Czym się kierować przy wyborze ekspresu ciśnieniowego

Jakie urządzenie ciśnieniowe jest najlepsze?

Odpowiedź na to pytanie nie należy do najprostszych, ponieważ dziś możemy wybierać spośród wielu modeli ekspresów, różniących się między sobą nie tylko wyglądem i ceną, ale również sposobem działania. Na szczęście, zwracając uwagę na kilka cech danego urządzenia, jesteśmy w stanie kupić taki model, z którego będziemy w pełni zadowoleni.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Przed wyborem konkretnego urządzenia powinniśmy zastanowić się, jaki rodzaj ekspresu będziemy brać pod uwagę. Ze względu na sposób użycia wyróżniamy np. ekspresy ciśnieniowe ręczne, automatyczne czy kapsułkowe. My jednak zajmiemy się głównie automatami, ponieważ ze względu na ich wachlarz funkcjonalności wybór sprawia często kłopot użytkownikom.

Jakie są główne zalety ekspresów automatycznych?

  • Takie urządzenie samo mieli ziarna kawy, odmierza porcję i zaparza.
  • Powstałe w wyniku parzenia fusy gromadzą się w specjalnym pojemniczku.
  • Dzięki temu nie musimy ich tak często wyrzucać.
  • Nie trzeba też od razu czyścić ekspresu.
  • Wystarczy zrobić to raz na kilkanaście użyć.

 Sprawdź takie funkcjonalne ekspresy u znanych producentów, np. na delonghi.com/pl-pl/ i porównaj poszczególne modele, a następnie zobacz, które ułatwienia są ci najbardziej potrzebne.

Czym się kierować przy woborze ekspresu ciśnieniowego?

Dodatkowe funkcje ekspresów ciśnieniowych do kawy

Dobry ekspres do kawy ciśnieniowy powinien posiadać również dodatkowe funkcje, jakie będą odpowiadały naszym potrzebom i oczekiwaniom. W niektórych modelach dostępny jest nowoczesny system spieniania i podgrzewania mleka. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które najczęściej piją cappuccino lub cafe latte. Powstająca pianka jest ciepła, gęsta, odpowiednio kremowa i długo pozostaje na kawie, co jest niezwykle ważne dla smakoszy.

 Kolejną ciekawą opcją, jaką warto mieć na uwadze, jest tzw. wstępne parzenie kawy, dzięki któremu otrzymujemy zdecydowanie bardziej aromatyczny napar, o piękniejszym kolorze i głębszym smaku. Równie wartościowa jest opcja regulacji pary, ponieważ pozwala nam kontrolować stopień spienienia mleka.

Szczegóły, o których często nie myślimy

Interesującym rozwiązaniem, wpływającym znacząco na komfort wypijania ulubionej kawy, jest podgrzewana tacka w ekspresie. Dzięki niej uzyskujemy lekko ciepłą filiżankę, która nie tylko lepiej trzyma temperaturę naparu i jest przyjemniejsza w dotyku, ale przede wszystkim sprawia, że samo picie kawy staje się wyjątkowo komfortowe. Możliwość zaparzenia sobie dobrej kawy w ciepłej filiżance jest nieoceniona szczególnie w okresie jesienno-zimowym, gdy marzymy o tym, by po powrocie z domu  jak najszybciej się ogrzać.

Warto wspomnieć o innej funkcji, przede wszystkim praktycznej dla wygodnych, a jest to regulacja wysokości dyszy. Dzięki niej z łatwością ustawimy na podstawce ekspresu ulubioną filiżanką, kubek lub wysoką szklankę. To doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią różne rodzaje kaw i często mają ochotę na duży kubek naparu.

Na samym końcu nie możemy nie wspomnieć o tym, że podczas parzenia kawy ważne są nie tylko ziarna, ale również woda. Właśnie ona w pewnym stopniu wpływa na jakość otrzymanego naparu. Obecnie już prawie we wszystkich urządzenia zamontowane są specjalne filtry, oczyszczające wodę, a tym samym zapewniające dłuższą żywotność ekspresu. Niektóre z nich są dodatkowo wyposażone w sygnalizatory dźwiękowe lub świetlne, które informują nas o tym, że już nadszedł czas na wymianę filtra.

artykuł gościnny

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 73,3% czytelników artykuł okazał się być pomocny