Czym jest najem krótkoterminowy?
Najem krótkoterminowy stał się bardzo popularny. Generuje on większe zyski niż najem długoterminowy, ale wymaga też większego nakładu pracy. Czym jest ta forma wynajęcia nieruchomości?
Najem krótkoterminowy — co warto wiedzieć?
Obecnie w Polsce, nieruchomość można wynająć na podstawie najmu długo i krótkoterminowego. Pierwszy wiąże się z koniecznością wynajmu na co najmniej kilka tygodni. Wymaga podpisania umowy najmu nieruchomości czy protokołu zdawczo-odbiorczego. W tym przypadku opłata uiszczana jest raz w miesiącu.
Najem krótkoterminowy to wynajęcie nieruchomości na doby, a opłata za wynajem pobierana jest za konkretną liczbę dni. Najem krótkoterminowy jest też mniej sformalizowany. Jednak musimy pamiętać, że jest działalnością zarobkową i wymaga rejestracji działalności gospodarczej.
Czy najem krótkoterminowy się opłaca?
Najem krótkoterminowy stał się bardzo popularny w miejscowościach turystycznych. Wynajęcie mieszkania jest tańszą alternatywą dla hoteli czy pensjonatów. Turysta ma do dyspozycji całe mieszkanie, włącznie z kuchnią.
Jednak najem krótkoterminowy to nie tylko domena ośrodków turystycznych. Ta forma wynajęcia mieszkania jest popularna także w dużych miastach. Korzystają z niej osoby często podróżujące w celach biznesowych.
Najem krótkoterminowy może być opłacalny, jeśli tylko zadbamy o ciągłość wynajęcia mieszkania, gdyż, pieniądze otrzymujemy natychmiast po tym, jak ktoś je zarezerwuje. W przeliczeniu na liczbę dni, w których lokal jest użytkowany przez najemców, wpływy mogą być znacznie wyższe, niż w przypadku najmu długoterminowego. Musimy się jednak liczyć z tym, że lokal może niekiedy stać pusty.
Rozważając najem krótkoterminowy, należy wziąć pod uwagę koszty i pracę, jakie trzeba włożyć w utrzymanie nieruchomości. Aby lokal był atrakcyjny, musimy utrzymać go w odpowiednim standardzie. Nawet po jednodniowym pobycie, mieszkanie należy posprzątać, wymienić pościel, ręczniki itp. Aby zaoszczędzić, można to zrobić na własną rękę. Jeśli zdecydujemy się na wynajęcie firmy zewnętrznej, musimy liczyć się z tym, że przychody z lokalu będą mniejsze.
Jakie mieszkanie pod najem krótkoterminowy?
Najem krótkoterminowy najbardziej opłaca się w dużych miastach i miejscowościach turystycznych. Jeśli mieszkanie znajduje się blisko największych atrakcji w mieście, jest dobrze skomunikowane z centrum, łatwiej będzie nam znaleźć chętnych na wynajem. Niemniej ważny jest standard i wyposażenie mieszkania. Lokal musi być wyposażony w niezbędny sprzęt, taki jak sztućce, naczynia, ręczniki, sprzęt AGD i RTV. Warto zadać również o wygląd mieszkania. Białe lub jasne ściany, czysta podłoga i meble w dobrym stanie sprawią, że turyści chętniej wybiorą naszą ofertę.
Jeśli chcemy, aby nieruchomość długo służyła, warto opracować regulamin korzystania z niej. Wówczas wynajmujący będzie wiedział, czy może w nim, np. palić, przyjechać ze zwierzętami lub jak korzystać ze sprzętów.
Wynajem krótkoterminowy wymaga pracy. Jednak przy odpowiedniej promocji, wysiłek opłaci się i przyniesie niemałe zyski.