Czym kosić trawę w trudno dostępnych miejscach?
Wszędzie tam, gdzie nie jest w stanie dotrzeć tradycyjna kosiarka, poradzi sobie podkaszarka lub wykaszarka. Dowiedz się, czym się różnią i do czego służą. Lepiej wybrać wykaszarkę czy podkaszarkę?
Wykaszarka czy podkaszarka?
Koszenie trawnika wymaga odpowiedniego sprzętu. Podstawą jest kosiarka, ale w wielu ogrodach jest niewystarczająca, nie dociera w każde miejsce i jest nieefektywna w ścinaniu bardzo wysokiej trawy. Wówczas trzeba sięgnąć po specjalistyczne urządzenia - wykaszarkę lub podkaszarkę. Te wizualnie podobne do siebie sprzęty, różnią się pod wieloma względami i służą do innych celów.
Kiedy wybrać wykaszarkę?
Wykaszarka, czyli inaczej kosa mechaniczna, to urządzenie zbudowane z mocnego silnika spalinowego, uchwytu oraz głowicy tnącej wyposażonej w żyłkę, tarczę tnącą lub noże, która się obraca i wykonuje ruch ścinający. Pełni podobną funkcję jak kosiarka, ale jest wykorzystywana w innych warunkach.
Wykaszarki posiadają dość dużą średnicę cięcia i sprawdzają się do wymagających zadań. Służą do wygodnego koszenia trawników o nierównym ukształtowaniu, kiedy wykorzystanie tradycyjnej kosiarki jest utrudnione. Bez problemu radzą sobie z porządkowaniem działek, które nie są pielęgnowane regularnie. Kosa świetnie nadaje się do ścinania wysokiej trawy, chwastów, zarośli, a nawet niewielkich drzewek (warunek - tarcza tnąca). Może być stosowana również do koszenia wokół drzewek. Z uwagi na dużą wagę, emitowanie spalin i hałas nie jest to najlepsze rozwiązanie.
Kiedy jest potrzeba podkaszarka?
Podkaszarka, zwana także trymerem, to urządzenie bardzo podobne do wykaszarki, ale zwykle ma mniejszą moc i węższy zasięg cięcia. Zasilana jest elektrycznie.
Podkaszarka świetnie sprawdza się do poprawek po koszeniu w miejscach, do których nie dotarła tradycyjna kosiarka lub wykaszarka. Bez trudu ścina trawę w różnych zakamarkach - przy ścianach, ogrodzeniach, krawędziach, wokół drzew, pomiędzy rabatami i w innych szczelinach. Lekka konstrukcja ułatwia manewrowanie i docieranie do trudno dostępnych miejsc. Sprawdzi się także na nierównych, stromych czy kamienistych nawierzchniach. W przypadku niewielkich ogrodów może nawet zastąpić tradycyjną kosiarkę.
Podkaszarka stanowi znakomite uzupełnienie dla kosiarki, a niektóre modele są wystarczająco mocne, by zastąpić nawet kosę spalinową. Przyda się w każdym ogrodzie, a nie tylko w zaniedbanym, jak w przypadku wykaszarki.
Poradnik jaką podkaszarkę do trawy wybrać? Ranking najlepszych podkaszarek Kärcher: https://www.kaercher.com/pl/home-garden/poradnik-zastosowan/podkaszarki-do-trawy-jaka-wybrac-ranking-najlepszych.html
Podkaszarka elektryczna czy akumulatorowa?
Podkaszarka elektryczna zasilana sieciowo jest lekka i cicho pracuje, ale największą wadą jest zakres pracy ograniczony przez przewód. Kabel utrudnia także swobodne manewrowanie i stwarza niebezpieczeństwo przecięcia w czasie użytkowania.
Z kolei funkcjonalne podkaszarki akumulatorowe to urządzenia łączące zalety sprzętów spalinowych i elektrycznych. Cechują się nieograniczonym zasięgiem pracy, lekką konstrukcją oraz cichą pracą. Co najważniejsze, podkaszarki nie emitują szkodliwych spalin.
Jaką podkaszarkę do trudno dostępnych miejsc wybrać?
Dużą popularnością cieszą się wytrzymałe, akumulatorowe podkaszarki do trawy Kärcher z linii LTR, które wyposażone są w skręcaną żyłkę, gwarantującą maksymalną precyzję koszenia i cichą pracę. Wyróżniają się też wydajnym systemem cięcia, który ułatwia koszenie w narożnikach i ciasnych miejscach w ogrodzie. Zaś automatyczna regulacja długości żyłki, gwarantuje jej zawsze idealną długość.
W ofercie znajdują się różne modele podkaszarek akumulatorowych. Do małych ogródków idealna jest cicha i kompaktowa LTR 18-25 z ergonomicznym, oburęcznym uchwytem. Podkaszarka wyposażona jest m.in. w funkcję przycinania obrzeży - obrotowa głowica tnąca zapewnia zadbane i równe krawędzie trawnika.
Z kolei podkaszarka akumulatorowa LTR 18-30 cechuje się regulowaną głowicą tnącą, co umożliwia dostosowanie kąta pochylenia i w efekcie koszenie pod nisko zawieszonymi przeszkodami, np. gałęziami. Zaś składana osłona roślin zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu kwiatów i drzew. Co ważne, opcjonalnie można wykorzystać ostrza tnące do bardziej wymagających zadań, np. do gęstej trawy.
Najmocniejsza podkaszarka LTR 36-33 sprawdzi się nawet do wysokiej trawy, uporczywych chwastów i zarośli. Bezstopniowa regulacja mocy pozwala użytkownikowi dopasować urządzenie do każdej pracy. Zaś 3 stopnie szerokości roboczej gwarantują łatwiejsze podkaszanie w trudno dostępnych zakamarkach i ciasnych przestrzeniach. Model ten można wyposażyć również w ostrza tnące.
Test podkaszarki do koszenia trawy w trudno dostępnych miejsach:
Wszystkie akumulatorowe podkaszarki Kärcher działają w oparciu o kompatybilną z innymi urządzeniami baterię 18- lub 36-woltową, która zbudowana jest z bardzo wydajnych ogniw litowo-jonowych. Wodoodporne i trwałe akumulatory charakteryzują się wydajnym zarządzaniem temperaturą, co zapewnia efektywność podczas prac wymagających dużej mocy. Dodatkowo, dzięki inteligentnemu monitorowaniu ogniw, baterie są chronione przed przeładowaniem i głębokim rozładowaniem. Co ważne, akumulatory wyposażone są w wyświetlacz LCD z technologią czasu rzeczywistego - użytkownik ma dostęp do informacji o pozostałym czasie pracy i ładowania (w minutach) oraz pojemności baterii.
Akumulatorowe podkaszarki Kärcher wyróżniają się precyzyjnym cięciem, ergonomiczną budową, zapewniającą maksymalny komfort pracy oraz wysoką wydajnością, którą dorównują kosom spalinowym.
artykuł sponsorowany