Czym jest system rynny ukrytej?
Bez systemu odprowadzania wody, każdy deszcz powodowałby szkody. Zacieki na elewacji nie dość, że szpecą budynek, to prowadzą do zawilgocenia, a od tego krótka droga do pleśni w domu. Jak uniknąć takich sytuacji?
Rynny ukryte to element wyposażenia dachów bez okapu. Montuje się je w linii elewacją i instaluje np. do zakończeń krokwi. Po zamontowaniu systemu odprowadzania wody z połaci całość pokrywa się maskownicami. Efektem jest płynne połączenie fasady budynku z pokryciem dachowym, co pozwala zachować elegancką i nowoczesną bryłę domu.
Zalety nowoczesnych rynien ukrytych
System rynny ukrytej cieszy się dużym zainteresowanie w przypadku dachów bezokapowych. Za co klienci cenią takie rozwiązanie?
Nowoczesne rynny ukryte:
- poprawiają estetykę bryły budynku,
- są schowane pod elewacją,
- dają duże możliwości dopasowania instalacji do stylu budynku (fasady i pokrycia),
- to duża wytrzymałość i trwałość, ze względu na niższą ekspozycję na warunki atmosferyczne,
- są proste w montażu.
Dobrze położona instalacja przez doświadczonego pracownika to połowa sukcesu. Ważne są poszczególne elementy konstrukcyjne i ich wytrzymałość, co przekłada się na ich żywotność. System rynny ukrytej znajdziesz np. na https://www.kropsystem.eu/pl/produkty/c/system-rynny-ukrytej.
Rozpraw się z mitami!
Wiele osób obawia się, że rynny bezokapowe nie sprawdzą się w praktycznym zastosowaniu. Powstają różnego rodzaju mity, które są przekazywane do osób, które szukają efektywnych systemów rynnowych. Warto zmierzyć się z miejskimi legendami.
Rynny ukryte:
- Dostosowane są do efektywnego odprowadzania wody. Wielkość rurowania i ich profil łatwo dostosujesz do danego pokrycia dachowego.
- Instalacja jest szczelna, ale warunkiem jej wydajnego działania jest prawidłowy montaż.
- Producenci dają gwarancję na 10 lat, 20 lat, a nawet 40 lat na poszczególne elementy.
- Wyposażone w systemy grzewcze zapobiegają zamarzaniu wody, co pozwala ją skutecznie odprowadzić.
Budowa systemu rynny ukrytej
Elementy instalacji są podwieszane na specjalnych hakach, które mają ramową konstrukcję. Dzięki temu możliwe jest ich zamontowanie w odstępie aż do 80 cm. Rynny wiesza się pod maskownicą na dedykowanej podstawie. Wydatek na tego typu rozwiązanie jest niewielki, a korzyścią jest to, że rynny są ukryte, co poprawia estetykę budynku.
Część producentów udostępnia możliwość zakrycia spustów. Stosując tworzywa PVC, można ukryć rury pod elewacją, co zapobiegnie, a na pewno ograniczy korozję. Specjalne styropianowe kształtki pozbędą się mostków termicznych i zabezpieczą spusty przed ujemnymi temperaturami.
Rynny ukryte czy tradycyjne, które wybrać?
Przede wszystkim odpowiedz sobie na pytanie o własne preferencje. Czy bryła budynku jest bardziej współczesna, a może tradycyjna? Jaki efekt chcesz osiągnąć? Nie brakuje osób, które preferują tradycyjne rozwiązania. One również są eleganckie i stylem korespondują do wyglądu elewacji i pokrycia. Nie brakuje jednak osób, które budują nowoczesne domy, a to świetna okazja, aby sięgnąć po system rynny ukrytej. Co więcej, możesz zadbać o schowanie spustów, co dodatkowo podkreśli wyjątkowość nieruchomości i ochroni rurowanie przed korozją i negatywnym oddziaływaniem warunków atmosferycznych.
artykuł sponsorowany