1. Co to znaczy standard pod klucz?
  2. Zalety wykończenia pod klucz
  3. O czym warto pamiętać, wybierając mieszkanie w standardzie pod klucz?

Wykończenie pod klucz to bardzo wygodna opcja, oferowana przez coraz większą ilość firm budowlanych. Tego rodzaju usługi posiadają w swoim asortymencie jednak nie tylko deweloperzy, ale również firmy, które specjalizują się w wykańczaniu wnętrz.

Co to znaczy standard pod klucz?

Wiele pojęć, którymi deweloperzy posługują się na co dzień, nie są uregulowane prawnie, a więc ich definicja jest dorozumiana. Tak jest m.in. z pojęciem "stanu surowego zamkniętego", "stanu deweloperskiego" czy "wykończenia w standardzie pod klucz". O ile w pierwszych dwóch przypadkach mamy do czynienia z w miarę spójnym definiowaniem pojęć, tak ostatnie hasło jest interpretowane w odmienny sposób przez wielu wykonawców. Co do zasady, za wykończenie mieszkania lub pod klucz uważa się takie wykończenie, które pozwala na natychmiastowe zamieszkanie w mieszkaniu lub domu bez konieczności dokonywania dodatkowych remontów czy prac wykończeniowych. Inwestorzy, którzy nabywają nieruchomość w standardzie pod klucz, muszą więc jedynie umeblować wnętrze (choć nie zawsze), a następnie wprowadzić się do nowego lokum.

Zakres prac w ramach wykończenia mieszkania pod klucz obejmuje zwykle malowanie ścian, położenie tapet, kafli czy podłóg, montaż stolarki otworowej (drzwi wewnętrznych), mebli wnękowych, zabudowy kuchennej czy elementów zaliczanych do białego montażu, a więc toalety, umywalek, baterii, bidetu, wanny lub kabiny prysznicowej. Szczegółowy zakres prac oraz standard wykorzystywanych materiałów powinien być ściśle określony w umowie tak, aby każda ze stron nie miała wątpliwości czego może oczekiwać. Ze względu na brak uwarunkowań prawnych związanych z wykończeniem pod klucz, trudno jest dochodzić swoich praw przed sądem, jeśli według jednej ze stron postanowienia umowne nie zostaną dotrzymane.

Zalety wykończenia pod klucz

Wybierając możliwość wykończenia wnętrz przez dewelopera lub specjalizującą się w tym firmę, inwestor może liczyć przede wszystkim na oszczędność czasu, zdrowia i sił. Co prawda za wygodę trzeba zapłacić średnio kilkaset złotych więcej za metr kwadratowy, niż w przypadku samodzielnie wykonanych prac wykończeniowych, jednak komfort jest nieporównywalnie większy. Zakup mieszkania w stanie deweloperskim wymaga poświęcenia dużej ilości czasu nie tylko na same prace wykończeniowe, ale również na wyszukanie i dopasowanie do siebie odpowiednich materiałów. Niejednokrotnie wiąże się to z częstymi wyjazdami do różnych sklepów budowlanych, co pochłania cały wolny czas inwestora. Wybór mieszkania w standardzie pod klucz pozwala też zadbać o własne zdrowie. Sam zakup nieruchomości jest stresujący, a jego wykończenie jeszcze dokłada problemów. Wybierając jedną firmę, która zajmie się wszystkimi pracami, zakupami i innymi obowiązkami związanymi z wykończeniem mieszkania, można mieć pewność, że mieszkanie będzie gotowe na czas i wykończone w wybranym standardzie.

Wykończenie pod klucz nie jest jednak pozbawione wad, szczególnie, jeśli taki standard mieszkania ma zapewnić deweloper. Firmy budowlane zwykle posiadają ograniczony asortyment materiałów wykończeniowych co sprawia, że mieszkanie może odbiegać od początkowej wizji inwestorów. Lepszym rozwiązaniem jest więc wykańczanie mieszkań pod klucz w Deco Nova, a więc usługa świadczona przez profesjonalistów, specjalizujących się w wykańczaniu wnętrz. Współpraca z taką firmą oznacza niemal pełną dowolność w wyborze materiałów oraz standardu wykończenia, a także terminowe wykonanie usługi i gwarantowane zadowolenie z efektu prac.

O czym warto pamiętać, wybierając mieszkanie w standardzie pod klucz?

Podstawowa kwestia to jakość wybranych materiałów i standard wykończenia. Inwestor, któremu zależy na oryginalnych wnętrzach, powinien zdecydować się na współpracę z wyspecjalizowaną firmą, oferującą znacznie więcej niż deweloper. Każdy szczegół powinien być opisany w umowie, a więc jeszcze przed jej podpisaniem należy określić, jaki budżet inwestor może przeznaczyć na wykończenie. Najważniejsza jest umowa, określająca rodzaj wykorzystanych materiałów, zakres prac oraz termin ich wykonania.

Korzystając z oferty specjalistycznej firmy, można liczyć na pomoc w zaaranżowaniu domowej przestrzeni. Profesjonalni architekci wnętrz pomogą w dobraniu kolorów, funkcjonalnych mebli czy wyposażenia sanitarnego łazienki. Wskażą również modne, a jednocześnie funkcjonalne rozwiązania, dzięki którym mieszkanie spełni oczekiwania wszystkich domowników. Zlecenie wykończenia mieszkania pod klucz wiąże się więc z licznymi korzyściami, dzięki którym każdy inwestor będzie mógł myśleć jedynie o tym, jak dobrze będzie się mieszkać w nowym lokum.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej