Czym kierować się przy wyborze mieszkania? Wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem
Zakup mieszkania zdecydowanie należy do jednych z ważniejszych decyzji, które niejako wyznaczają nowy etap w życiu. Nic dziwnego, że wybór własnych czterech kątów nierzadko bywa poprzedzony wieloma rozmowami ze specjalistami, dokładną analizą rynku nieruchomości i długimi poszukiwaniami najbardziej korzystnej propozycji. Warto zaznaczyć, że na wspomnianą atrakcyjność oferty wpływa znacznie więcej czynników niż sama cena. Warto je poznać i świadomie wybrać swoje mieszkanie na lata.
Podstawowe kwestie, które należy wziąć pod uwagę podczas szukania mieszkania
Jedną z pierwszych kwestii, które wymienia się podczas poszukiwania mieszkania, jest lokalizacja. Oprócz tego, że ceny mogą się znacznie różnić w obrębie różnych miejscowości lub nawet dzielnic (np. mieszkania w Krakowie), istotny jest też dojazd do miejsca pracy lub innych placówek (szkoła, uczelnia, kluby sportowe). Trasa ta nie powinna być zbyt skomplikowana i długa, więc jeśli lokalizacja mieszkania pozostawia wiele do życzenia, lepiej zrezygnować z zakupu takiej nieruchomości.
Metraż mieszkania jest kolejnym ważnym czynnikiem. W zależności od tego, czy domu poszukuje młode małżeństwo planujące mieć dzieci w przyszłości, kilkuosobowa rodzina, czy też singiel, inne będą wymagania względem wielkości nieruchomości. Istotne jest też to, czy dom ma być miejscem pracy (tutaj może być konieczne uwzględnienie utworzenie gabinetu w planach remontowych) lub rozwoju pasji (np. przeznaczenie pokoju na pracownię lub salę do ćwiczeń).
Nie mniej istotną kwestią jest kondygnacja i to, od której strony położone jest mieszkanie. Mimo, że tych czynników nie umieszcza się na pierwszym planie, mają dość spore znaczenie. Wysokie piętro może sprawiać wiele trudności osobom starszym lub chorym (warto sprawdzić, czy w budynku jest winda). Widok z okna także może przesądzić o atrakcyjności mieszkania. Miłośnicy podziwiania panoramy miasta zwykle szukają mieszkań na ostatnich piętrach. Warto także sprawdzić, jaki jest dostęp światła naturalnego w pomieszczeniach – może się przydać to szczególnie osobom, które fotografują, rysują lub zwyczajnie chcą przebywać w jasnych wnętrzach.
Porozmawiajmy o pieniądzach, czyli jakie są sposoby finansowania zakupu mieszkania
Oczywiście, w całości transakcji należy uwzględnić pewien zakres cenowy, którym się dysponuje. Warto tutaj zaznaczyć, że zaciągnięcie kredytu hipotecznego, otrzymanie mieszkania w spadku lub jego zakup z wieloletnich oszczędności nie jest jedynym scenariuszem zbliżającym do posiadania własnych czterech kątów – choć są to najczęściej wybierane metody. Istnieje także opcja zawarcia cywilno-prawnej pożyczki, dzięki której gotówkę można otrzymać nie od banku, a od osoby fizycznej i wiele innych sposobów.
Rynek wtórny czy pierwotny?
Sporym dylematem jest również kwestia tego, czy nabyć mieszkanie z rynku wtórnego, czy pierwotnego. W pierwszym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę na działanie instalacji i ogólny stan techniczny budynku. W tym celu dobrze jest wypytać właściciela o przeprowadzane remonty i modernizacje. Ważne jest też, od kogo kupuje się mieszkanie – transakcja z firmą zdaje się bardziej bezpieczna. Podobnie wygląda sytuacja ze stanem nieruchomości. Pomieszczenia wymagające gruntownego remontu mogą przysporzyć wielu problemów i znacznie nadwerężyć budżet domowy. Odnowienie wnętrza przez firmę jest wygodniejszym rozwiązaniem.
Fachowcy, którzy pomagają przejść przez cały proces zakupowy mieszkania – INPLUS Home
Pomoc w przejściu przez wszystkie etapy zakupu mieszkania jest nieoceniona. Specjaliści z INPLUS Home zajmują się sprzedażą wyremontowanych przez siebie mieszkań i oferują kompleksową obsługę klienta w tym zakresie. Pozwalają przeprowadzić klienta przez wszelkie formalności (m.in. prowadzenie dokumentacji, sprawdzanie stanu technicznego nieruchomości i weryfikacja umów) i zapewnić mu bezpieczeństwo transakcji. Firma posiada m.in. dział inwestycyjny, dział sprzedaży oraz dział zakupu nieruchomości.
artykuł sponsorowany