzy sięgają po mleczka z wybielaczem czy preparaty do pielęgnacji metalu. Nie jest to właściwy sposób. Zabiegi przy użyciu tych środków mogą zniszczyć powłokę żelazka. Przede wszystkim należy wiedzieć jak wyczyścić żelazko aby go nie zepsuć. Nie należy oczyszczać żelazka które jest podłączone do prądu.

Do każdej powłoki (stalowej, aluminiowej czy teflonowej) należy stosować zalecane metody. Niewłaściwy ich dobór również może skutkować zepsuciem sprzętu.

Zamiast zastanawiać się, czym wyczyścić żelazko, zamiast szukać odpowiedzi, jak wyczyścić przypalone żelazko, z którego zanieczyszczenia nie chcą w żaden sposób zejść, można kupić żelazko samoczyszczące i problem brudzącego się żelazka przestanie nas dotyczyć. Funkcje samooczyszczania są zaprojektowane w różny sposób w zależności od producenta. W części tego typu sprzętów samooczyszczanie polega na samoczynnym udrażnianiu kanalików parowych co z kolei powoduje, że nie dochodzi do osadzania się wapnia czy nalotu z twardej wody.

W innych żelazkach wykorzystuje się specjalną samoczyszczącą powłokę (producent Tefal). Powłoka jest pokryta palladem. Zanieczyszczenia utleniają się i zamieniają w parę wodną. Warto rozważyć zakup żelazka samoczyszczącego aby problem jak i czym wyczyścić żelazko przestał mieć rację bytu. Sprawdź także nasz artykuł: Sprawdzone sposoby na czyszczenie piekarnika.

ikona podziel się Przekaż dalej