Czym jest generalne wykonawstwo
O generalnym wykonawstwie słyszał pewnie każdy, ale czy wiecie co to takiego? Czym zajmuje się generalny wykonawca, jakie ma obowiązki i jak go znaleźć? Wyjaśniamy i podpowiadamy.
Generalne wykonawstwo - co to takiego?
Generalne wykonawstwo jest systemem zyskującym z roku na rok coraz większą popularność. Jest ono związane z budownictwem. Jeśli planujesz inwestycję budowlaną, to z całą pewnością jest to rozwiązanie dla Ciebie. Cały proces budowy złożony jest z kilku etapów. Dotyczy to każdej budowy - od domu jednorodzinnego, po biurowiec czy obiekt użyteczności publicznej. Jeśli szukasz wsparcia na każdym z etapów, to z całą pewnością warto bliżej poznać temat.
Pod pojęciem generalnego wykonawcy rozumieć należy firmę lub przedsiębiorstwo budowlane, które w sposób kompleksowy zajmuje się przeprowadzeniem wszystkich prac, jakie zlecone zostaną przez inwestora w związku z planowaną budową. I to właśnie całościowa obsługa jest tym, co odróżnia generalnego wykonawcę od innych podmiotów, zajmujących się poszczególnymi etapami prac.
Czym zajmuje się generalny wykonawca?
Przeglądając oferty firm specjalizujących się w realizacji projektów generalnego wykonawstwa, takich jak GoodRoom, zauważyć można, że zakres obowiązków podmiotu jest bardzo rozległy. Dotychczas częściej wykorzystywany był model, w którym inwestor samodzielnie zatrudniał kolejnych podwykonawców, wiązało się to jednak z dużym zaangażowaniem, obowiązkami i odpowiedzialnością. Decydując się na skorzystanie z pomocy generalnego wykonawcy inwestor deleguje odpowiedzialność za realizację na firmę zewnętrzną.
Zakres obowiązków określany jest w odpowiedniej umowie. Co do zasady przyjmuje się całkowitą delegację kompetencji, czyli od wykonania fundamentów, całej konstrukcji obiektu, dachu i wszelkich prac wykończeniowych. Takie rozwiązanie jest wyjątkowo korzystne dla inwestora, dla którego budowa oznacza zatrudnienie firmy, która zajmie się wszystkim, zgodnie z przygotowanym wcześniej projektem. Co ważne podpisywana umowa określa również harmonogram prac, którego przestrzegać musi generalny wykonawca.
Jakie obowiązki ma generalny wykonawca?
Podstawowym obowiązkiem generalnego wykonawcy jest realizacja powierzonych obowiązków, zgodnie z projektem i harmonogramem, jaki został zaakceptowany w umowie. Zakres działań może różnić się, w zależności od wybranego projektu. W szczególności mogą to być formalności, jakie są niezbędne do rozpoczęcia budowy, zadania te mogą być zrealizowane dopiero po udzieleniu stosownych pełnomocnictw.
Jak wybrać generalnego wykonawcę?
Zanim podejmiemy ostateczną decyzję dotyczącą wyboru generalnego wykonawcy warto dobrze poznać rynek i działające na nim podmioty. Gdzie szukać ofert? Najłatwiej jest w Internecie, chociaż nie jest to jedyna możliwość. Warto zwracać uwagę na rekomendacje dotychczasowych kontrahentów. Dobrym pomysłem może być działanie w terenie, czyli odwiedzenie placów budowy znajdujących się w okolicy i samodzielne zebranie informacji dotyczących firmy realizującej budowę. Jeśli inwestycja, jaką planujemy będzie duża i rozłożona w czasie, wówczas można obserwować postęp prac, śledzić ewentualne opóźnienia lub sukcesy, zwrócić uwagę na realizację pracy przez daną ekipę, gdyż jest to naprawdę duże źródło informacji.
Jeden z czynników, jakie należy wziąć pod uwagę, jest doświadczenie podmiot w realizacji projektów. Jeśli firma ma na swoim koncie wykonane zlecenia, może pochwalić się sukcesami, to jest to gwarancja, że poradzi sobie także z kolejnym zleceniem. Skutecznie i zgodnie z ustalonym harmonogramem. Firmy mające co najmniej kilkuletnie doświadczenie bez problemu zaprezentują swoje portfolio.
Warto wiedzieć, że osoba prowadząca firmę zajmującą się generalnym wykonawstwem nie musi posiadać kierunkowego wykształcenia. Wystarczy, że będzie zatrudniała odpowiednich specjalistów i to oni będą mieli właściwe uprawnienia. Dobrą praktyką jest sprawdzenie przed podpisaniem umowy posiadanych przez podmiot certyfikatów oraz dowiedzieć się, jakie podmiot stosuje technologie do realizacji powierzonych zadań. Najlepiej, aby były one nowoczesne, ekonomiczne oraz wydajne. Istotną kwestią jest też zaplecze, park maszynowy, jaki pozostaje do dyspozycji podmiotu.
artykuł sponsorowany