Czym różni się lokata od konta oszczędnościowego?
Trzymanie pieniędzy w tzw. „skarpecie” to najgorsze rozwiązanie. Z każdym dniem tracą one wtedy tak naprawdę część swojej wartości. Zdecydowanie lepiej wpłacić je na rachunek oszczędnościowy, nawet jeśli oprocentowanie wynosi zaledwie kilka procent. Jest to przynajmniej sposób na częściowe uchronienie oszczędności przed rosnącą inflacją i co za tym idzie postępującą utratą oszczędności. Alternatywnym rozwiązaniem będzie lokata bankowa. To równie bezpieczny produkt bankowy, praktycznie bez ryzyka inwestycyjnego.
Z tego artykułu dowiesz się:
Jak działa lokata i czym różni się od konta oszczędnościowego?
Lokata jest rodzajem umowy, którą zawiera klient z bankiem, zobowiązując się do wpłacenia na rachunek bankowy konkretnej kwoty pieniędzy na określony czas. W zamian za zamrożenie środków otrzymuje on odsetki, które pozwalają na pomnażanie zainwestowanego kapitału.
Lokata i konto oszczędnościowe są produktami bankowymi, z których można korzystać jako klient banku. Trzeba jednak mieć na uwadze pewne różnice między nimi, które dotyczą przede wszystkim wysokości oprocentowania, czasu trwania, kwoty wpłaty minimalnej oraz opłat dodatkowych.
Konto oszczędnościowe w założeniu ma bardziej służyć do regularnego oszczędzania. Możemy nawet co kilka dni dopłacać do niego środki. Z kolei na lokatę wpłaca się konkretną kwotę na określony czas, a po upłynięciu ustalonego terminu zostają wypłacone wypracowane odsetki. Oczywiście jeśli dojdzie do przedterminowego wypłacenia pieniędzy z lokaty, to niestety odsetki przepadną. W przypadku konta oszczędnościowego – nie mamy tego problemu. Pieniądze możemy wypłacić w dowolnym momencie.
Bezpieczeństwo środków zgromadzonych na lokatach i kontach oszczędnościowych zapewnia w Polsce Bankowy Fundusz Gwarancyjny, do kwoty równowartości 100 000 EUR.
Jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze?
Na rachunku oszczędnościowym ma się swobodny dostęp do pieniędzy, z kolei na lokacie są one zamrożone. Warto jednak zaznaczyć, że to właśnie na lokacie zazwyczaj możliwe staje się uzyskanie wyższego oprocentowania, szczególnie w przypadku opcji długoterminowej, na co najmniej rok, a najlepiej na kilka lat. Moment wypłaty środków w przypadku konta oszczędnościowego jest dowolny, z kolei przy lokacie obowiązuje klienta konkretny czas jej trwania.
Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, na rachunku oszczędnościowym nie dochodzi do utracenia odsetek, jak ma to miejsce na lokacie. Niestety konto oszczędnościowe praktycznie zawsze koniecznie trzeba otworzyć wraz z kontem osobistym. Warto jednak wiedzieć, że obecnie nie ma konieczności zakładania konta bankowego, aby móc korzystać z produktu bankowego w postaci lokaty, umożliwia to aż kilka banków. Zestawienie takich ofert znajduje się na stronie https://polakoszczedza.pl/najlepsze-lokaty-ranking-lokat-bankowych/
W celu znalezienia dla siebie najkorzystniejszej oferty warto skorzystać z takiego darmowego narzędzia, jakim jest ranking lokat bez konta.