Ergonomia

Centrum Krzeseł - materiały Najważniejsze jest to, aby krzesła były wygodne i dobrze dopasowane do stołu. Z tego względu należy zwrócić uwagę na to, jak miękkie jest siedzisko, jak głębokie ono jest i czy krzesło zapewnia odpowiednią postawę. Zbyt długie siedzisko sprawi, że nie będziemy mogli wygodnie się oprzeć. Zbyt niskie oparcie będzie się wpijać w plecy. Krzesła z za niskim względem stołu siedziskiem skutkować będą niezbyt komfortowym ułożeniem rąk (optymalnie powinno ono znajdować się 30 cm poniżej blatu). Krzesła muszą one być dobrze wyprofilowane. Zależnie od tego jak chcemy je wykorzystywać, istotny może być też brak lub obecność podłokietników. Jeśli dokonamy złego wyboru, po dłuższym siedzeniu będziemy czuć zmęczenie i będziemy starali się uciec z krzesła w inne miejsce. Użytkowanie nie może powodować niewygody. Krzesła muszą być po prostu ergonomiczne i funkcjonalne.

Funkcjonalność oznacza także to, że dobrze by łatwo można było dopasować ten mebel do innych pomieszczeń. Nie powinno nam sprawiać estetycznego problemu dołożenie krzeseł z kuchni do krzeseł z salonu. Warto też wziąć pod uwagę możliwość wykorzystania ich np. na tarasie. To dlatego nowoczesne krzesła w salonach są zazwyczaj dosyć lekkie i nawet dziecko poradzi sobie z ich przemieszczeniem. Funkcjonalność oznacza jednak również, że krzesło wykonane jest z odpowiednich materiałów – trwałych i odpornych na zniszczenia. Wybierać możemy np. spośród krzeseł z siedziskami tapicerowanymi i twardymi. Te pierwsze, jeśli mają lichej jakości pokrycie, mogą się szybko wycierać i plamić, co zmusi nas do oddania krzesła do renowacji. Twarde obicia z kolei łatwo zarysować, choć i na to jest rozwiązanie w postaci poduszek czy pokrowców. Dokonując kupna musimy wziąć te kwestie pod uwagę.

Kwestia stylu

Centrum krzesełDopiero kiedy zadbamy o takie podstawy, będziemy mogli zacząć przebierać w ofertach za najlepiej dopasowanym do aranżacji meblem. Wybór jest naprawdę szeroki, tak w zakresie form i kształtów, jak i kolorystyki obić, elementów ozdobnych i materiałów, etc. Popularne są na pewno krzesła drewniane, ale są one podatne na czynniki atmosferyczne (lepiej nie stawiać ich obok kominka). Krzesła plastikowe mogą z kolei nie być wystarczająco trwałe lub odpowiednie pod kątem stylistyki. Są też oczywiście krzesła przezroczyste, metalowe i z tworzyw sztucznych o różnorodnej gramaturze, ciężkości i fakturze. Krzesła mają wymiar nie tylko praktyczny, ale i dekoracyjny.

Właściwie w każdym wnętrzu możemy wykorzystać krzesła tapicerowane, choć coraz częściej pojawiają się krzesła obite skórą i eko-skórą jako łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Na pewno nie będziemy mieli problemu z dopasowaniem krzeseł drewnianych, które dzięki różnym wykończeniom dają dużą swobodę wyboru. Najlepszy dowód na to w tym, że krzesła takie sprawdzają się zarówno w klasycznym retro, jak i minimalizmie. W tym drugim stylu krzesła zazwyczaj kojarzą nam się z meblami o prostej budowie i takich materiałach jak stalowe rurki, niklowane lub chromowe, oraz z tworzywami sztucznymi. Tymczasem drewniana sklejka w jasnych kolorach też się nada, a zarazem ociepli wnętrze. Minimalistyczne krzesło z pewnością jednak podkreśli ascetyczny charakter wystroju, choć efekt można zepsuć przez niewłaściwy dobór modelu.

Uważać zresztą trzeba i w innych przypadkach. Przykładowo, urządzając salon w egzotycznym stylu afrykańskim będziemy chcieli dobrać krzesła z ciemnego drewna. Obicia będziemy wtedy pewnie wybierać wzorzyste. Jeśli jednak przesadzimy z tym, pojawi się problem. Afrykańskie wnętrza lubią kontrasty i mocne akcenty, ale nie może ich być zbyt dużo. Jeśli mamy wzorzyste ściany czy posadzki lepiej wówczas zrezygnować z równie ozdobnych krzeseł.

Z kolei w pomieszczeniach o nowoczesnej stylistyce będziemy stawiać na lekkość formy. Krzesła mogą tu jednak mieć nietypowe linie, intensywną kolorystykę lub ażurowe dekoracje. Jeśli zależy nam na tym, aby zmniejszyć optycznie pomieszczenie, to należy wybrać krzesła o wysokich oparciach w stosunku do stołu, przy którym będą stały. Może to jednak wyglądać dosyć ciężko i nie pasować do każdego salonu. Jeśli pragniemy nieco elegancji, to warto sięgnąć po krzesła tradycyjne, tzw. windsorskie, cechujące się ażurową konstrukcją. Powinny one też złagodzić ostre krawędzie prostokątnego lub kwadratowego stołu.

Warto dodać, że obecnie dość często salon łączy się z funkcją jadalni, ale nawet jeśli mamy oba pomieszczenia osobno praktycznym będzie wykorzystanie jednakowych krzeseł w obu miejscach, choćby ze względu na możliwość dostawienia ich w przypadku większej liczby gości. Powinno to być też nieco tańsze rozwiązanie – przy zakupie większej liczby krzeseł jednego rodzaju możemy negocjować niższe ceny z dostawcą – a i logistycznie jest ono mniej kłopotliwe. Wszystkie dylematy z doborem krzeseł znikają oczywiście, jeśli zdecydowaliśmy się na komplet. Wtedy wystrój na pewnie będzie bardziej jednolity i uporządkowany, ale czasem warto pozwolić sobie na odrobinę ekstrawagancji. Umiejętnie dobrane nowoczesne krzesła da się dopasować do antyków. Można nawet pokusić się o ustawienie w przeciwległych krańcach stołu krzeseł z jednej kolekcji, uzupełniając resztę miejsca o krzesła z drugiej kolekcji. Jeżeli cenimy sobie oryginalność, możemy zdecydować się tez na krzesła designerskie, zaprojektowane na specjalne, indywidualne zamówienia, ale w takim wypadku należy liczyć się z wysokimi nakładami finansowymi.

Koszta

Najlepiej oczywiście zaopatrywać się w renomowanych sklepach takich jak Centrum Krzeseł (link), ewentualnie bezpośrednio u producenta. Zawsze najistotniejszym czynnikiem będzie tu oczywiście cena. Najtańsze na rynku krzesła – w granicach do stu złotych – raczej nie zaoferują nam niczego ciekawego. Mebel ten ma w końcu służyć na lata i pełnić funkcję reprezentacyjną jednocześnie, więc najprostsze modele, wykonane z najmniej trwałych materiałów, często przeznaczone raczej dla masowego odbiorcy, nie są najlepszym wyborem. Co więcej, oferta designerska nie jest tu zbyt mocno wyszukana.

Realnie trzeba więc patrzeć na przedział od 100 do 300 złotych. Powyżej tej ceny krzesła mają już w większości mocno stylizowany, designerski charakter. Od około 500 złotych zaczynają się z kolei pierwsze zestawy krzeseł i stołów, choć są to bardzo okazyjne oferty albo są to komplety najtańszych dostępnych modeli.

Artykuł został przygotowany we współpracy ze sklepem Centrum Krzeseł, który od 2005 roku oferuje fotele, krzesła i hokery renomowanych producentów.

Centrum Krzeseł

Centrum KrzesełCentrum Krzeseł

artykuł sponsorowany

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Oceń
Dla 88,9% czytelników artykuł okazał się być pomocny