Zielona energia to prąd pozyskiwany z natury, a jego źródła są nieograniczone i w pełni odnawialne. Choć wymaga inwestycji w infrastrukturę, okazuje się coraz lepszą alternatywą dla tradycyjnej energetyki węglowej. Przedstawiamy najważniejsze źródła zielonej energii i sposoby jej wykorzystania w domach.

Energia konwencjonalna, a zatem wytwarzana w procesach spalania węgla i gazu, staje się coraz droższa. Wpływa na to wiele czynników, takich jak cena surowców, ograniczenia technologiczne i infrastrukturalne, opłaty emisyjne, a także pogarszająca się jakość paliw. W związku z przedstawionymi problemami z rosnącą uwagą kierujemy wzrok w stronę odnawialnych źródeł. Choć mają swoje wady, ich pozyskiwanie jest łatwe, prąd darmowy, a przy odpowiednim miksie zapewniają stały dostęp energii. Jakie są najważniejsze źródła zielonej energii?

Energia słoneczna

Metoda ciesząca się ogromną popularnością w ostatnich latach, która polega na wytwarzaniu prądu z energii słonecznej. Panele słoneczne odbierają fotony z promieni słonecznych, a następnie wytrącają z nich elektrony. Te trafiają do akumulatorów lub bezpośrednio do sieci elektrycznej po przetworzeniu na prąd zmienny. Sieci PV najwięcej prądu generują w ciągu dnia i w okresie letnim, kiedy nasłonecznienie jest największe, z kolei w nocy i w zimie produkcja praktycznie ustaje.

Energia wiatrowa

Poruszające się masy powietrza to siła, którą ludzkość potrafi wykorzystywać już od tysiącleci. Obecnie wykorzystywana jest do zasilania turbin wiatrowych ulokowanych w miejscach, gdzie ruchy powietrza są największe, a zatem na wzniesieniach, nabrzeżach, a także na morzu. Obracające się śmigła wiatraka napędzają turbinę, która generuje prąd. Wydajność wiatraków w ogromnej mierze zależy od warunków pogodowych i opłacalna praca jest możliwa przez około 100 dni w roku.

Hydroenergia

Siła przepływającej wody w rzekach i morzach także wykorzystywana jest do wytwarzania prądu. Najczęściej turbiny wykorzystują masy wody na przełomach rzek i wodospadach, ale coraz częściej wykorzystuje się siłę przypływów i odpływów. Woda jest też wykorzystywana do magazynowania nadwyżek prądu w elektrowniach szczytowo-pompowych. Do stworzenia wydajnej elektrowni wodnej potrzebne są unikalne warunki terenowe, a także znaczne środki finansowe.

Energia geotermalna

Ciepło zamknięte w jądrze Ziemi i powstające w wyniku rozkładu związków radioaktywnych pod skorupą ziemi nazywane jest energią geotermalną. Na skalę przemysłową pozyskuje się ją z gejzerów i ciepłych wód gruntowych. Z kolei w prywatnych obiektach rosnącą popularnością cieszą się gruntowe pompy ciepła, także częściowo wykorzystujące geotermię. Metodami przemysłowymi można pobierać bardzo regularne ilości energii, jednak istnieje duże ryzyko zanieczyszczenia środowiska.

Prąd z zielonej energii w gniazdku - jak go rozpoznać?

W naszym kraju ponad 70 % prądu wytwarzane jest w sposób konwencjonalny, a zatem w wyniku spalania węgla i gazu. Z bardzo dużym prawdopodobieństwem można stwierdzić, że czytając ten tekst, także z niej korzystasz i dokładasz cegiełkę do zanieczyszczenia środowiska. Istnieje jednak sposób na to, żeby również w domach wielorodzinnych korzystać z energii odnawialnej. Wystarczy wybór, jakim jest Polenergia Sprzedaż, czyli dostawcy gwarantującego pochodzenie prądu z OZE. Firma dysponuje sporym zapleczem energetycznym w postaci farm wiatrowych i fotowoltaicznych, dlatego do gniazdek płynie tylko energia ze źródeł odnawialnych.

Jak rozpoznać, że w gniazdku płynie właśnie prąd pozyskiwany z OZE? Nie ma to sposobu, poza gwarancją dystrybutora, którą otrzymasz po podpisaniu umowy. Prąd z OZE w taki sam sposób uruchamia urządzenia, zasila sprzęty domowe i ładuje akumulatory. Jednak wybierając tę opcję, przyczyniasz się do ograniczenia emisji CO2, zmniejszasz zapotrzebowanie na paliwa, a dodatkowo przyczyniasz się do rozwoju infrastruktury związanej z OZE. W efekcie wpływasz na ograniczenie cen prądu, także dla siebie.

artykuł sponsorowany

ikona podziel się Przekaż dalej