Czym jest wymiana pionów w bloku?
Po pewnym czasie każda nieruchomość wymaga prac remontowych. W przypadku bloków mogą one obejmować m.in. modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnej, w tym wymianę pionów. Z tego artykułu dowiesz się, na czym polega wymiana pionów i z czym się wiąże.
Czym jest pion kanalizacyjny w bloku?
Przede wszystkim warto wiedzieć, czym dokładnie jest pion kanalizacyjny w bloku. W dużym skrócie są to pionowe rury, które przebiegają przez wszystkie kondygnacje nieruchomości. Ich bieg zaczyna się już na poziomie piwnicy (jeżeli ta znajduje się w bloku) i kończy na ostatnim piętrze. Zadanie tej części instalacji wodno-kanalizacyjnej jest bardzo ważne. To właśnie poprzez pion odprowadzane są ścieki do sieci kanalizacyjnej. Właśnie dlatego obowiązkiem wspólnoty mieszkaniowej lub innego zarządcy nieruchomości jest dbanie o dobry stan techniczny pionu kanalizacyjnego. Z czasem wymaga on wymiany.
Kto odpowiada za wymianę pionów w bloku?
Zgodnie z obowiązującym prawem piony kanalizacyjne są tzw. współwłasnością przymusową (własnością wspólną). Za ich prawidłową pracę odpowiada zarządca budynku wielorodzinnego. Jego zadaniem jest regularne monitorowanie stanu technicznego pionów kanalizacyjnych, ich naprawa oraz ewentualna wymiana, gdy zajdzie taka potrzeba. Ta ostatnia wiąże się z większymi nakładami pracy oraz z ewentualnymi zniszczeniami.
Jak przebiega wymiana pionów w bloku?
Obowiązkiem administracji jest poinformowanie mieszkańców o planowanej wymianie pionów kanalizacyjnych w bloku. Należy zrobić to z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieszkańcy mieli czas na odpowiednie przygotowanie się do tego procesu. Całość poprzedzana jest projektem. Później następuje właściwy etap prac związany z wymianą starej instalacji na nową. Obowiązkiem każdego mieszkańca jest udostępnienie lokalu robotnikom, jeżeli jest to niezbędne do wymiany pionów. Oczywiście podczas obecności właściciela mieszkania lub lokalu usługowego znajdującego się w danym budynku.
Prace remontowe mogą powodować zniszczenia
Prace związane z wymianą pionów kanalizacyjnych w bloku mają różną skalę. Zależy to od specyfiki budynku. Może zdarzyć się, że w trakcie tych prac dojdzie do zniszczenia mienia należącego do właścicieli mieszkań. Częstą praktyką robotników jest m.in. skuwanie kafli lub robienie dziur w ścianach, aby dotrzeć do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Nierzadko też pojawiają się zalania mieszkań. Co zrobić w takiej sytuacji?
Kto odpowiada za zniszczenia?
Zgodnie z polskim prawem za zniszczenia powstałe przy wymianie pionów kanalizacyjnych w bloku odpowiada administrator budynku lub wykonawca usługi. Szkody w mieniu prywatnym powinny być pokrywane z ich ubezpieczenia (np. z pakietu OC administratora). Właśnie dlatego każdy właściciel nieruchomości w budynku wielorodzinnym powinien sprawdzić stan techniczny lokalu po zakończeniu prac związanych z wymianą pionów. Zdarza się jednak, że zacieki pojawiają się dopiero po pewnym czasie. W każdej takiej sytuacji należy skontaktować się z administracją, ponieważ to ona odpowiada za usunięcie awarii i naprawę wyrządzonych szkód.
Warto posiadać ubezpieczenie
Bez dwóch zdań warto posiadać ubezpieczenie mieszkania - https://www.link4.pl/ubezpieczenie-domu-i-mieszkania Dzięki temu można ograniczyć straty związane z różnego rodzaju awariami i sytuacjami losowymi. Dopasowane do Twoich potrzeb ubezpieczenie zwiększy Twoje poczucie bezpieczeństwa oraz pozwoli zredukować koszty poniesione w wyniku konieczności napraw wynikających z poniesionej szkody. Ubezpieczenie mieszkania w LINK4 może obejmować pożar, zalanie, kradzież z włamaniem, przepięcia i inne zdarzenia losowe. Dokładny jego zakres zależy od wybranego produktu.
Zajrzyj na stronę www.link4.pl i skorzystaj z Kalkulatora online. W ten sposób wyliczysz wysokość składki i zawrzesz umowę. W tym celu możesz też zadzwonić pod numer 22 444 44 44 albo odwiedzić agenta, który współpracuje z LINK4.
Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl
Materiał powstał przy współpracy z LINK4.